تغییر قوانین بازی، تنها راه نجات مسکن!

15736 خبر اولیه

وضعیت کنونی جامعه با بحران هایی در حوزه اقتصادی و اجتماعی مواجه است و شرایط برای تصمیم گیران به گونه ای است که بین تداوم روش های مدیریتی موجود و نیاز به تغییرات اساسی در دوراهی قرار دارند. در این میان مسکن (و البته محیط شهری) نه تنها با بحران های بزرگی مواجه است، بلکه یکی از عوامل وضعیت کنونی است. شاید در ابتدا این گفته کمی غیرعادی به نظر برسد، اما اگر جایگاه ساخت و ساز و مسکن در اقتصاد ایران را تحلیل کنیم، بی شک مطمئن خواهیم شد که قوانین وضع شده برای املاک و مسکن شرایطی را برای سرمایه گذاری در مسکن ایجاد کرده است. به عنوان یک باتلاق برای اقتصاد ایران. شاهد این سخنان این است که در شرایط اقتصادی که در چند سال اخیر داشتیم، از صنایع اصلی کشور (مانند پتروشیمی، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، خودرو و…) و سرمایه گذاری های ملکی خارج شده است. یعنی از یک سو صنایع استراتژیک کشور جذابیتی برای سرمایه گذاری ندارند و از سوی دیگر املاک و به ویژه مسکن (به دلیل تقاضای غیرقابل مدیریت) بازار بی نظیری برای جذب سرمایه است.

همه منتظر قیمت مسکن و ملک در کشور هستند. اما چرا به این وضعیت رسیده است؟ راه خروج چیست؟ قوانین ملکی و مالیاتی در ایران به گونه ای است که یک نفر (حقیقی یا حقوقی) می تواند تعداد زیادی واحد مسکونی را در اختیار داشته باشد و از سوی دیگر شهرداری ها برای کسب درآمد تراکم را به این افراد می فروشند (که البته روش اصلی نیست). ). در نتیجه وضعیت منفعت عمومی شهرها برای افراد خاصی فراهم می شود که می توانند با ساخت یک واحد مسکونی و حفظ آن تا زمانی که بخواهند سود مشخصی کسب کنند. البته این کار بدون تلاش و سرمایه امکان پذیر نیست، اما چرا باید منافع مشترک شهرها که برای مردم است به نفع گروه خاصی باشد. اهداف قوانین در کشور کسب درآمد گروهی از مسکن است یا همان طور که قانون اساسی نیز به آن اشاره کرده است، قوانین نیز باید شرایطی را فراهم کنند که دسترسی عموم مردم به مسکن را تسهیل کند. این بدان معنا نیست که خود دولت ها برای مردم واحدهای مسکونی بسازند، زیرا تجربه ساخت و ساز توسط حاکمیت و نهادهای دولتی تجربه چندان خوبی نبوده است و در واقع این موسسات یا شرکت های سرمایه گذاری مرتبط سعی کرده اند از این طریق درآمد کسب کنند. مردم.

  همه چیز درباره کسب سود بیشتر با کاشت بادام

بنابراین مشخص شد که اگر از مسکن صحبت می کنیم، از اژدهای هزار سر صحبت می کنیم که از هر سو بحران های مختلفی را در پیش رو دارد. تنها راه برای از بین بردن این اژدها تغییر قوانین بازی است. این قوانین می تواند مانند برخی از کشورهای جهان به گونه ای تغییر کند که بازار مسکن دیگر مکان امنی برای سرمایه گذاری و به ویژه انباشت نباشد.

در این صورت است که شرکت ها یا مؤسسات حرفه ای به ساخت و ساز و به ویژه مسکن می پردازند. این موسسات علاوه بر سرمایه گذاری مشخص برای عرضه یا اجاره واحدها به عموم مردم، با توجه به تجربه و تعهدات قانونی خود، ضمانت قابل قبولی برای حفظ مسائل ایمنی ساختمان ها و همچنین فرهنگی و اجتماعی بر عهده خواهند داشت. ابعاد

* پژوهشگر معماری و مدرس دانشگاه

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید