تفکیک حساب های تجاری و شخصی پس از دو سال

به گزارش تحریریه، دولت جدید پروژه ای را راه اندازی کرده است که به تصویب دولت قبل رسیده و علیرغم سپری شدن مدت قانونی آن، طی 7 ماه کمتر از 10 درصد پیشرفت داشته است. این را رئیس سازمان مالیاتی در حساب خود نوشته است.

13540 خبر اولیه

روحانی در تاریخ 13 آبان 1388 اجرای قانون پایانه‌های مغازه‌ها و نظام مودیان مالیاتی را پس از تصویب در 12 مهرماه 1388 مجلس شورای اسلامی و تصویب هیئت امنا در تاریخ 22 آبان ماه به وزارت اقتصاد و دارایی ابلاغ کرد. 1388. قانون تا 15 ماه برای زیرساخت ها و سیستم مودیان و همچنین برای ثبت نام مودیان و امکان صدور صورتحساب مالیاتی مهلت داده است.

در این راستا بانک مرکزی موظف شد با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور، ظرف مدت یک سال پس از ابلاغ این قانون، خوانندگان کارت‌های بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی را ساماندهی و با احراز انطباق بین آنها با مجوز و شماره اقتصادی شرکت‌ها اقدام کند. به هر پایانه فروش یک شناسه منحصر به فرد اختصاص دهید.

تابستان سال گذشته امید علی پارسا رئیس وقت سازمان مالیاتی کشور گفت: پایانه های فروشگاهی و نظام مودیان بحثی جهانی بر سر همه حرف ها، رشته ها و فعالیت هایی است که در کشور انجام می شود. در این زمینه کارهای زیادی انجام شده، بستر و زیرساخت های لازم فراهم شده و تا پایان سال تمامی حوزه ها و مشاغل به سازمان امور مالیاتی متصل می شود.

بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، تمامی دستگاه های کارتخوان و درگاه های فروش باید به کد مالیاتی متصل باشند، بنابراین سازمان امور مالیاتی به تمامی کارتخوان ها اجازه داد تا پایان فروردین ماه دستگاه های خود را در سامانه مودیان ثبت نام کنند. .gov.ir به آدرس من.

  رئیس صدا و سیما در نامه ای از رهبر معظم انقلاب عذرخواهی کرد

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان مالیاتی 29 فروردین ماه گفت: از 13 میلیون دستگاه کارتخوان تاکنون 7 میلیون دستگاه صادر شده، 3 میلیون دستگاه غیرفعال و 3 میلیون مابقی نیز تا پایان فروردین ماه منصوب می شود. مرحله دوم این قانون، تفکیک حساب های شخصی و تجاری است که بر عهده بانک مرکزی است.

وی گفت: مودیان مالیاتی که مایل به تکمیل اظهارنامه هستند باید شماره حساب مربوط به فعالیت شغلی را نیز در فرم مربوطه اعلام کنند. این موضوع از خرداد ماه و با شروع وصول اظهارنامه اعمال می شود و مودیان باید برای هر فعالیت تجاری خود حداقل یک شماره حساب اعلام کنند.

به گفته وی، اگر مودی حساب های تجاری بیشتری دارد، باید اعلام کند. در این راستا بررسی های سیستماتیک صورت می گیرد و پس از تایید بانک، این حساب یک حساب تجاری انفرادی محسوب و به پرونده مالیاتی آن پیوست می شود. اگر این افراد حساب های تجاری خود را به سازمان امور مالیاتی گزارش ندهند، بانک مرکزی با رصد تراکنش های مشکوک حساب، اطلاعات مربوطه را در اختیار سازمان قرار می دهد.

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان مالیاتی گفت: حساب های غیرتجاری یا شخصی نیز به صورت دوره ای توسط بانک ها رصد می شود و این نظارت با الگوریتم ها و معیارهای مختلفی از جمله تعداد، اندازه، تناسب کار دارنده انجام می شود. با سپرده و غیره اما یکی از شاخص های مهم در این زمینه تعداد سپرده هایی است که در صورت احراز مشکوک بودن سپرده ها پس از بررسی بانک به سازمان امور مالیاتی اعلام می شود. برای تقسیم حساب های تجاری و شخصی، افراد پیام های متنی فوری دریافت می کنند تا شماره حساب شبا خود را در زمان ارسال اعلام کنند.

  273 میلیارد تن درآمد مالیاتی در کشور محقق شد

به گفته وی، یکی از مهمترین اقداماتی که پیش نیاز اجرای این قانون است، اجرای ملی کدگذاری کالا و خدمات است. یعنی به هر محصول یا خدمتی باید یک شناسه یا کد استاندارد اختصاص داده شود و مکانیزم سیستم ها این کدها را دارد. وزارت صمت، اتاق بازرگانی و اصناف از جمله دستگاه هایی هستند که در این مرحله از قانون دخیل هستند و ما به عنوان ذی نفع برای اجرای آنها تلاش می کنیم.

هفته گذشته رئیس سازمان امور مالیاتی از معرفی این سامانه در تیرماه امسال خبر داد. همچنین با اجرای این سامانه بالغ بر 10 میلیون فعال اقتصادی درگیر می شوند.

منبع: yjc

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید