تقابل جدی آمریکا و عربستان در بازار اوراق قرضه

16378 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، تقابل جدی آمریکا و عربستان در بازار اوراق قرضه به درگیری دو طرف در بازار نفت و اوپک پلاس اضافه شده است که نشان می دهد وخامت اوضاع باید جدی گرفته شود.

وال استریت ژورنال در این باره نوشت: عربستان سعودی تهدید به فروش اوراق خزانه داری آمریکا کرد. اگر کنگره قانونی را علیه گروه نفتی اوپک پلاس تصویب کند، عربستان سعودی اوراق قرضه ای را که از خزانه داری آمریکا در اختیار دارد می فروشد. این گزینه تنها یکی از گزینه های روی میز است که مقامات سعودی در حال بررسی آن هستند.

در 8 اکتبر، کنگره آمریکا با بازنگری پیش‌نویس قانون «NOPAC» موافقت کرد که به وزارت دادگستری این کشور اجازه می‌دهد در صورت تأثیرگذاری بر قیمت‌ها، اوپک پلاس را به دادگاه بکشاند. بر اساس گزارش وزارت خزانه داری آمریکا، دارایی عربستان سعودی از اوراق خزانه آمریکا از 114.7 میلیارد دلار در ماه مه به 119.2 میلیارد دلار در ژوئن افزایش یافته است. عربستان سعودی شانزدهمین دارنده بزرگ اوراق خزانه آمریکاست.

آمریکا می‌خواهد با وادار کردن سعودی‌ها به پایین آوردن قیمت نفت که تحت فشار هزینه‌های بالای انرژی در حال کمان‌شدن است، از جدا شدن اروپا جلوگیری کند، اما این سیاست بر اقتصاد عربستان تأثیر می‌گذارد و بن سلمان تحت فشار شدید هزینه‌ها قرار دارد. برنامه های نظامی و داخلی در یمن قرار دارند. این تضاد شدید منافع به بازارهایی که دو طرف در آن همکاری می کنند، مانند بازار اوراق قرضه ایالات متحده، گسترش می یابد.

اگر عربستان سعودی شروع به فروش همه اوراق به یکباره کند، منجر به افزایش شدید نرخ بهره در ایالات متحده می شود که رکود را از ترازنامه مدیریت شده فعلی خارج کرده و عواقب شدیدی در پی خواهد داشت.

  «خندوانه» هر شب روی آنتن شبکه نسیم

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید