تلاش دولت برای جبران خسارات وارده به مردم/تسویه 70 هزار میلیارد تومان بدهی گذشته دولت/پرداخت 793 هزار فقره وام بدون ضامن تا 24 شهریور 1401/رشد اقتصادی کشور به 8/3 درصد رسید.

گروه سیاسی رجانیوز: سید احسان خاندوزی روز دوشنبه در نشست خبری با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد از تمام ابزار خود برای ترمیم آسیب‌های وارد شده به کسب‌وکارها استفاده می‌کند، گفت: همه باید برای ترمیم آسیب‌های وارد شده به کسب‌وکارهای حقیقی و مجازی در روزهای اخیر تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: دولت نیز علاقه مند است از ابزارهایی که در اختیار دارد برای جبران این آسیب به مردم استفاده کند. در همین راستا دیروز با وزیر ارتباطات گفت و گو کردم و اعلام کردم وزارت اقتصاد آمادگی دارد از ابزارهایی مانند مشوق های مالیاتی برای ترمیم این آسیب استفاده کند.

خاندوزی خاطرنشان کرد: متأسفانه اغتشاشات اخیر آثار منفی بر کسبه و معیشت مردم داشته است. تاییدیه های بازیابی کسب و کار در پلتفرم ها در حال نهایی شدن است و به زودی اعلام خواهد شد.

کاهش استفاده از حقوق دولتی به 10 هزار میلیارد تومان

سخنگوی اقتصادی دولت انضباط مالی دولت را رویکرد اصلی دولت سیزدهم برای ارتقای شاخص های کلان اقتصادی کشور دانست و گفت: در نیمه نخست امسال میزان برداشت حقوق به 10 هزار میلیارد تومان کاهش یافت، در حالی که در همین راستا این میزان در مدت سال گذشته به بیش از 50 هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

وزیر اقتصاد و دارایی به بهبود شرایط کسب و کار به عنوان یکی دیگر از رویکردهای دولت برای رشد اقتصادی اشاره و بیان کرد: در این مدت شرایط 2900 پروانه کسب تسهیل شد که 90 درصد آن جزو مجوزهای اعلام شده بود.

70 هزار میلیارد تومان از بدهی اصلی دولت قبل تسویه شد

خاندوزی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال 70 هزار میلیارد تومان از اصل اوراق بدهی دولت قبل پرداخت شد، افزود: البته این رقم با احتساب سود بیشتر از این رقم است.

وی گفت: کاهش انتشار اوراق بدهی توسط دولت از دیگر دستاوردهای محقق شده در 6 ماهه امسال بود، به طوری که سال گذشته اوراق به ارزش 104 هزار میلیارد تومان منتشر شد که امسال این رقم به 63 هزار میلیارد کاهش یافته است. تومان.

خاندوزی تاکید کرد: این ارقام به این معناست که دولت سعی دارد با استقراض کمتر خود را مدیریت کند. این تعبیر نادرست که مردم کمتر از دولت اوراق خریدند درست نیست، بلکه سیاست قطعی دولت است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته دولت سیزدهم 23 هزار میلیارد تومان اوراق دولتی تسویه کرد.

بهبود شاخص های اقتصادی و رشد 3.8 درصدی در بهار امسال

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، سخنگوی اقتصادی دولت با ارائه آماری از وضعیت اقتصادی کشور در بهار امسال گفت: رشد اقتصادی بهار امسال به 3.8 درصد رسید که بدون احتساب حوزه نفت، 4.3 درصد است.

  چرا بعد از رژیم دوباره چاق می شویم؟

وی بیان کرد: در ماه های اخیر روند رشد نامناسب تولید در صنایع بزرگ به ویژه در دو ماهه نخست سال که با نرخ منفی 5.8 درصد به ثبت رسیده بود، بهبود یافته و اکنون وضعیت رو به رشد است و با توجه به بر اساس آمارهای پژوهشگاه پلی و بانک مرکزی بانک مرکزی به مثبت 6.7 درصد رسید.

وی با اشاره به اینکه در بخش صنعت بیشترین افزایش تولید در صنعت خودرو و ماشین سازی با 22 درصد بوده است، افزود: بخش ماشین آلات و تجهیزات با 19 درصد، نساجی با 17 درصد و فلزات اساسی با 8 درصد بیشترین سهم را داشته اند. 5 درصد در رشد تولید، صنایع بزرگ وجود داشت.

خاندوزی یکی از دلایل رشد تولید در صنایع بزرگ را رشد 5.8 درصدی تشکیل سرمایه و بهبود سرمایه گذاری اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: کاهش معین برق در صنایع نیز به این رشد کمک کرده است.

سخنگوی اقتصادی دولت به آمارهای مرکز آمار ایران اشاره کرد و گفت: بهار امسال رشد اقتصادی 3.8 درصد اعلام شد که بدون نفت 4.3 درصد است.

وی با برشمردن مولفه های رشد اقتصادی در فصل بهار گفت: نرخ رشد صنعت در دوره مذکور 5.1 درصد، معادن 1.1 درصد، خدمات 3.9 درصد و کشاورزی منهای 80 درصد بوده است.

تورم به صورت هفتگی رصد می شود

خاندوزی خاطرنشان کرد: باید گفت که رشد اقتصادی بهار امسال در بخش کشاورزی نیز نسبت به بهار سال گذشته که منفی 5 درصد بود بهبود نسبی داشته است.

وزیر اقتصاد و دارایی بهبود تورم ماهانه و نقطه‌ای در بخش تولید را یکی از شاخص‌های اقتصادی امیدوارکننده ارزیابی کرد و گفت: در بهار امسال تورم صنایع به 49 درصد رسید در حالی که این شاخص در بهار سال گذشته 73 درصد بود. . البته این شاخص همچنان رضایت بخش نیست و دولت برنامه جدی برای کاهش این شاخص دارد.

وی یادآور شد: تورم تولیدکننده یکی از شاخص های مهمی است که اگر روند آن افزایشی باشد تا چند ماه دیگر تاثیر خود را بر تورم مصرف کننده نشان می دهد.

خاندوزی کنترل تورم را از اولویت های اقتصاد دولت و خواست مردم و فعالان اقتصادی برشمرد و تصریح کرد: پس از دیدار اخیر اعضای دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی، مقرر شد این شاخص بر روی این شاخص نظارت شود. به صورت هفتگی برای جلوگیری از ایجاد بی انضباطی پولی و پولی پس از یک هفته نتیجه به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه می شود. به این ترتیب هر فردی که بی انضباطی مالی داشته باشد به صورت هفتگی تحت نظر قرار می گیرد.

  نفرین نظریه پردازان اصلاحات + جزئیات

وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به این سوال که تسویه این اوراق چگونه انجام شد، گفت: نزدیکی بی سابقه ای بین بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه وجود دارد که کمتر شاهد آن بوده ایم. پیش از این و البته این نزدیکی در کلیه خدمات کشوری مشاهده شده است.

خاندوزی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر بازپرداخت بدون سود وام قرض الحسنه تا سقف 10 میلیون تومان در برخی بانک ها، اظهار کرد: این اقدام برای وام های زیر 10 میلیون تومان در دو بانک قرض الحسنه است. جزئیات آن در هفته جاری توسط بانک مرکزی اعلام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه بانک های دولتی باید سهم تسهیلات خرد را افزایش دهند، افزود: این بخشی از برنامه دولت برای رفع نیازهای مردم در دسترسی به تسهیلات خرد است. تاکید بر بانک های دولتی افزایش سهم تسهیلات و تامین مالی خرد برای سهولت دسترسی عموم مردم بود.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به افزایش دو برابری سرمایه بانک قرض الحسنه مهر ابراز امیدواری کرد که این بانک های قرض الحسنه قدرت سرمایه بیشتری پیدا کنند تا مردم دسترسی بهتری داشته باشند.

75 درصد از تعهد درآمدی در بودجه امسال محقق شده است

وزیر اقتصاد و دارایی درباره میزان درآمد محقق شده در بودجه امسال گفت: 75 درصد از میزان تعهد قانون بودجه محقق شده است و همچنین تلاش دولت برای کاهش کسری بودجه و جبران آن است. وام نگرفتن، به دنبال مدیریت بودجه به گونه ای است که کمتر از 10 هزار میلیارد تومان مصرف کند.

وی ادامه داد: البته در حال حاضر وجوهی وجود دارد که امیدواریم بتوانیم آن را به مهر پرداخت کنیم تا مطالبات ساختمان تا قبل از زمستان پرداخت شود.

هندوزی تصریح کرد: در چشم انداز نیمه دوم سال سهم هر وزارتخانه از میزان سود مشخص است و تلاش بر این است که وزارتخانه هایی که بتوانند درآمد داشته باشند به تعهد خود 100 درصد عمل کنند.

پرداخت 793000 اعتبار خرد تا 15 سپتامبر

وزیر اقتصاد و دارایی درباره اعطای وام های خرد بدون ضامن در نیمه نخست امسال گفت: تا اواسط شهریورماه در مجموع 793 هزار وام خرد تا سقف 100 میلیون تومان به واجدین شرایط بدون ضامن پرداخت شده است و بسیاری نیز متقاضیان هنوز نتوانسته اند وام دریافت کنند.ما از بانک های دولتی خواستیم تا پرداخت را تسریع کنند.

  2.4 میلیارد دلار صادرات ماهی

وی بانک های سپه، رفاه کارگران و مهر ایران را به عنوان سه بانک برتر پرداخت تسهیلات خرد بدون ضمانت برشمرد و درباره موضوع ارتقای کیفی پیش نویس های بانک گفت: با توجه به سرریز درخواست ها به بانک ها و اضافه برداشت آنها از مرکز مرکزی. بانک، سعی شد با افزایش سرمایه بانک های دولتی این مشکل کاهش یابد و از این رو مقرر شد 35 هزار میلیارد تومان به این منظور اختصاص یابد.

خاندوزی درباره زیان انباشته بانک ملی ایران نیز گفت: بانک ملی در سال 1399 حدود 6.7 هزار میلیارد تومان زیان داشته که در سال 1400 به 2400 میلیارد تومان کاهش یافته است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: با وجود زیان های منفی بانک ملی، فعالیت این بانک مثبت شده است و تلاش می کنیم مشکل بانک های دولتی را که در شرایط بد آن را تحویل گرفتیم، بهبود بخشیم. در اسرع وقت.

عضویت در شانگهای ظرفیتی برای رشد کسب و کار ایجاد می کند

خاندوزی در پاسخ به این ابهام که کشورهای عضو شانگهای دارای مشکلات اقتصادی هستند و عضویت در این سازمان نمی تواند برای ایران منفعت اقتصادی داشته باشد، گفت: توافقات بین المللی ظرفیتی را برای رشد تجارت و بهبود تعاملات تجاری ایجاد می کند که این ظرفیت باعث بهبود درآمد سرانه مردم می شود. بودن

وی با ابراز امیدواری برای استفاده بهینه از ظرفیت سازمان همکاری شانگهای، تاکید کرد: نباید این موضوع را مشمول سیاست داخلی و اختلافات کنیم و در نهایت قطعاً شاهد افزایش درآمد سرانه و رشد اقتصادی خواهیم بود. زیرا بزرگترین بازیگران بازار بین المللی انرژی در شانگهای نقش آفرینی می کنند و با استفاده بهینه می توانند به اقتصاد ایران کمک کنند.

وزیر اقتصاد اذعان داشت: این تصور کمی اشتباه، اما رایج است، اما می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که حتی کشورهایی که اقتصاد خوبی ندارند، می‌توانند فرصتی برای سایر اقتصادها باشند و شناسایی نیازهای اقتصادی آن‌ها بازاری را برای آنها ایجاد می‌کند. ما، و در هر مورد باید آن را تا حد امکان در نظر بگیریم.

آخرین وضعیت فاکتور الکترونیکی

سخنگوی اقتصاد درباره آخرین وضعیت کالابرگ گفت: این موضوع از دستور کار دولت خارج نشده است، اما گزارش اجرای دوره آزمایشی باید به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه می شد که انجام شد. .

وی افزود: وزارت تعاون پیشنهاد داده است که در مهرماه یک دوره آزمایشی دیگر داشته باشیم تا مردم با مشکل بی خدمتی مواجه نشوند و امیدوارم تا پایان سال این اتفاق بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید