تلاش عمران خان برای غلبه بر بحران آمریکا

به نظر می رسد دولت آمریکا با تأثیرگذاری بر رویدادهای سیاسی پاکستان و البته روابط نزدیکتر با هند سعی دارد ناکامی های خود در افغانستان را بپوشاند.

رجانیوس گفت که پس از رویارویی واشنگتن با مسکو بر سر اوکراین، به نظر می رسد دولت بایدن به دنبال تأثیرگذاری بر تحولات سیاسی پاکستان برای تقویت موقعیت خود در منطقه است. در شرایطی که ثبات سیاسی در نظام پاکستان تضعیف می شود و چالش های اقتصادی هر روز در این کشور افزایش می یابد و ممکن است به ناآرامی های اجتماعی منجر شود، به نظر می رسد دولت آمریکا سعی دارد با تأثیرگذاری بر رویدادهای سیاسی پاکستان، ناکامی های خود را بپوشاند. پرداخت کنند و البته روابط نزدیک تری با هند داشته باشند.

اما عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز در این زمینه بیکار نمانده و با تلاش و همکاری خود با رئیس جمهور و معاون پارلمان، مرحله اول طرح های آمریکا برای سرنگونی دولت وی را خنثی کرده است. اگرچه به نظر می رسد مسائل سیاسی دلیل اصلی درگیری میان احزاب اپوزیسیون نخست وزیر پاکستان باشد، اما در 8 مارس سال جاری، گروه های مخالف پارلمان خواستار رای عدم اعتماد به نخست وزیر به دلیل «سوء مدیریت» شدند. در 28 مارس، معاون رئیس پارلمان پاکستان با این درخواست موافقت کرد و 4 آوریل را روز انتخاب مجدد یا عدم اعتماد به دولت عمران خان اعلام کرد. اگرچه انتظار می رفت که رای عدم اعتماد به 172 نماینده مجلس ملی پاکستان صادر شود، اما عمران خان گفت که دلیل اصلی این حوادث مخالفت ایالات متحده با ادامه حیات سیاسی این کشور است. به نظر می رسد مشکل اصلی دولت بایدن با عمران خان و دولت او مخالفت او با ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در خاک پاکستان باشد. قرار بود آمریکا برای افزایش حضور خود در منطقه و تقویت مواضع خود در برابر ایران و افغانستان در پاکستان پایگاه نظامی داشته باشد اما اسلام آباد هنوز به واشنگتن اجازه نداده است. نخست وزیر پاکستان گفته است که تلاش برای برکناری او یک شبه نیست و یک کشور “قدرتمند غربی” در بیانیه ای به اسلام آباد هشدار داده است که یا با درخواست آنها برای ایجاد پایگاه نظامی موافقت خواهد کرد یا روابط بین دو کشور هرگز به حالت عادی برنخواهد گشت عمران خان به نقل از آمریکا گفت: اگر پارلمان پاکستان در این رای اعتماد، عمران خان را برکنار کند، روابط دو کشور عادی خواهد شد.

  ظرف چند روز بدهی شرکت خدمات بندری نصف شد/ اداره بندر باید شفاف شود

وقتی صحبت از دلایل سیاسی تلاش برای سرنگونی عمران خان شد، گروه های مخالف دست روی دست نگذارند و گفتند اگر بخواهیم به دلایل سیاسی هزینه کنیم، تلاش عمران خان برای عادی سازی روابط پاکستان با رژیم صهیونیستی یکی از دلایل شایستگی اوست. مورد سوال است سال هاست که شایعاتی مبنی بر اینکه لابی صهیونیستی عمران خان را به قدرت رسانده است در این کشور به گوش می رسد. از زمانی که عمران خان در مارس 1995 با دختر سر جیمز گلداسمیت ازدواج کرد، رسانه های پاکستانی او را یکی از اعضای “لابی صهیونیستی” در پاکستان نامیدند. با این حال، نزدیک شدن پاکستان به بن سلمان در دوران ریاست جمهوری عمران خان و نشان دادن نشانه هایی از تلاش دولت وی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، برخی از احزاب اسلام آباد را به اعتراض برانگیخته است.

عمران خان البته با کمک عارف علوی رئیس جمهور پاکستان به پای صندوق های رای شتافت و دستور انحلال مجلس را صادر کرد. دولت خود را یک شبه تغییر دهید یا آن را ساقط کنید.

دستور انحلال کابینه و انحلال پارلمان در حالی از سوی رئیس جمهور پاکستان صادر شد که رای عدم اعتماد به عمران خان غیرقابل اجرا و خلاف قانون اساسی اعلام شد. عمران خان تا سه ماه آینده تا انتخابات زودهنگام نخست وزیر پاکستان باقی خواهد ماند. برخی رسانه های پاکستانی گفته اند که مرحله بعدی اقدام ایالات متحده در پاکستان ممکن است کودتای نظامی باشد. این پدیده جدیدی در سیاست پاکستان نیست. اخیراً رسانه های هندی که تمام رویدادهای سیاسی پاکستان را از نزدیک دنبال می کردند، پیش بینی کردند که جایگاه کمار جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان بسیار مهم خواهد بود و می تواند روند حوادث را به کلی تغییر دهد. رسانه های هندی معتقدند که فرمانده نظامی پاکستان روابط بسیار نزدیکی با واشنگتن دارد و معتقد است که این کشور ممکن است روابط استراتژیک بسیار طولانی و استثنایی با واشنگتن داشته باشد. اختلافات عمران خان با ژنرال باجوا فقط مربوط به نوع رابطه با ایالات متحده نیست. پیش از این، در مورد جنگ روسیه با اوکراین، در حالی که عمران خان از حمایت از هر دو طرف در جنگ خودداری کرد، ژنرال باجوا از حمایت پاکستان از اوکراین صحبت کرد. این زمانی بود که عمران خان در پنجمین روز جنگ و در زمانی که هیچ یک از رهبران جهان در آغاز بحران با پوتین دیدار نمی کردند به مسکو رفت و در مورد افزایش روابط تجاری و سیاسی دو کشور گفتگو کرد. این موضوع باعث شد اختلافات فرمانده ارتش پاکستان با نخست وزیر در رسانه ها بیشتر نمایان شود.

  حکم تخلیه برای مستاجران صادر نخواهد شد

همه این بحران های سیاسی می تواند بحران اقتصادی در پاکستان را تشدید کند. پاکستان در سال 2019 قراردادی به ارزش 6 میلیارد دلار با صندوق بین المللی پول امضا کرد. اگرچه این برنامه به طور موقت بسته شد، اما در ژانویه 2022 از سر گرفته شد و دولت قانونی را تصویب کرد که مالیات ها و قیمت برق را برای برآورده کردن الزامات اولیه قرارداد با صندوق افزایش می داد. تامین پول در سطح بین المللی کسری بودجه جاری پاکستان در هشت ماهه اول سال 2022 حدود 12 میلیارد دلار است که بر اساس برخی برآوردها، این کسری بودجه می تواند تا پایان سال به 20 میلیارد دلار برسد که حدود 6 درصد تولید ناخالص داخلی پاکستان است. تورم در این کشور بین 11 تا 12 درصد در نوسان است و هر اتفاقی که در عرصه سیاسی کشور بیفتد در نهایت به تشدید بحران اقتصادی در پاکستان کمک می کند.

اگر بی ثباتی سیاسی در اسلام آباد طی چند ماه آینده ادامه یابد، وضعیت اقتصادی پاکستان در سال 2023 کاملاً غیرقابل پیش بینی خواهد بود. اما عمران خان معتقد است که با برگزاری انتخابات زودهنگام می تواند اکثریت آرای حزب تحریک انصاف را دوباره به دست آورد و نخست وزیر شود. او آنقدر مطمئن است که معتقد است بحران تحت رهبری ایالات متحده در پاکستان می تواند با این انتخابات به طور کامل حل شود. مخالفان خواستار استعفای نخست وزیر محکوم شده اند. اما عمران خان معتقد است که با انحلال پارلمان، طرح های مخالفان و دولت های مداخله گر برای سرنگونی دولت او به کلی شکست خورده است.

  دولت قبل هرگونه ذخیره سازی و ساخت مخازن فرآورده های نفتی را ممنوع کرد/ از سال 92 هیچ مخزن نفتی ساخته نشده است! بازیکنان مضر هستند

دیدگاهتان را بنویسید