تلاش کشورهای غربی برای فشار بر ایران در مذاکرات وین/ پرونده ادعایی علیه جمهوری اسلامی روی میز اعضای شورا قرار دارد

گروه سیاسی رجانیوز: اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز نشست خود را با پیش‌نویس دستور کار بازنگری آغاز کردند که پس از پروژه دامن زدن به پرونده ادعایی، آمریکا و تروئیکای اروپایی روی میز اعضای شورا قرار دادند. علیه ایران

من گزارش میدم رجانیوز; پرونده ادعایی علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در کنار موضوعات دیگری مانند اوکراین و توافق آکوس، یکی از موضوعات اصلی مورد بحث در نشست جاری شورای حکام بود.

این نشست در حالی آغاز شد که پیش از این خبر از آمادگی کشورهای غربی اعضای شورای حکام برای ارائه پیش نویس قطعنامه جدید علیه ایران بود. ارسال این انگیزه منفی، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی را بر آن داشت تا همزمان با آغاز نشست شورای حکام، پیش نویس قطعنامه را مورد انتقاد قرار دهد و تلویحاً خبر منتشر شده از سفر هیئت بازرسان آژانس به ایران را رد کند. موضعی که به مذاق مدیرکل آژانس خوش نیامد، از این رو وی در نشست خبری دیروز خود تلویحا از مواضع مستحکم آژانس عقب نشینی کرد و اتخاذ تصمیم را مغایر با روند کنونی همکاری دانست. . بین ایران و آژانس

به رسمیت شناختن حق غنی سازی 60 درصدی توسط گروسی

روز گذشته، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس، در پیامی توئیتری از آمادگی این سازمان برای همکاری با ایران در زمینه پادمان های باقی مانده خبر داد و برای برگزاری نشست فنی با ایران در مورد موضوعات بحث برانگیز ابراز امیدواری کرد.

مدیرکل آژانس با بیان این مطلب، در حالی که در این اطلاعیه اشاره ای به تهیه پیش نویس قطعنامه علیه ایران توسط کشورهای غربی نشده بود، اندکی پس از انتشار خبر مخالفت با سفر احتمالی بازرسان آژانس از تهران، مدیرکل آژانس در کنفرانس مطبوعاتی خود سعی کرد جو را تعدیل کند و با اتخاذ احتمالی این تصمیم مخالفت کند.

در همین راستا گروسی با ادعای اینکه آژانس هیچ برنامه سیاسی علیه ایران ندارد، همکاری با آژانس را یکی از تعهدات ایران خواند و گفت: ایران باید اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار دهد.

  آموزش جنسی بر اساس اسلام یا سند 2030؟

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه هسته‌ای ایران از کنترل خارج شده است یا خیر، گفت: من از کلمه خارج از کنترل برای غنی‌سازی 60 درصدی ایران استفاده نمی‌کنم، بلکه برای پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران کاملاً واضح است، بنابراین همه از این کلمه استفاده نمی‌کنم. متوجه آن شدند این کارها را مهم تر می کند.”

واکنش به احتمال صدور قطعنامه

وی همچنین درباره تلاش‌های مستمر برای تصویب قطعنامه علیه ایران گفت: ما به دنبال راه‌ها و مکانیسم‌هایی برای حل مسائل بحث برانگیز هستیم. مسئله تصمیم گیری در اختیار من نیست، اما تاکنون موفقیت چندانی نداشته ایم.

گروسی با بیان اینکه اگر قطعنامه ای وجود نداشته باشد، می خواهیم ایران با آژانس در زمینه از سرگیری کامل فعالیت های بازرسی آژانس در ایران همکاری کند، گفت: ابتدا باید ببینیم که آیا اطلاعات قدیمی جمع آوری شده توسط سیستم های آژانس هنوز در دسترس است یا خیر. نه، پس باید راهی برای پر کردن این شکاف پیدا کنیم.”

مدیرکل آژانس همچنین تاکید کرد: تصمیمی مبنی بر لغو سفر هیئت آژانس به تهران که روز گذشته از سوی محمد اسلامی اعلام شده بود، به آژانس اطلاع داده نشده است. وی گفت: از ایران می خواهیم در این زمینه توضیحات بیشتری ارائه دهد چرا که لغو سفر باعث بدتر شدن اوضاع و عدم پیشرفت می شود.

در حال حاضر خبری از سفر نیست

اگرچه ایران بالاترین سطح همکاری را با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تعیین حدود موارد مورد مناقشه نشان داده است، اما تلاش برای تصویب قطعنامه نمی تواند وضعیت موجود را حل کند. مدیرعامل سازمان انرژی اتمی روز گذشته در حاشیه هیات دولت به این موضوع پرداخت و با بیان اینکه غربی ها مصوبه ای تنظیم کرده اند و مطالبی را آورده اند که خودشان می دانند صحت ندارد و از سوی جمهوری اسلامی رد شده است. این برای ایران مهم است. پیشرفت برنامه این کشور در بخش هسته ای دارای برنامه مصوب، مدون و اعلام شده است و در همین چارچوب به فعالیت خود ادامه می دهد.

  سیاست چین در ایالات متحده خصمانه تر است / پکن و مسکو از زمان جنگ سرد بیش از هر زمان دیگری به هم نزدیکتر شده اند

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین سفر هیاتی از آژانس به ایران را رد کرد و افزود: در حال حاضر هیچ سفری در دستور کار آژانس نیست. آنچه نگران سازمان انرژی اتمی است، پاسخگویی به همه ادعاها و اتهاماتی است که ما این کار را کرده ایم و اگر آنها نیت خیر داشتند و می خواستند مذاکرات را ادامه دهند، قطعنامه ای در این ابعاد و گستره ارائه نمی کردند.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: انتظار داشتیم حسن نیت و پاسخ های مستدل جمهوری اسلامی کارساز باشد و مسیر طبیعی و غیرسیاسی و روش و معیارهای حرفه ای ملاک قرار گیرد.

این انتقاد پس از آن مطرح شد که ایران و آژانس در پی سفر مهرماه رئیس سازمان انرژی اتمی به وین به تفاهم رسیدند که بر اساس آن مشکلات ادعایی با فرمول جدیدی حل خواهد شد.

به دنبال این تفاهم، رویترز از سفر آتی هیئتی از بازرسان این آژانس در 20 روز آینده خبر داد.

حال باید دید ادعای گروسی مبنی بر آمادگی سازمانش برای همکاری با ایران چگونه با دستور کار بازنگری پیش نویس قطعنامه علیه ایران قابل توجیه است.

آمریکا ریاکارانه عمل می کند

کشورهای غربی با همکاری نزدیک با آژانس، ادعاهایی را برای سه مکان در ایران مطرح کرده‌اند که تلاش می‌کنند بر اساس تحریم‌ها، ایران را تحت فشار بگذارند، مذاکرات وین را حذف کرده و آن را مجبور به عقب‌نشینی از مواضع اصولی‌اش کنند. اما فارغ از این تلاش‌ها که در غیر این صورت با تصویب تحریم‌های جدید به بهانه حمایت از اخلال ایران ادامه می‌یابد، تعلیق تجربیات ناموفق باعث شده تا تنها در کمتر از 72 ساعت از آغاز اجلاس، فشاری مضاعف برای کسب امتیاز بیشتر شود. آمریکایی ها پیامی برای پیگیری توافق در وین و درخواست حل سریع این موضوع ارسال کردند.

  با حذف 4200 تومان یارانه نقدی افزایش می یابد + فیلم

از این رو بود که همزمان با آغاز جلسه شورای حکام، حسین امیر عبدالخیان با انتقاد از رویکرد راهبردی آمریکا در مذاکرات در وین، با بیان اینکه آمریکا ریاکارانه عمل می کند، گفت: تبادل پیام های مستمر با جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. کشور آمریکا. آخرین تبادل پیام ما کمتر از 72 ساعت پیش بود.

امیرعبداللهیان با اعلام اینکه «آمریکا از طریق برخی وزرای خارجه پیام داد و آنها برای مذاکره عجله دارند، اما راب مالی ریاکارانه در مصاحبه خود می گوید که مذاکره اولویت ما نیست»، هدف آمریکا را فشار دادن به ایران برای انحراف از مسیر قرمز خود خواند. خط خورد و گفت: اما منافع ملی مردم برای ما مهم است و آنها را زیر پا نمی گذاریم. ما برای غلبه بر تحریم ها در مسیر مذاکرات سخت کار خواهیم کرد. توافق برجام با تمام نقاط قوت و ضعفش در مذاکراتی که در ماه‌های اخیر انجام شده، ممکن است، در صورتی که سایر کشورها به تعهدات خود عمل کنند و اگر برجام برای ما خوب عمل کند، از این فرصت استفاده خواهیم کرد.

در همین حال وزیر امور خارجه در گفتگوی تلفنی با نالدی پاندور وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی نسبت به عواقب محاسبات نادرست و اقدامات غیرسازنده آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در نشست شورای حکومتی هشدار داد.

در عین حال شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به تبادل پیام های مکتوب تهران و واشنگتن از طریق سفارت سوئیس، گفت: یک سری گفتگوها بین جمهوری اسلامی و مذاکره وجود دارد. احزاب و باز هم آمریکا از طریق سفارت سوئیس مکاتباتی انجام داده که ایران مستقیم و غیرمستقیم به آنها پاسخ داده است. انتظار داریم نتیجه تبادل نامه ها به جلسه بعدی منتهی شود تا تصمیم نهایی گرفته شود.»

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید