تنش شدید و بی سابقه در روابط اسرائیل و روسیه

14329 خبر اولیه

بر اساس این سرمقاله، یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل هشدار داد که بسته شدن دفتر آژانس یهود در مسکو تأثیر جدی بر روابط روسیه و اسرائیل خواهد داشت.

سازمان شبه دولتی که بازگشت یهودیان به اسرائیل را ترویج و مدیریت می کند به اتهام نقض قوانین محلی مورد حمله وزارت دادگستری روسیه قرار دارد.

لاپید گفت روابط با روسیه برای اسرائیل مهم است. بسته شدن دفاتر آژانس یهود یک رویداد بزرگ خواهد بود که پیامدهایی برای این روابط خواهد داشت.

هفته گذشته، دادگاه مسکو اعلام کرد که درخواست رسمی از وزارت دادگستری برای انحلال شعبه روسیه این آژانس دریافت کرده است.

اگرچه ماهیت دقیق اتهامات این آژانس فاش نشده است، رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که آژانس در اوایل ماه جاری هشداری از وزارت دادگستری به دلیل نقض قوانین حفظ و نگهداری داده ها دریافت کرده است. برگزاری جلسه مقدماتی این پرونده می تواند منجر به ممنوعیت این اداره شود.

اسرائیل در واکنش به اوضاع پیرامون این سازمان آمادگی خود را برای اعزام فوری هیئت دیپلماتیک به روسیه برای اطمینان از ادامه فعالیت این گروه اعلام کرد. این تمایل برای مذاکره در اوایل این هفته تکرار شد و دفتر نخست وزیری تأیید کرد که هیئت آماده است به محض موافقت روسیه با مذاکرات، به مسکو عزیمت کند.

آژانس یهود در اواخر دهه 1920 تاسیس شد و برای بازگرداندن یهودیان به سرزمین های فلسطینی کار کرد. در روسیه، این سازمان دارای یک شبکه گسترده با دفاتر در مسکو، سنت پترزبورگ و سایر شهرهای بزرگ در سراسر کشور است.

پایان/

  افزایش کمک های نقدی برای نیازمندان باعث کاهش شکاف طبقاتی شد

دیدگاهتان را بنویسید