تهاجم روسیه به اوکراین در اقتصاد جهانی چه کرد؟

11609 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، در روزهای اخیر و پس از حمله روسیه به اوکراین، بسیاری از شاخص های اقتصادی در جهان تغییر کرده و بازارها تا حدودی نسبت به آینده مشکوک و نگران شده اند که این موضوع در گزارش اتاق ایران منعکس شده است.

در حوزه رویدادهای جهانی، آغاز رسمی جنگ روسیه و اوکراین و موج تحریم های غرب علیه روسیه، خبری است که در روزهای اخیر تمامی تحلیل های اقتصاد سیاسی را تحت الشعاع قرار داده است. ایالات متحده تهدید کرده است که روسیه را از سوئیفت، بریتانیا، ژاپن، کانادا، جمهوری چک، نیوزلند و تایوان که هر یک با طیف وسیعی از تحریم‌ها از جمله مالی، زیرساختی، فناوری و نظامی مواجه هستند، حذف خواهد کرد. تجارت با روسیه به دنبال جلوگیری از تهاجم نظامی بیشتر به اوکراین بدون تشدید جنگ فیزیکی است. با این حال، هیچ یک از این اقدامات نمی تواند از اثرات منفی و ماندگار چنین جنگی بر اقتصاد جهانی جلوگیری کند.

جنگ تجاری آمریکا و چین همچنان به تشدید تنش ها ادامه می دهد و ایالات متحده اقتصاد صنعتی دولت محور چین را به دلیل نقض قوانین تجارت بین المللی محکوم می کند و از متحدان می خواهد تا با سیاست تجاری بسته چین مخالفت کنند. ایالات متحده با کنار گذاشتن سیاست سنتی خود مبنی بر دنبال کردن یک سیستم تجاری چندجانبه از طریق WTO، استراتژی جدیدی را بر اساس حمایت از طبقه متوسط، نیروی کار محلی و شرکت‌ها اتخاذ کرده است. او همچنین از انعقاد قراردادهای تجارت آزاد با بریتانیا امتناع کرد، بنابراین دولت بریتانیا به دنبال جایگزینی این تعهد با برخی از ایالت های آمریکا به عنوان بخشی از توافق با دولت فدرال است.

  آیا پرداخت یارانه منصفانه است؟

در سطح منطقه نیز خبرها حاکی از نهایی شدن توافقنامه همکاری جامع اقتصادی میان امارات و هند در راستای اهداف بلندپروازانه دو کشور و کمک به تحقق رویای امارات برای تبدیل شدن به یک مرکز تجارت جهانی است. جامعه جهانی همچنین یک میلیارد دالر از طریق سازمان ملل به افغانستان کمک مالی خواهد کرد.

در بخش داده های جدید، UNCTAD گزارش خود را در مورد روند تجارت جهانی به روز کرد تا نشان دهد که تجارت جهانی، با وجود کاهش در نیمه اول سال 2022، در سال 2021 نسبت به قبل از تاج، با رشد تجارت کالا، 13 درصد افزایش خواهد یافت. قابل توجه بود و تجارت در خدمات در نهایت به شرایط قبل از تاج بازگشت. این گزارش همچنین نشان می دهد که تجارت بین کشورهای در حال توسعه یا کشورهای جنوبی به سرعت رشد کرده است و کشورهای آسیایی 58 درصد از روند سال 2020 را تشکیل می دهند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید