توافق مهم تهران و پکن برای تسریع در روند اجرای سند 25 ساله/ آیت الله رئیسی: تلاش آمریکا برای تکرار مدل جنگ سرد نشانه ضعف و افول این کشور است/ شی جین پینگ: دستورات لازم را صادر می کند توسعه روابط همه جانبه به ویژه در زمینه اقتصادی

گروه سیاسی رجانیوز: آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز جمعه در گفت و گوی تلفنی با شی جین پینگ رئیس جمهور چین، مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها را ادامه سیاست مخرب یکجانبه گرایی این کشور دانست که اکنون به تهدیدی برای صلح و صلح جهانی تبدیل شده است. امنیت .

رئیس جمهوری اسلامی ایران احترام به حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشورها را از اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران می داند و در این چارچوب حمایت از سیاست چین واحد می داند. سیاست نهایی و اصولی جمهوری اسلامی ایران باشد.

دکتر رئیسی با تاکید بر عزم کشورمان برای توسعه همه جانبه روابط با چین بدون توجه به تحولات بین المللی، همکاری مستقل مبتنی بر منافع ملی کشورهای مستقل را الگوی صحیح مدیریتی در سطح منطقه و بین المللی دانست و بر ضرورت اجرای عدالت تاکید کرد. نظم بین المللی در حال ظهور هرگونه تلاش آمریکا برای تکرار مدل جنگ سرد در جهان را نشانه ضعف و زوال خود می داند.

آیت الله رئیسی در پاسخ به تمجید رئیس جمهور چین از سیاست توسعه روابط و همکاری های جمهوری اسلامی ایران و همسایگان و دستاوردهای آن، تاکید کرد: این رویکرد جمهوری اسلامی ایران بسترهای لازم برای امنیت و جمعی را فراهم کرده است. توسعه در غرب آسیا می تواند الگویی برای تقویت اعتماد سیاسی و توسعه اقتصادی منطقه باشد.

در این چارچوب دکتر رایضی بر تلاش کشورمان برای تامین امنیت دریایی و انتقال انرژی تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین در ادامه به بررسی اجمالی مذاکرات برای رفع تحریم ها پرداخت و بر لزوم راه حل سیاسی طرف آمریکایی به عنوان ناقض برجام و لزوم اقدامات مقتضی آن طرف برای رفع تحریم های غیرقانونی علیه ایران و تاکید کرد. کشورهای ثالث

  سرآشپز به دعوت پوتین به مسکو می رود

آیت الله رئیسی از توسعه همکاری های اقتصادی چندجانبه در چارچوب توافقات منطقه ای و فرامنطقه ای مانند سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس استقبال کرد.

دکتر رئیسی و شی جین پینگ همچنین در خصوص راهکارهای توسعه و تسریع در اجرای برنامه جامع همکاری 25 ساله، طرح های پیشنهادی برای توسعه همکاری ها را پیشنهاد کردند و از توسعه روابط و جهش مبادلات تجاری بین دو کشور ابراز خرسندی کردند. در یک سال گذشته

آقای شی جین پینگ رئیس جمهوری چین نیز در دومین گفت وگوی دو طرف از همکاری های ایران و چین در عرصه بین المللی و حمایت متقابل دو کشور از مواضع یکدیگر در عرصه های منطقه ای و بین المللی قدردانی کرد. رهبران دو کشور در دولت سیزدهم .

شی جین پینگ با تاکید بر اهمیت حفظ ثبات منطقه و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، تاکید کرد که چین مخالف سیاست فشار و یکجانبه گرایی است.

رئیس جمهور چین با تاکید بر اهمیت راهبردی روابط چین و ایران و تلاش کشورش برای تقویت و توسعه همکاری های کلیدی راهبردی و امنیتی دو کشور به ویژه در زمینه های تجاری، اقتصادی، زیرساختی و انرژی گفت: اجرای همکاری های همه جانبه 25 ساله است. سند بین دو کشور کشور گام بلندی در این راستا برداشته است و بر این اساس دستورات لازم را برای توسعه روابط راهبردی همه جانبه با ایران از جمله در زمینه اقتصادی صادر می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید