تورم از دست اردوغان خارج شد

به گزارش تحریریه، راشا تودی می نویسد، در حالی که مردم ترکیه شاهد افزایش تورم ماهانه و رسیدن به نرخ تورم سالانه 70 درصدی هستند، رسانه ها و مقامات دولتی دلیل افزایش قیمت حامل های انرژی را توضیح می دهند.

بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی دولت آنکارا، شاخص مصرف کننده ترکیه در ماه آوریل نسبت به ماه مشابه سال گذشته 69.97 درصد افزایش یافته است.

تورم در ترکیه در بحبوحه افزایش قیمت انرژی در نتیجه درگیری روسیه و اوکراین و کاهش ارزش پوند در پایان سال گذشته افزایش یافته است.

این رقم که توسط موسسه آمار ترکیه منتشر شده است، بیش از برآورد بانک مرکزی از 68 درصد است و نشان دهنده شدیدترین افزایش در دو دهه اخیر است. بر اساس این مطالعه، قیمت مصرف کننده ماهانه 7.25 درصد افزایش یافته است.

گفتنی است قیمت مواد غذایی نسبت به سال گذشته 89 درصد و هزینه حمل و نقل نیز بالای 105 درصد افزایش داشته است. بر اساس داده ها، تورم اصلی سالانه 52.37 درصد است.

تورم ترکیه از کنترل خارج شده است

دولت اردوغان امیدوار است که افزایش هزینه های زندگی – به دلیل افزایش قیمت کالاها به دلیل درگیری در اوکراین – پس از ماه می به تدریج شروع به کاهش کند.

ترکیه 93 درصد نفت و 99 درصد گاز خود را وارد می کند. تحریم های انباشته علیه بخش انرژی روسیه به دلیل درگیری در اوکراین و سایر عوامل ژئوپلیتیکی منجر به افزایش قیمت نفت و گاز در سراسر جهان از جمله ترکیه شده است.

این در حالی است که لیر ترکیه در سال گذشته 44 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است. این اتفاق پس از آن رخ داد که بانک مرکزی ترکیه در نوامبر 2021 برای سومین بار از سپتامبر نرخ بهره را به شدت کاهش داد. دولت اردوغان بار دیگر در ماه دسامبر نرخ بهره را کاهش داد و گفت که هدفش مهار تورم است، اما این رویدادها بارها وضعیت اقتصادی کشور را تحت فشار قرار داده و منجر به بحران اقتصادی و تورم بالا شده است.

  احتمال افزایش قیمت نفت تا 300 دلار وجود دارد

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید