تورم از کنترل خارج شده است

بر اساس سرمقاله وب سایت فایننشال اکسپرس، داده های اقتصادی نشان می دهد که تورم سالانه در ترکیه به 73.5 درصد رسیده است که بالاترین رقم در 24 سال گذشته است. در حالی که بسیاری از کشورهای جهان شاهد افزایش قیمت مصرف کننده هستند، اکثر منتقدان مشکلات فزاینده ترکیه و بحران بی پایان اقتصادی را به سیاست های اقتصادی رجب طیب اردوغان نسبت می دهند.

رویترز به نقل از موسسه آمار ترکیه اعلام کرد که این درصد نسبت به ماه قبل تقریبا 70 درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمار رسمی منتشر شده در روز جمعه، تورم سالانه در ترکیه در ماه می به 73.5 درصد رسید که بالاترین سطح از سال 1998 است.

موسسه آمار ترکیه اعلام کرد که این درصد نسبت به ماه قبل تقریبا 70 درصد افزایش یافته است. این موسسه گفت که قیمت مصرف کننده تقریباً 3 درصد نسبت به آوریل افزایش یافته است.

یک مقام ارشد دولت اردوغان به این روزنامه گفت که دولت ترکیه امیدوار است با ادامه رشد سریع صادرات و بهره مندی صنایع این کشور از مشوق های مختلف تولید برای این بخش، وضعیت بد اقتصادی و کسری در سال های آینده کاهش یابد. برای استفاده اعلام شده اند.

1100x619 cmsv2 6438bb9d a1dc 58d8 8ff0 ef4192ae214e 6682908 خبر اولیه

کاهش تجارت الکترونیک ترکیه در سال مالی 2022 به رقم خیره کننده 56 میلیارد دلار رسید.

بانک های بزرگ همچنین می گویند با توجه به برنامه استقراض کلان دولت، بعید است بانک مرکزی به دنبال نرخ بازپرداخت بالای 5.5 درصد باشد. نرخ بهره کوتاه مدت اکنون به بالاترین حد خود در سه سال اخیر نزدیک شده است.

  دوگانگی غرب در رابطه ورزش و سیاست; نقابی که بر جنگ اوکراین افتاد

در همین حال، رئیس جمهور ترکیه تاکید می کند که هزینه های بالای استقراض باعث تورم می شود. این نظریه ای است که با تفکر متعارف اقتصادی در سراسر جهان در تضاد است. به همین دلیل اردوغان تلاش می کند با تقویت رشد اقتصادی و تقویت صادرات با کاهش نرخ بهره از او حمایت کند.

بانک مرکزی ترکیه از سپتامبر 2021، نرخ بهره را 5 درصد کاهش داد، در حالی که در ژانویه 14 درصد بود. همین سیاست باعث شد لیر ترکیه در سال گذشته 44 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست بدهد.

از سوی دیگر، حمله روسیه به اوکراین یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت کالاها در ترکیه بود، زیرا این جنگ قیمت گاز، نفت و غلات را بالا برد و شرایطی را برای ترکیه که به شدت وابسته است ایجاد کرد. در مورد واردات این کالاها کار را برای او سخت کرد.

بر اساس گزارش موسسه آمار ترکیه، بیشترین افزایش قیمت سالانه مربوط به بخش حمل و نقل با 107.6 درصد است و پس از آن مواد غذایی و نوشابه با افزایش 91.6 درصدی قرار دارند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید