تورم امتیازی خانوارها در کشور به 52.5 درصد رسید.

8563 خبر اولیه

بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم خرداد ماه امسال برای خانوارها در کشور به 52.5 درصد رسید.

مرکز آمار تورم خانوارهای خرداد ماه کشور را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. این شاخص در خرداد ماه امسال 52.5 درصد بوده است، یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ​​52.5 درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید «مجموعه ای از کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

تورم خرداد ماه نسبت به ماه قبل 13.2 واحد درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه‌ای گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» ۳۲.۲ واحد درصد افزایش یافت. به 3.8 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» 3.8 واحد درصد افزایش یافت. تا 2.7٪.

این در حالی است که تورم نقطه ای خانوارهای شهری 51.4 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.8 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین این نسبت برای خانوارهای روستایی 2.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه خردادماه 12.2 درصد بود.

تورم ماهانه درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است. تورم ماهانه در دوم ژوئن به 12.2 درصد رسید که نسبت به ماه مشابه 1.5 واحد درصد افزایش داشت.

تورم ماهانه گروه‌های اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۲.۸ درصد و ۲.۷ درصد است.

این در حالی است که تورم ماهانه خانوارهای شهری 2.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین این نسبت برای خانوارهای روستایی 2.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش داشته است.

  آتش سوزی در یکی از پالایشگاه های کویت

رشد تورم سالانه 0.7 درصد نسبت به ماه قبل

نرخ تورم سالانه نشان دهنده تغییر میانگین شاخص قیمت در سال منتهی به ماه جاری نسبت به مدت مشابه قبل است. تورم سالانه خانوارها در کشور در خردادماه به 2.8 درصد رسید که نسبت به همین اطلاعات در ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 38.9 درصد و 3.8 درصد بوده که برای خانوارهای شهری 1.8 واحد درصد و خانوارهای روستایی 1.8 واحد درصد افزایش داشته است.

قیمت این ماه در حال تغییر است

در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن ها و چربی ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه «فرآورده های لبنی و تخم مرغ» (شیر) بوده است. ، ماست) ، پنیر و تخم مرغ) مرغ) و گروه “گوشت قرمز و مرغ” (دستگاه مرغ، سوسیس و کالباس).

در گروه اصلی کالاها و خدمات غیرخوراکی، گروه هتل و رستوران (ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه مبلمان و لوازم خانگی (شوینده ها) و گروه بهداشت و درمان. (خدمات پزشکی سرپایی) ). بیمارستانی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است.

دامنه تغییرات تورم سالانه خرداد 1401 برای دهک های مختلف از 38.3 درصد برای دهک دهم تا 3.1 درصد برای دهک اول است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید