تورم در اروپا به رکورد تاریخی رسید/ افزایش قابل توجه قیمت خدمات و مواد غذایی

به گزارش رجانیوز به نقل از راشاتودی; آمارهای منتشر شده توسط دفتر آمار اتحادیه اروپا موسوم به “یورواستات” نشان می دهد که در ماه جولای سطح تورم در منطقه یورو به بالاترین سطح در تاریخ این مبلغ رسیده است.

این آمار نسبتاً دور از تورم مورد انتظار و بسیار بالاتر از نرخ تورم 2 درصدی است که بانک مرکزی اتحادیه اروپا تعیین کرده است.

کارشناسان افزایش قیمت حامل‌های انرژی را دلیل اصلی رشد تورم در اروپا و منطقه یورو می‌دانند، زیرا قیمت حامل‌های انرژی در اروپا در ماه گذشته نسبت به همین مدت 39.7 درصد و 42 درصد افزایش یافته است. ماه زمان پارسال

کارشناسان می گویند: البته قیمت خدمات و غذاهای فرآوری شده نیز افزایش چشمگیری داشته است و این بدان معناست که روند افزایشی قیمت در اروپا در حال سرایت به سایر کالاها است.

بانک مرکزی اروپا به منظور کنترل تورم، چند هفته پیش نرخ بهره این اتحادیه را 0.5 درصد افزایش داد که این اولین بار در 11 سال گذشته بود که شاهد افزایش نرخ بهره در سطح اتحادیه اروپا بودیم. البته بانک مرکزی اتحادیه اروپا اعلام کرد که در ماه های آینده بیشتر مداخله خواهد کرد تا از سقوط اقتصاد اتحادیه اروپا به سمت رکود جلوگیری کند.

کارشناسان رویترز پیش‌بینی می‌کنند که نرخ بهره در اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر 0.35 درصد و در مجموع تا پایان سال 0.9 درصد افزایش خواهد یافت.

نشست بعدی هیئت مدیره بانک مرکزی اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد.

  سکه 15 میلیون تن شد

دیدگاهتان را بنویسید