تورم در بریتانیا به بالاترین حد خود در 41 سال گذشته رسیده است

گروه بین الملل رجانیوز: آمارها نشان می دهد که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) از 10.1 درصد در سپتامبر به 11.1 درصد در اکتبر افزایش یافته است که 1 درصد بیشتر از ماه قبل است. علاوه بر هزینه های انرژی، افزایش بی رویه قیمت مواد غذایی دلیل دیگری برای افزایش تورم در بریتانیا است که گفته می شود با سریع ترین نرخ سالانه خود از سال 1977 افزایش یافته است.

من گزارش میدم رجانیوز; بر اساس گزارش مرکز آمار ملی انگلستان، قیمت ها بین سپتامبر و اکتبر به اندازه شش ماه گذشته افزایش یافته است. این در حالی است که اقتصاددانان تورم را در اکتبر گذشته 0.6 درصد به 10.7 درصد پیش بینی کردند.

بانک مرکزی انگلیس پیش از این پیش بینی کرده بود که نرخ تورم در ماه اکتبر به دلیل بودجه بحث برانگیز لیز تراست دولت که باعث آشفتگی مالی در آن کشور شده است، به 13 درصد خواهد رسید. مقامات بانکی برای مهار تورم به افزایش نرخ بهره متوسل شدند که مستقیماً با پرداخت ماهانه وام مسکن میلیون ها خانوار بریتانیایی مرتبط است.

کمیته سیاست پولی بانک انگلستان در ماه گذشته تصمیم گرفت نرخ بهره بین بانکی را 0.75 درصد به 3 درصد افزایش دهد که بالاترین نرخ در 14 سال گذشته است. چنین افزایشی از سال 1992 ثبت نشده است و بنابراین چند صد پوند به پرداخت ماهانه وام مسکن انگلیسی ها اضافه شده است. رسانه های انگلیسی این افزایش را برای میلیون ها شهروند بدهکار به بانک «دردناک» توصیف کردند.

این در حالی است که انتظار می رود این نرخ در جلسه آتی کمیته کارکنان بانک مرکزی به 3.5 درصد افزایش یابد.

  وزارت اقتصاد از مردم عذرخواهی می کند

شرایط اقتصادی انگلستان به دلیل چندین بحران متوالی در بدترین وضعیت خود در نیم قرن اخیر قرار دارد. مرکز ملی آمار بریتانیا هفته گذشته گزارش داد که اقتصاد این کشور در سه ماهه سوم سال جاری کوچک شده است که اولین نشانه رکود در سایه تورم بی سابقه و آشفتگی مالی جزیره است.

بر اساس این گزارش، شاخص رشد اقتصادی کشور در فاصله تیر تا شهریور سال گذشته نسبت به دوره قبل 0.2 درصد کاهش یافت و ناظران پیش بینی می کنند این روند در سه ماهه پایانی سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

رکود دوره ای است که اقتصاد یک کشور برای دو دوره سه ماهه متوالی منقبض می شود. در این دوره معمولاً شرکت ها درآمد کمتری دارند، دستمزدها کاهش می یابد و بیکاری افزایش می یابد. به عبارت دیگر، دولت برای استفاده از خدمات عمومی مانند بهداشت و آموزش مالیات کمتری دریافت می کند.

دو هفته پیش، اندرو بیلی، رئیس بانک انگلستان، نسبت به چالش های اقتصادی این کشور طی دو سال آینده هشدار داد و گفت که کشور وارد دوره طولانی رکود شده است. او در یک کنفرانس خبری گفت که بریتانیا با یک رکود “بسیار چالش برانگیز” مواجه است و خانواده ها با روزهای سختی روبرو خواهند شد.

ریشی سوناک، نخست وزیر جدید انگلیس نیز در اظهارات جنجالی گفت که مردم نباید انتظار داشته باشند که دولت راه حل همه مشکلات آنها باشد. وی افزود که دولتش در تلاش است تا در مورد وضعیت وخیم اقتصادی و مشکلات مالی کشور با مردم صادق باشد.

  آنها یک انبار ماکارونی راه اندازی کردند

دیدگاهتان را بنویسید