تورم در بریتانیا به رکورد بالایی رسیده است

به گزارش رجانیوس، شاخص تورم انگلیس در اوج بحران هزینه زندگی و تشدید فقر در این کشور به بالاترین سطح خود در 40 سال گذشته رسید و رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کرد.

بر اساس گزارش اداره ملی آمار در روز چهارشنبه، CPI از 9 درصد در آوریل به 9.1 درصد در ماه مه افزایش یافت که 0.1 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت. این بالاترین سطح از سال 1982 است.

به گفته این موسسه انگلیسی، افزایش قیمت مواد غذایی و نوشابه بیشترین سهم را در افزایش تورم دارد.

قبل از جنگ در اوکراین، تورم با وجود فشارهای انتخاباتی و بحران اپیدمی تاج، حدود 2 درصد پیش بینی می شد. اما اقتصاددانان پیش بینی می کنند تورم تا پایان سال جاری به بیش از 11 درصد به دلیل افزایش قیمت انرژی برسد.

قیمت ها در بریتانیا در ماه های اخیر به دلیل عواقب پس از انتخابات، بحران تاج و تخت و پیامدهای جنگ در اوکراین تا 60 درصد افزایش یافته است. بانک مرکزی انگلیس در بیانیه ای در هفته گذشته خطر رکود اقتصادی را پیش بینی کرد و نرخ بهره بین بانکی را به بالاترین حد در 13 سال گذشته افزایش داد.

ریشی سوناک وزیر دارایی بریتانیا در پاسخ به داده های جدید گفت که دولت از تمام ابزارهای موجود برای کاهش تورم و مبارزه با افزایش قیمت ها استفاده می کند.

دولت بریتانیا تحت فشار شدید احزاب اپوزیسیون سیاسی و افکار عمومی برای افزایش حداقل دستمزد و کمک هزینه زندگی برای دهک‌های پایین‌تر از طریق بودجه اضطراری است. اما تاکنون هیچ اقدامی برای مطابقت با نرخ تورم فزاینده کشور صورت نگرفته است.

  جایگزینی تیبا و پژو 405 نباید گزینه ای برای خودروسازان باشد

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، می گوید که اقتصاد «دوره سختی» را پشت سر می گذارد، اما نسبت به زمانی که از رکودهای قبلی رنج می برد، انعطاف پذیرتر شده است، اما تحلیلگران اقتصادی می گویند که بریتانیا در آستانه رکود است. مردم این کشور منتظر پایان سال جاری خواهند بود.

اکونومیست هفته گذشته در گزارشی نوشت که وضعیت اقتصادی کنونی بریتانیا یک بحران مزمن است که با خروج این کشور از اتحادیه اروپا تشدید شده است. این نشریه افزود که بریتانیا در 15 سال عدم اطمینان گیر کرده است. این کشور تمایل دارد خود را مکانی پویا و بازار آزاد ببیند، اما اقتصاد آن از بسیاری از ثروتمندترین کشورهای جهان عقب است.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) اخیراً اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی بریتانیا در سال جاری 3.6 درصد رشد خواهد کرد که ضعیف ترین پیش بینی برای سال 2023 در میان تمام کشورهای گروه 20 است.

دیدگاهتان را بنویسید