تورم در کانادا به بالاترین سطح خود در 40 سال اخیر رسیده است

به گزارش رجانیوس، آمارهای کانادا نشان می دهد که شاخص قیمت مصرف کننده کانادا به 7.3 درصد رسیده است که بالاترین سطح از سال 1983 است.

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط بلومبرگ، نرخ تورم در کانادا احتمالا به بالاترین سطح خود در نزدیک به 40 سال گذشته رسیده است.

انتظار می رود آمار کانادایی منتشر شده در هفته آینده نشان دهد که شاخص قیمت مصرف کننده در ماه می (مه و ژوئن) نسبت به سال گذشته 7.3 درصد افزایش یافته است. این بالاترین تورم سالانه در کانادا از سال 1983 است و عزم بانک مرکزی را برای افزایش 75 واحدی نرخ بهره در جلسه بعدی تقویت خواهد کرد.

در گزارش روز چهارشنبه سازمان آمار کشور برای اولین بار به قیمت خودروهای فرسوده اشاره شده و همچنین سهم بیشتری از قیمت سوخت در سبد کالا و خدمات به دست آمده است. گفته می شود افزایش قیمت سالانه در آوریل (آوریل و می) به 6.8 درصد رسیده است که بالاترین میزان در سه دهه اخیر است.

از سوی دیگر، بانک مرکزی کانادا هشدار داد که تورم در کوتاه مدت افزایش خواهد یافت و کارکنان به طور مداوم پیش بینی های تورم خود را در سال گذشته به رقم بالاتری تعدیل کردند. این موسسه در حال حاضر سیاست های سختگیرانه ای را دنبال می کند و احتمال می رود نرخ سود آن به 2 تا 3 درصد برسد. این شاخص که از 0.25 درصد تا اسفند ماه در نوسان بود، اکنون پس از افزایش در سه جلسه متوالی به 1.5 درصد رسیده است.

  سیاست های پرورش دلال های وزارت صمت

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که بانک کانادا به زودی از مدل فدرال رزرو برای افزایش شدید نرخ بهره یا هزینه های استقراض پیروی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید