تورم رکورد زد – بررسی های تحریریه رسانه ها

به گزارش سرمقاله، خبرگزاری رویترز می نویسد، داده های اولیه اداره آمار اتحادیه اروپا (یورواستات) در روز جمعه نشان داد که تورم در منطقه یورو در ماه جولای به بالاترین سطح خود یعنی 8.9 درصد رسیده است.

این نرخ بدتر از افزایش 8.6 درصدی قیمت مصرف کننده در این ماه بود. در عین حال، تورم بسیار بالاتر از هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا است.

این شاخص پس از رشد 0.8 درصدی در ماه قبل، در این ماه 0.3 درصد رشد کرد.

تحلیلگران بیشتر افزایش تورم را به افزایش قیمت انرژی نسبت دادند که در ژوئن 42 درصد افزایش یافت.

با این حال، تحلیلگران می گویند که قیمت غذاهای فرآوری شده و خدمات نیز افزایش یافته است. این می تواند به معنای گسترش بیشتر تورم باشد.

62e3b0ba2030272c5767a57b خبر اولیه

در ماه گذشته، مواد غذایی، مشروبات الکلی و دخانیات 9.8 درصد و کالاهای صنعتی 4.5 درصد افزایش قیمت داشتند. رشد هزینه خدمات 3.7 درصد از 3.4 درصد در ژوئن بود. بدون احتساب مواد غذایی و انرژی، قیمت ها نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 درصد افزایش یافته است. این مقیاس در ماه قبل 3.7 درصد بود.

برای مهار قیمت ها، بانک مرکزی اروپا (ECB) در اوایل ماه جاری نرخ بهره را 50 واحد افزایش داد که اولین افزایش نرخ بهره در 11 سال گذشته بود. این نهاد اروپایی با وجود خطر سقوط اقتصاد به سمت رکود، وعده مداخله بیشتر در ماه های آینده را داده است.

کارشناسان رویترز پیش بینی می کنند که نرخ بهره در ماه سپتامبر مجدداً 35 واحد و تا پایان سال 90 واحد افزایش یابد. نشست بعدی بانک مرکزی اروپا قرار است در 8 سپتامبر برگزار شود.

  با حذف 4200 دلار چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید