تورم نقطه ای چشم انداز تورم سالانه را نشان می دهد

15068 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، پاسخ وزارت اقتصاد به مطالب ۲/۹/۱۳۰۱ روزنامه اعتماد با عنوان «تورم اقشار کم درآمد بالای ۵۰ درصد»، روزنامه همدلی با عنوان «تورم و نقدینگی همچنان پابرجاست». درگیر سیاست های تجربی» و روزنامه تیوات با تیتر «تورم به 44 درصد» در همین تاریخ توضیح داد: تورم ماهانه کشور بر اساس آمار رسمی در مهرماه 3 درصد و در پایان آبان ماه به 2.1 درصد رسید. و تورم نسبت به مهرماه ۹ درصد کاهش داشته و تورم نقطه ای آبان ماه ۱۴۰۱ نیز نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد کاهش داشته است.

همچنین تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری با کاهش 4.0 واحد درصدی نسبت به ماه قبل به 3.47 درصد رسید و این نرخ برای خانوارهای روستایی نیز 3.52 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 9.0 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. تورم پیش بینی شده نیز به بررسی تغییرات تورم و شاخص قیمت در یک دوره 12 ماهه می پردازد، در واقع تغییرات شاخص قیمت در آبان 1400 با تغییرات شاخص قیمت در آبان 1401 مقایسه می شود.

نتیجه این مقایسه تورم نقطه به نقطه ماه مورد نظر را نشان می دهد، اما در تورم متوسط، تغییرات قیمت در 12 ماه منتهی به آبان 1401 با قیمت های 12 ماه منتهی به آبان 1400 مقایسه می شود. در مقایسه 12 ماهه تا 12 ماهه، همین دوره مقایسه 24 ماهه منجر به کاهش نرخ تورم سالانه نسبت به تورم نقطه به نقطه می شود.

با بررسی فواید توجه به تورم نقطه‌به‌نقطه در تحلیل‌های اقتصادی در این دو روش محاسبه، تورم نقطه‌به‌نقطه حائز اهمیت است زیرا چشم‌انداز تورم و مسیر آتی تورم سالانه را نشان می‌دهد. اهمیت نقطه به نقطه تورم واکنش سریعتر است که ناشی از تغییرات در سطح عمومی قیمت است.

  جبهه النصره بار دیگر آتش بس در ادلب سوریه را نقض کرد

از سوی دیگر، تغییرات نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه اثر خود را بر تورم سالانه در یک فرآیند تدریجی نشان می‌دهد و فرض بر این است که با افزایش نرخ تورم، آثار آن ابتدا در تورم تولیدکننده و سپس در نقطه مصرف‌کننده ظاهر می‌شود. تورم به نقطه.

در اردیبهشت ماه که سیاست حذف ارز از 4200 تومان مطرح شد، تورم نقطه به نقطه با رشد 3.7 درصدی معادل 39.3 درصد بود. تورم نقطه‌به‌نقطه در ماه ژوئن افزایش چشمگیری داشت و به 52.2 درصد رسید. این افزایش چشمگیر ناشی از اجرای سیاست حذف ارز 4200 تومانی بود و با توجه به اینکه این افزایش قیمت ناشی از سیاست پولی و رشد بیش از حد نقدینگی نبود، در ماه‌های بعد به سرعت مسیر خود را تغییر داد.

در تیرماه تورم کل به 54 درصد رسید، اما در مرداد ماه تورم به 52.2 درصد رسید که نسبت به تیرماه 1.8 درصد کاهش داشت و این روند نزولی در شهریور، مهر و آبان ادامه یافت.

اجرای طرح رواج یارانه ها و حذف ترجیحی ارز، ضرورتی بود که همه اقتصاددانان بر آن تاکید داشتند، هرچند در ابتدای روند حرکت، نرخ تورم نقطه به نقطه در چهار ماهه اول سال 1401 افزایش یافت. ، اما با آزاد شدن تورم ناشی از اجرای این طرح تورم نقطه به نقطه در مرداد و شهریور، مهر و آبان امسال با کاهش همراه شد.

از سوی دیگر دولت سیزدهم با پرداخت یارانه نقدی شوک ناشی از افزایش قیمت ها را تا حد زیادی مهار کرده است تا دهک های پایین با مشکل کمتری مواجه شوند.

  تثبیت قیمت ها مستلزم ادامه همکاری موثر تیم اقتصادی دولت / گزارش کاهش تورم در هفته های اخیر است

افزایش دستمزدها در کنار تلاش برای کاهش رشد نقدینگی و برخی اقدامات دولت سیزدهم نقش مهمی در کاهش و کنترل تورم دارد و آنچه دولت در نظر دارد انجام دهد کنترل عوامل کنترل تورم است که در این زمینه موفق عمل می کنند. در یک مورد افزایش نقدینگی سیاست موفق دولت سیزدهم بود، به طوری که میزان نقدینگی در پایان مهرماه 1401 معادل 56769.7 هزار میلیارد ریال بود که نسبت به پایان سال 17، 5 و 34.3 درصد افزایش داشت. به ترتیب سال و پایان مهر 1400.

رشد متغیر مذکور در هفت ماهه اول سال قبل و دوازده ماه منتهی به 1400 مهر به ترتیب 21.6 و 42.8 درصد بوده است.

لازم به ذکر است بخشی از افزایش نقدینگی در مهر 1400 (معادل 2.3 واحد درصد رشد هفت ماهه و 2.7 واحد درصد رشد دوازده ماهه) مربوط به اضافه شدن اطلاعات دفتر کل بانک مهر- است. خلاصه e-Ektisad به دفتر کل. دارایی ها و بدهی های بانک سپه (به دلیل ادغام) بوده است

رصد مستمر عوامل موثر بر تورم از دستور کار ثابت و اولویت دار دولت است و به همین منظور کارگروه کاهش تورم ایجاد شده هر هفته با حضور معاون اول رئیس جمهور و کل سازمان تشکیل جلسه می دهد. کسانی که تورم، سیاست ها و اقدامات در این مقاله در نظر گرفته شده است، اقدامات خود را گزارش می دهند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید