تورم 160 درصدی؛ اقتصاد ترکیه رسما نابود شد

10098 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از دویچه وله، در حالی که نرخ تورم رسمی در ترکیه در ماه می 73.5 درصد اعلام شد، ناظران مستقل تورم را در این ماه بیش از 160 درصد برآورد کردند.

به گزارش وب سایت یک شبکه تلویزیونی آلمانی (Tagschau)، یک مثال ساده موضوع را روشن می کند. یک بطری 5 لیتری روغن ارزان قیمت سال گذشته کمتر از پنج یورو بود، اما در ماه می قیمت همان محصول نزدیک به 9 یورو بود.

لیر می افتد پایین

زندگی در ترکیه روز به روز سخت تر می شود. در ابتدای اردیبهشت، قیمت بنزین و سوخت دوباره به شدت افزایش یافت و قیمت بنزین 30 درصد افزایش یافت.

یکی از دلایل این روند صعودی پوند، پول ملی ترکیه است. در حال حاضر هر یورو بیش از 17 پوند قیمت دارد. دلایل دیگر عبارتند از عواقب پس از همه گیری تاج و تخت و جنگ در اوکراین.

دلیل این افزایش قیمت ها افزایش شدید مالیات است. ترکیه مالیات سنگینی بر مشروبات الکلی اعمال می کند.

گمانه زنی ها در مورد انتخابات زودهنگام

قدرت خرید مردم ترکیه هر روز در حال کاهش است تا جایی که تامین نیازهای اولیه مشکل شده است.

بسیاری از افراد حقوقی معادل حداقل دستمزد ماهانه دریافت می کنند. اگرچه حداقل دستمزد ماهانه اوایل امسال افزایش یافت، اما نتوانسته با تورم افسارگسیخته مقابله کند.

در حال حاضر حداقل حقوق ماهیانه حدود 250 یورو است. حقوق بازنشستگان از اول جولای افزایش می یابد اما مشخص نیست چقدر افزایش می یابد. حداقل حقوق ماهانه برای بازنشستگان در حال حاضر حدود 140 یورو است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

به دلیل بحران اقتصادی، فشار بر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به طور پیوسته در حال افزایش است. یک نظرسنجی اخیر نشان می دهد که حمایت از حزب عدالت و توسعه (AKP) به زیر 30 درصد رسیده است.

گمانه زنی ها مبنی بر اینکه او ممکن است تاریخ انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری سال آینده را به امسال منتقل کند، از ترس کاهش بیشتر محبوبیت، هر روز قوی تر می شود.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید