توسعه اقتصادی ترکیه و پوند چه تاثیری بر ایران دارد؟

8822 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، مریم محبی، کارشناس اقتصادی گفت: سیاست های پولی، پولی و کلان اقتصادی صحیح و خصوصی سازی درست باعث شد که از سال 2005 تا 2010 از ترکیه به عنوان الگوی اقتصادی یاد شود. از سال 2016، با مداخله بیشتر حزب حاکم، روند رشد مانند قبل ثابت نبوده است.

قانون املاک ترکیه با ایران متفاوت است و نمی توان آن را سرمایه گذاری برای خرید ملک در ترکیه دانست، زمانی که افراد در ایران قصد خرید ملک را دارند محدودیت زمانی برای فروش وجود ندارد اما اگر در ترکیه خرید کنند محدودیت هایی وجود دارد. فروش چیزی وجود دارد که باعث آسیب می شود.

همکاری ایران و ترکیه ادامه دارد اما به نظر نمی رسد به نفع مردم ایران باشد، حتی اگر خرید ملک ایرانی در ترکیه افزایش یابد، فکر نمی کنم تاثیری بر قیمت مسکن در ایران داشته باشد. در بازار ارز دو نقطه وجود دارد یکی از مهم ترین بخش ها خدمات پولی و بانکی است که اگر بتوانیم به برجام برگردیم روابط بانکی با ایران بهتر می شود و از طریق ترکیه است که سرعت گردش پول افزایش می یابد.

ارز از ایران و ورود به ترکیه در صورت ادامه همین روند در کوتاه مدت تاثیری بر قیمت ارز در ایران نخواهد داشت سیاسی در ترکیه ریسک سیاسی مشهودی وجود دارد. با افزایش مداخله دولت در مناطق مختلف ترکیه، تغییر قوانین و افزایش رفتار اردوغان در قبال دیکتاتوری، ریسک سیاسی افزایش می یابد. من پوند را ارز ثابتی برای سرمایه گذاری بیشتر نمی دانم، اگر بخواهم به تنهایی سرمایه گذاری کنم دلار را ترجیح می دهم. رشد اقتصادی و ثبات از سال 2000 تا 2015 در ترکیه بود. من ترکیه را در چند سال آینده نمی بینم. و با توجه به ریسک بالای سیاسی این کشور، ما باید با دقت زیادی در این کشور سرمایه گذاری کنیم.

  تشکیل کمیسیون بررسی صدور پروانه کسب توسط وزارت راه، جهادکشاورزی، بهداشت و گردشگری

عبدالله مشکانی، اقتصاددان گفت: مشکل واقعی ترکیه 450 میلیارد دلار بدهی خارجی است. پوند نیز وضعیتی مشابه ریال دارد.

مالیات بر عایدی سرمایه در ایران باعث شده مردم در ترکیه خرید کنند ایرانیانی که در ترکیه با دلار سرمایه گذاری نمی کنند ضرر خواهند کرد. برخی ممکن است از کاهش قیمت پوند در کوتاه مدت سود ببرند. املاک دلاری که ایرانی ها با پاسپورت ترکیه به قیمت 250 هزار دلار می خرند در محل 40 درصد ضرر مالی خواهند داشت. مردم با خرید ملک در ایران درآمد بیشتری دارند، زیرا اجاره بها در ایران دو برابر ترکیه است. اما خرید ملک در ایران و اجاره آن در ترکیه ارزانتر است.

کاهش ارزش پوند بر بازار مسکن ایران تاثیر گذاشته است. این موضوع بر تقاضای ارز و مهاجرت نیز تاثیر می گذارد. برخی از مردم به این دلیل به ترکیه می روند که فکر می کنند در آنجا بازار کار وجود دارد. بخشی از دور زدن تحریم ها. و این مهاجرت بر بازار ارز ما تاثیر خواهد گذاشت. اردوغان در خاورمیانه و جاهای دیگر درگیر است و ریسک سیاسی در حال افزایش است. به نظر من اردوغان می خواهد با سفر به کشورهای منطقه به مردم خود ثابت کند که هنوز مشروعیت منطقه ای دارد. این سفرها بیشتر یک نمایش سیاسی است تا یک دستاورد.

به طور کلی من خروج از کشور را توصیه نمی کنم. و فقط کارگزاران واجد شرایط می توانند سود خوب و کوتاه مدت داشته باشند. و مردم عادی نمی توانند.به نظر من گزینه های سرمایه گذاری در ایران بهتر است.

  شش بمب گذاری در صنا در شب گذشته

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید