توقف خصوصی سازی شرکت های دولتی – بررسی سرمقاله رسانه ها

بر اساس سرمقاله، وب‌سایت خبری برزیل G1 اعلام کرد که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور جدید برزیل، برنامه‌های دولت این کشور برای فروش هشت شرکت بزرگ دولتی این کشور از جمله شرکت نفت پترولئو برازیلیرو معروف به پتروبراس را از دستور کار حذف کرده است. قرار دادن

لولا که از سال 2003 تا 2010 در قدرت بود، در 1 ژانویه 2023 به عنوان رئیس جمهور برزیل سوگند یاد کرد. او در سال 2018 به دلیل اختلاس زندانی شد، اما محکومیت لولا در سال 2019 لغو شد و به او اجازه داده شد درخواست دهد. او سپس در انتخابات اکتبر ژایر بولسونارو را شکست داد.

تصمیم حذف شرکت های دولتی از فهرست دارایی های دولتی یکی از اولین اقدامات رسمی این سیاستمدار چپ است.

علاوه بر پتروبراس، فهرست خصوصی‌سازی شامل Pre-Sal Petroleo، شرکت دولتی مسئول نظارت و فروش سهم ایالت نفت و گاز از قراردادهای مشارکت در تولید، همراه با شرکت خدمات پستی Correios و شبکه مدیریت پخش دولت فدرال، Empresa بود. Brasil de Comunicacaoperator. است.

خصوصی سازی شرکت های دولتی را متوقف کنید

همچنین با دستور رئیس جمهور جدید، شرکت های خدمات فناوری اطلاعات سیستم رفاه اجتماعی دیتاپرو برزیل، شرکت دولتی هسته ای Nuclep، شرکت خدمات فناوری اطلاعات Serpro و شرکت تامین ملی وزارت کشاورزی نیز از خصوصی سازی خارج شدند. فهرست

او در اولین گام پس از بازگشت به قدرت، خواستار تحلیل دقیق اثرات خصوصی سازی بر خدمات عمومی یا بازار شد. وی تاکید کرد که بانک های دولتی و شرکت های بزرگ نفتی مانند پتروبراس نقش کلیدی در چرخه جدید اقتصادی این کشور خواهند داشت.

ناظران و رسانه ها گزارش دادند که در اوایل هفته، شاخص سهام سائوپائولو 3.24 درصد و سهام پتروبراس حدود 6 درصد سقوط کرد زیرا سخنرانی لولا در مراسم تحلیف باعث ترس سرمایه گذاران از سیاست های مداخله جویانه دولت شد. ارزش پول ملی برزیل 1.5 درصد کاهش یافت.

  طرح جدید و محتمل برای عرضه انبوه خودروهای خارجی در اداره دولتی

به گزارش رسانه ها، ژایر بولسونارو، رئیس جمهور سابق برزیل، یک پوپولیست راست افراطی بود که در جنجال های مختلف از فساد اقتصادی گرفته تا تخریب محیط زیست گرفتار شده بود.

البته لازم به ذکر است که قبل از این دولت قبلی، لولا داسیلوا نیز به دلیل فساد گسترده در پتروبراس برکنار شد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید