توپ پر کره شمالی در برابر تهدید آمریکا

به گزارش سرمقاله، روزنامه الکترونیکی رای الیوم در گزارشی به قلم امیرا اسر، تحلیلگر الجزایری درباره آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی نوشت: آزمایش های موشکی کره شمالی علیرغم هشدارهای آمریکا و متحدانش نشان از رویکرد جدیدی به سیاست خارجی پیونگ یانگ دارد. کره شمالی چندین موشک بالستیک قاره پیما با قابلیت حمل کلاهک هسته ای آزمایش کرده است. آمریکا و متحدانش این اقدام کره شمالی را اقدامی خصمانه و تحریک آمیز علیه حاکمیت خود می دانند.

کره شمالی آزمایش موشک های بالستیک با برد 130 کیلومتر را آغاز کرده و به مرحله آزمایش موشک هایی با برد 10 هزار کیلومتر رسیده است که می توانند به سرزمین اصلی آمریکا برسند. رهبر کره شمالی که از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 34 موشک بالستیک شلیک کرده است، به قطعنامه های سازمان ملل در مخالفت با آزمایش های موشکی بالستیک این کشور توجهی نمی کند.

پیونگ یانگ حتی آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت اصابت کلاهک هسته ای را افزایش داده است و به اقدامات خود افتخار می کند. این اقدام کره شمالی در واکنش به مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی در سواحل کره شمالی است.

تغییراتی در روابط آمریکا با روسیه و چین به عنوان مهم ترین متحدان کره شمالی وجود دارد. در نتیجه این تحولات، کره شمالی به مهم ترین بازیگر منطقه ای در شبه جزیره کره تبدیل شده است. حتی چین کره شمالی را مهم ترین ابزار خود در تنش ژئوپلیتیکی با آمریکا می داند.

با افزایش تنش ها، بایدن و شی لحن گرم تری را امتحان می کنند - امروز

علاوه بر این، شکست دیدار شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و جو بایدن، همتای آمریکایی اش برای دستیابی به توافق برای حل و فصل پرونده های حل نشده بین پکن و واشنگتن (از جمله پرونده کره شمالی و جزیره تایوان) باعث شد تا مقامات کره شمالی تاکید کرد که دولت آمریکا منطق دیپلماسی را درک نمی کند. واشنگتن همچنین چین را متحد استراتژیک کره شمالی می داند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

رهبر کره شمالی خود را دشمن شماره یک آمریکا می داند و از حق کشورش برای تولید سلاح های بالستیک و هسته ای برای دفاع از خود در برابر تهدیدات و خطرات دفاع می کند.

به گفته ری الیوم، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی از زمان روی کار آمدن در کره شمالی تلاش کرده است تا ارتش کشورش را تقویت کند زیرا متوجه شده است که واشنگتن از همه روش ها برای مهار این کشور استفاده می کند. هدف آمریکا از همه فشارها علیه کره شمالی، از بین بردن روابط راهبردی کره شمالی و چین است، زیرا آنها به لطف امکانات مادی، انسانی، نظامی و فناوری و موقعیت برتر اقتصادی و سیاسی خود می توانند به هژمونی آمریکا در جهان پایان دهند.

توپ پر کره شمالی در برابر تهدید آمریکا

این تحلیلگر الجزایری می نویسد اکنون کره شمالی از شرایط حاکم بین المللی به ویژه بحران اقتصادی کشورهای اتحادیه اروپا ناشی از جنگ اوکراین برای افزایش حوزه نفوذ خود در منطقه شرق آسیا استفاده می کند و در این راستا از متحدان خود استفاده می کند. به ویژه روسیه و چین. بر اساس برآوردهای غربی، کره شمالی از توان نظامی خود به ویژه زرادخانه های هسته ای خود برای تغییر موازنه قوا در منطقه استفاده خواهد کرد.

همه نشانه ها حاکی از آن است که کره شمالی به روی هماهنگی نظامی واشنگتن، سئول و توکیو بسته نخواهد ماند. شاید تهدید فزاینده آمریکا برای کره شمالی و تحریکات و تناقضات نظامی مستمر واشنگتن باعث شود کره شمالی همسایه جنوبی خود و حتی سرزمین های آمریکایی را هدف قرار دهد. در نتیجه این مشکل، منطقه به میدان نبرد هسته ای تبدیل می شود که تنها با پیروزی یکی از طرفین به پایان می رسد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید