توییتر تحت کنترل ناقضان حقوق بشر

فوربس گزارش می دهد که حمایت قطر از خرید توییتر توسط ایلان ماسک نگرانی هایی را در برخی محافل در ایالات متحده ایجاد کرده است زیرا می تواند امنیت ملی و حریم خصوصی کاربران را به خطر بیندازد.

صندوق ثروت دولتی قطر 375 میلیون دلار به قرارداد ماسک برای خرید توییتر و دوحه اختصاص داد که در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است. این اتفاق تنها چند هفته مانده به میزبانی جام جهانی، سوالاتی را در ذهن ایجاد کرد که موضوع جدیدی نبوده و در یک دهه گذشته موضوع بحث و جدل بوده است.

در گزارش فوربس در این زمینه آمده است که اگر دولت قطر به اطلاعات کاربران دسترسی داشته باشد، می تواند خطرات امنیت ملی آمریکا را افزایش دهد.

فوربس در این خصوص به نظرات کارشناسان این حوزه و مقامات آمریکایی استناد کرد که پیش از این از دخالت سرمایه گذاران خارجی در توییتر به رهبری شاهزاده سعودی الولید بن طلال ابراز نگرانی کرده بودند.

توییتر تحت کنترل ناقضان حقوق بشر

ارتباطی که ارزش کاوش را دارد
در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی پس از پایان انتخابات میان دوره ای کنگره، از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پرسیده شد که آیا خرید 44 میلیارد دلاری ایلان ماسک از توییتر به دلیل حضور برخی سرمایه گذاران خارجی از جمله الولید بن طلال و صندوق سرمایه گذاری قطر، امنیت ملی را تهدید می کند. از ایالات متحده؟ که بایدن به آن پاسخ داد، فکر می کنم همکاری و تعاملات فنی ایلان ماسک با سایر کشورها ارزش بررسی دارد.

حدود دو هفته پیش، کریس مورفی، سناتور دموکرات، از کمیته سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده (CFIUS)، بازوی وزارت خزانه داری، درخواست کرد تا درباره سرمایه گذاری عربستان سعودی و قطر در این شرکت رسانه های اجتماعی تحقیق کند.

  اعلامیه های جدید به چه کسانی تعلق می گیرد؟

وی با استناد به تحقیقات وزارت دادگستری در سال 2019 در مورد دو کارمند توییتر که متهم به به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی کاربران توییتر با دولت عربستان بودند، گفت: کمیته سرمایه گذاری خارجی باید سرمایه گذاری های کنترل نشده در برخی شرکت های حساس آمریکایی از جمله شرکت هایی که فناوری های مهم را توسعه می دهند، بررسی کند. تحقیق در مورد شرکت هایی که اطلاعات شخصی حساسی در مورد شهروندان ایالات متحده دارند.

در گزارش فوربس آمده است، اگرچه سهام اداره سرمایه گذاری قطر در توییتر بسیار اندک است، اما می تواند خطری بالقوه برای امنیت ملی ایالات متحده باشد.

توییتر تحت کنترل ناقضان حقوق بشر

زمان انجام معاملات
علاوه بر این، زمان بندی این معامله نیز سوالاتی را در مورد منطق پشت سرمایه گذاری قطری ها ایجاد می کند. قطر در 27 اکتبر، کمتر از یک ماه مانده به شروع جام جهانی، قرارداد خود را با توییتر امضا کرد که بیش از یک میلیون هوادار را به این کشور 3 میلیون نفری خواهد آورد.

قطر حق میزبانی جام جهانی فوتبال 2010 را به دست آورد و از آن زمان به دلیل “شرایط مرگبار برای کارگران مهاجر در کارگاه های ساختمانی” و همچنین قوانین سختگیرانه رسانه ای در مرکز توجه جهانی قرار گرفته است.

دن ایوز، تحلیلگر Wedbush تأیید می کند که این معامله در زمان مناسبی برای قطری ها انجام می شود. جام جهانی یک رویداد بزرگ در دنیای توییتر خواهد بود. این یک سرمایه گذاری بزرگ است و آنها قطعاً یک صندلی پشت میز خواهند داشت.»

اما سوالی که فوربس مطرح می کند این است که آیا قطر از این پلت فرم برای از بین بردن آزادی بیان استفاده خواهد کرد؟ سناتور مورفی گفت که مالکیت خارجی توییتر می تواند “به افزایش سانسور، اطلاعات نادرست یا خشونت سیاسی منجر شود”.

  در مورد روش های کاشت مو بدون جراحی چه می دانید؟

وی افزود: سرمایه گذاران خارجی از جمله الولید بن طلال و سازمان سرمایه گذاری قطر می توانند از این بستر برای ساکت کردن منتقدان دولتی و فعالان حقوق بشر در عربستان سعودی و قطر استفاده کنند.

قطر چندین قانون دارد که آزادی بیان در اینترنت را محدود می کند. قانون جرایم سایبری که در سال 2014 تصویب شد، حداکثر سه سال زندان را برای هر کسی که به انتشار “اخبار جعلی” یا ارسال محتوای آنلاین “ناقض ارزش‌ها یا اصول اجتماعی” محکوم شود، تعیین می‌کند. در سال 2020، قطر قانون کیفری خود را اصلاح کرد و مجازات هایی تا پنج سال زندان برای پخش یا انتشار “اخبار نادرست یا مخرب” در نظر گرفت.

تعداد کاربران فعال ماهانه توییتر در قطر حدود 600 تا 700 هزار نفر تخمین زده می شود، اما انتظار می رود قطر در این ماه میزبان 1.2 میلیون هوادار در طول جام جهانی باشد که بسیاری از آنها از توییتر برای اشتراک گذاری استفاده می کنند. آنها از تجربه خود استفاده خواهند کرد که اساس نگرانی در ایالات متحده است.

منبع: مطالعات خلیج فارس

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید