تکرار «ایران هراسی»، تکرار شکست پایگاه اطلاع رسانی رجا

گروه سیاسی رجانیوز: برای درک این واقعیت که رژیم صهیونیستی به رهبری بنیامین نتانیاهو بار دیگر در تلاش است تا برنامه هسته ای ایران را در کانون توجه افکار جهانی قرار دهد، نیازی نیست مدت زیادی منتظر بمانید. وی روز گذشته در اولین جلسه کاری کابینه جدید، همانطور که پیش بینی می شد، درباره روند مذاکرات رفع تحریم ها موضع گیری کرد و گفت: «هر کاری برای جلوگیری از احیای توافق هسته ای ایران انجام می دهیم».

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش روزنامه ایران: نتانیاهو در خودفریبی ادعایی خود به اتفاقات داخلی ایران نیز پرداخت و مدعی شد که با وجود این، همچنان احتمال بازگشت به توافق هسته ای وجود دارد، اما ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از آن انجام خواهیم داد.

پلیس بد مذاکرات، روش جدید گلزنی

نتانیاهو با این موضع خود نشان داده است که از همان ابتدای تشکیل کابینه جدید تلاش می کند ایران هراسی را برای تاثیرگذاری بر دیپلماسی نسبت به کشورمان بازگرداند و سعی دارد اذهان جهانیان را متوجه بازی مکرر مقصر دانستن ایران کند. درست یک روز قبل از روی کار آمدن دولتش بود که بنی گانتز، وزیر دفاع تل آویو، از حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران طی دو تا سه سال آینده خبر داد. ادعایی که در سال‌های اخیر بارها توسط خود نتانیاهو به بهانه موضوع هسته‌ای تکرار شده است، اما اکنون تعداد کمی بر این باورند که تل‌آویو می‌تواند حتی به طور جدی حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران را بررسی کند. در نتیجه «نتانیاهو» بار دیگر تصمیم گرفت با مقابله با این ضعف و ناتوانی در برابر ایران، مذاکرات وین را از مسیر خود خارج کند. از این رو برای خنثی کردن روند کنونی دیپلماسی از یک سو به کارشکنی های نافرجام در ایران و از سوی دیگر به اثربخشی تلاش های مخرب خود در رابطه با فعالیت هسته ای کشورمان نگاه می کند. این در حالی است که این سیاستمدار صهیونیست ضدایرانی تاکنون نتوانسته هم از ناآرامی های ایران برای پیشبرد مطالبات نامشروع خود سرمایه گذاری کند و هم از ظرفیت هدف گیری مشروع متحدانش برای اعمال فشارهای داخلی و خارجی علیه جمهوری اسلامی استفاده کند. او می خواهد با شروع دور جدیدی از فشارها و لابی گری در محافل غربی شانس خود را دوباره امتحان کند. سوالی که احتمالا مقامات آمریکایی برای یافتن بهانه های جدید برای پرهیز از مسئولیت خروج از توافق و انجام تعهدات خود به دنبال آن خواهند بود.

  پیام تسلیت رئیس جمهور در پی درگذشت آیت الله صافی

تداوم روند مذاکرات

نخست وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر از امیدواری خود برای به بن بست رساندن روند دیپلماتیک در وین گفت و این در حالی است که آمریکا، شریک راهبردی این رژیم در هفته ها و روزهای اخیر به میانجی گری شخصیت های اروپایی و منطقه ای برای تجدید نظر روی آورده است. این مذاکرات انجام شده است. موضوعی که بی شک تل آویو از این پس برای آن برنامه ریزی خواهد کرد و تلاش خود را جهت استفاده از این فرصت برای ایجاد صندوقی برای دولت ورشکسته خود سوق خواهد داد. با وجود این تلاش ها، مقامات کشورمان اعلام کردند که روند مذاکرات ادامه دارد. در همین راستا علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه به مذاکرات دو روز پیش ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: روند این مذاکرات یک مسیر متصل است و وجود ندارد. شکستن در آن کارها با جدیت دنبال می شود.» وی همچنین به سفر آتی رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به تهران اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای موثر و مسئول آژانس و NPT و به عنوان کشوری که دارای توانایی ها، دانش است. و فناوری هسته ای، همواره همکاری جدی داشته و با آژانس موثر بوده و این همکاری قطعا ادامه خواهد داشت.

تاکید باقری بر سفر مدیرکل و تعامل سازنده تهران با آژانس در شرایطی است که این سازمان بین المللی با اقداماتی که رژیم صهیونیستی با کمک محافل غربی در ماه های اخیر در دستور کار قرار داده است، ضربه خورده است. اقداماتی که هدف اصلی آنها ایجاد بهانه ای جدید برای منزوی کردن ایران و افزایش فشار آژانس بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای آن است. اما علیرغم رویکرد یکجانبه مسئولان این آژانس، مقامات کشور بالاترین سطح همکاری را به ما نشان داده اند تا این واقعیت مشخص شود که آماده استفاده از فرصت ها و دیپلماسی همه جانبه در مسیر به نتیجه رسیدن مذاکرات و توافق هستند. لغو تحریم ها

  روش جدید وزارت صمت برای فروش خودرو «سامانه یکپارچه فروش»

رفتار دوجانبه آمریکا

همزمان با تعامل سازنده بین تهران و آژانس، کاهش رویدادهای داخلی در ایران و ناامیدی رهبران غربی از ادامه این رویدادهای مخرب باعث شد تا مقامات دیپلماتیک آمریکایی بار دیگر به روند دیپلماتیک در وین متوسل شوند. همانطور که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، اخیرا بر لزوم راه حل دیپلماتیک برای موضوع هسته ای ایران تاکید کرده است. این موضع که با سفر عجولانه «جوزف بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نشست اخیر اردن و دیدار با حسین امیرعبدالخیان، وزیر امور خارجه همراه شد، حکایت از وقوع تحولات جدیدی در این مسیر دارد. مذاکرات روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» در گزارشی به نقل از مقامات آگاه اسرائیلی می نویسد «دولت آمریکا همچنان به دنبال دستیابی به توافق هسته ای با ایران است». این همان چیزی است که سران رژیم صهیونیستی به ویژه «نتانیاهو» با استفاده از ابزارهای لابی آژانس در واشنگتن و سایر کشورهای اروپایی دور جدیدی از تلاش ها را برای جلوگیری از دستیابی به آن آغاز کرده اند.

روسیه: توپ در زمین غرب است

در بحبوحه چنین تحولاتی است که مقامات ایرانی معتقدند اجرای توافق رفع تحریم ها منوط به تصمیمی است که واشنگتن باید بگیرد. این موضوع را «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز تأیید کرد و اخیراً در توئیتی نوشت: «ایران چندین بار آمادگی خود را برای پایان دادن به مذاکرات در وین برای ازسرگیری برجام تأیید کرده و به درستی اعلام کرده است که توپ در داخل است. دربار غرب

شکی نیست که این سرزمین اکنون آماج تحرکات ویژه سران رژیم صهیونیستی قرار گرفته است. از این رو وزیر امور خارجه آمریکا پس از انتخاب مجدد «نتانیاهو» بلافاصله با وزیر امور خارجه تل آویو گفت و گو کرد و ادعاهای جدید رژیم درباره ایران را شنید. در همین راستا، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به محتوای گفتگوی «آنتونی بلینکن» و «الی کوهن» وزیر خارجه جدید رژیم صهیونیستی اشاره کرد و با پرداختن به موضوعات این گفتگو اعلام کرد که وزیر امور خارجه آمریکا با توجه به تداوم تلاش های این کشور برای پیشبرد منافع دوجانبه، از وحدت بیشتر منطقه ای اسرائیل، تهدیدات ایران و پیشبرد ارزش هایی که در کانون توجه بوده است صحبت کرده است. روابط دوجانبه برای چندین دهه

  ترور مصطفی القاظمی نخست وزیر یک دروغ است

دیدگاهتان را بنویسید