تکرار سناریوی شهریور 1395 در بازار ارز

10584 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، ارز در هفته های اخیر روند صعودی داشته و در سوابق تاریخی خود سرگردان بوده است. رکوردی در رکورد عملکرد دولت دوازدهم در 28 مهر 1395 با قیمت هر دلار آمریکا 31860 تومان.

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند ناتوانی دلار در حرکت به سمت قله های بالاتر به این معناست که بازار مکان مناسبی برای سرمایه گذاری نیست و با وجود تورم بالای 40 درصدی در سال های اخیر، حتی در 20 ماه گذشته نیز نتوانسته است خود را بهبود بخشد. بنابراین بازده دلار در این مدت تقریباً «صفر» بوده و در مقایسه با سایر بازارهای دارایی مانند بورس و املاک مسکونی، باقیمانده محسوب می شود.

با این حال، تحلیلگران فنی بر این باورند که گذر قیمت ها به بالای سقف تاریخی بازار ارز می تواند به تلاطم مضاعف در بازارهای موازی و شوک های قیمتی منجر شود. بنابراین مدیریت بازار ارز در این مرحله (زمانی که نرخ بهره در حال نزدیک شدن به اوج تاریخی است)، با حمایت ابزارهای موجود و بهبود شرایط ارزی کشور ضروری است.

بر اساس آمار رسمی گمرک تا پایان اردیبهشت 1401 ارزش تجارت خارجی کشور به 16 میلیارد و 631 میلیون دلار رسیده بود. در همین حال، سهم صادرات کالاهای غیرنفتی بدون احتساب نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و صادرات از تجارت چمدانی با 37 درصد افزایش از مرز 8 میلیارد و 516 میلیون دلار گذشت. همچنین تراز تجارت خارجی کشور در دو ماهه نخست سال جاری به مثبت 401 میلیون دلار رسید.

از سوی دیگر اخبار وزارت نفت حاکی از دسترسی کامل به منابع ارزی ناشی از فروش نفت و فرآورده های نفتی است. جواد اوجی وزیر نفت بارها از وصول کلیه مطالبات ارزی ناشی از فروش نفت و فرآورده های وابسته طی ماه های اخیر خبر داده است. خبری که همزمان با افزایش قیمت و صادرات نفت و مشتقات آن، امکان مدیریت کارآمدتر بازار ارز با ابزارهای مداخله ای را نشان می دهد.

  سیم بکسل را به صورت آنلاین و ارزان تر از همه جا بخرید

مصوبه سران قوای مدیریت بازار ارز

در جلسه 21 خرداد (چهارشنبه شب هفته گذشته) شورای عالی هماهنگی نیروهای مسلح به ریاست رئیس جمهور، اختیارات جدید و ویژه ای برای مدیریت بازار ارز به بانک مرکزی داده شد. قدرت هایی که برخی گمانه زنی می کنند به بازگشت مدیریت نرخ ارز به محدوده 20 هزار دلاری به عنوان یکی از محورهای آن اشاره می کند.

همچنین بر اساس مصوبه این جلسه، معاملات فردای طلا و همچنین معاملات ارز فردا ممنوع و غیرقانونی اعلام شده و فعالان بازار به دلیل اخلال در اقتصاد تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

به زودی اختیارات ویژه به بانک مرکزی داده می شود

شاید بتوان بخشی از جزئیات مصوبه فوق را در اظهارات رئیس کل بانک مرکزی یک روز مانده به جلسه سران قوا جستجو کرد.

علی صالح آبادی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه تفصیلی بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز گفت: در حال حاضر بانک مرکزی در تلاش است تا بازار ارز را در حدود قانونی متعادل نگه دارد. مطمئناً آرامش در بازار ارز حاکم خواهد شد و به زودی اختیارات ویژه ای به این نهاد داده خواهد شد و نقش این اختیارات در ارتقای توان بانک مرکزی برای فعالیت در بازار ارز مثبت ارزیابی خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی در بخشی دیگر از سخنان خود به تقویت عرضه ارز اشاره کرد و گفت: وضعیت درآمدهای ارزی خوب است و در نتیجه مشکلی با عرضه ارز نداریم. پیشنهادات خود را در دو بخش اسکناس و حواله ارز افزایش خواهیم داد. در بخش جستجو سعی خواهیم کرد به طور کامل نیازمندی های واقعی بازار را چه در بخش حواله و چه در بخش اسکناس در سامانه نیما و بازار سازمان یافته ارز پوشش دهیم.

  کره با حمایت یک تاجر میلیاردر مقابل ایران بازی می کند

سیگنال برای بزرگترین اسکناس ارز در تاریخ

رئیس کل بانک مرکزی در بخشی دیگر از سخنان خود به رشد بی سابقه ذخایر اسکناس این بانک اشاره کرد و درباره وضعیت تجارت خارجی گفت: همانطور که قبلا تاکید کردم بیشترین ذخایر ارزی در تاریخ بانک مرکزی را داریم. در سال جدید حدود 7.5 میلیارد دلار صادرات نفت، فرآورده، میعانات گازی و پتروشیمی داشتیم که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 4.5 میلیارد دلار بود که به معنای رشد بیش از 60 درصدی درآمد ارزی است.

تکرار سناریوی اکتبر 2016؟

مروری بر تاریخچه تصمیم گیری ارزی در سطح سران قوا نشان می دهد که پس از یک سری رکوردهای نرخ ارز از روزهای پایانی سال 96 تا مهر 97 که دلار آمریکا از 4000 به 20000 جلد افزایش یافت، روند در بازار ارز معکوس شد و کاهش چشمگیری داشت.

در همین راستا، اختیارات سران بانک مرکزی در شهریور ماه 1397 برای مداخله در بازار ارز و همچنین تاکید بر استفاده از تمامی ابزارهای قانونی برای بازگشت ارزهای صادراتی، باعث کاهش شدید قیمت ارز شد. . بازار سهام

از اواخر مهرماه 1395، بانک‌های دولتی به نمایندگی از بانک مرکزی در اردیبهشت ماه 97 با وجود تداوم تحریم‌های اقتصادی و فشارهای سیاسی و روانی، موج سنگینی از فروش ارز و دلار را خریداری کردند که در محدوده 11500 حجم در نوسان بود.

بررسی ها نشان می دهد با وجود افزایش نقدینگی و تقاضای غیررسمی در بازار ارز، امکان کاهش قیمت ها مانند پیشینه تاریخی شهریور ماه 1395 وجود ندارد، اما ظرفیت لازم برای برنامه ریزی موثرتر بانک مرکزی در توسعه بازار آزاد وجود دارد. . ابزارها و تسهیلاتی که می تواند تورم فعلی قیمت را کاهش دهد، دلار را به محدوده 20000 تن برساند و انتظارات تورمی را در محدوده فعلی کنترل کند.

  رئیس جمهور روز جمعه به گلستان می رود

اما در میان مدت و بلندمدت کنترل ریشه های تورم که عامل اصلی تاثیرگذار بر بازار ارز است اجتناب ناپذیر است.

منبع: مهر

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید