تکه تکه شدن خودروسازان به نام خصوصی سازی!

14360 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، دوران سید رضا فاطمی امین و میدان دری منوچهر لگی در صنعت خودرو و حمل و نقل کشور را می توان مجموعه ای از معجزات دانست که مملو از سیاست های مبهم و شگفت انگیزی است که می توان ادعا کرد اعتبار آن را از دست داده است. در سال 2019 که خبر سقوط دونالد ترامپ و احتمال احیای برجام منتشر شد، شاهد کاهش 40 درصدی قیمت ها در بازار خودرو بودیم که معنایی جز اعتماد نداشت. از بازار در اخبار مثبت و منفی بود، اما این روند دیری نپایید و از بین رفت.

این تکانه های نزولی بارها و بارها با اعلام واردات خودرو اتفاق افتاد تا اینکه فاطمی امین به وزارت صمت رسید و وعده های سنگینی درباره جمع آوری جدول قرعه کشی در سال 1400 و آزادسازی واردات داد و بی اساس بودن وعده های وزیر ارتباط روانی او را با اعلام شده قطع کرد. سیاست‌ها و مسیری متفاوت را در پیش گرفت که معنایی جز وارد کردن ضربه‌های سنگین به سرمایه اجتماعی دولت ندارد.

تعطیلی بازار خودرو به اخبار جنجالی از شرایط واردات و تحویل خودروسازان دولتی و پخش دستور 8 ماده ای 90 روزه رئیس جمهور بدون توضیح چرایی چیزی جز گزارش خبر وجود فساد در دولت و قرار گرفتن در میان متغیرها هیچ مداخله‌گری نیست که سرنوشت صنعت را نه بر اساس سیاست‌های کلی نظام، بلکه بر اساس لابی‌گری و درگیری‌های خاص تعیین کند.

واگذاری سهام به خودروسازان یا تکه تکه شدن آنها؟

در جدیدترین نمونه شاهد تکه تکه شدن خودروسازان به نام دولت از سهامداری در قالب فروش قطعات مختلف ایران خودرو و سایپا هستیم که معنایی جز نابودی دو کشور ندارد. خودروسازان اصلی تاکنون چنین نمونه ای را در صنعت خودرو ندیده ایم که فروش سهام یک شرکت در قالب فروش قطعات مختلف انجام شود. لازم است مسئولان اداره حریم خصوصی در این خصوص شفاف سازی کنند.

  رئیس جمهور درگذشت نادر طالب زاده را تسلیت گفت

ایران خودرو اعلام کرد با توجه به راهکارهای رئیس جمهور برای خصوصی سازی شفاف و تحقق سیاست های اصل 44 قانون اساسی و اهداف وزارت حراست از فروش سهام دولتی، شرکت های سرمایه گذاری سمند و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو. ، 13.77 درصد از سهام ایران خودرو به صورت بسته به افراد فروخته می شود و یا حقوق واجد شرایط طبق ضوابط و مقررات واگذار می شود.

اگرچه در توجیه این واگذاری تیترهای جذابی در اطلاعیه ایران خودرو آمده است، اما بررسی جزئیات و اخبار نشان می دهد که طرح اداره محرمانه در واقع به معنای فروش قطعات مختلف ایران خودرو به صورت جداگانه به افراد مختلف است! تجربه نشان می دهد که این کار با رانت و شرایط نامشخص انجام می شود و از منظر سیاست گذاری بی معنی است. به عنوان نمونه های انتقال سایه می توان نمونه هایی مانند هپکو، نیشکر هفت تپه، دشت مغان و … را در نظر گرفت.

یک سال از آغاز به کار دولت سیزدهم می گذرد و خودروهای حاکم بر دولت آشفته مردمی بازار عجیبی را ایجاد کرده اند که اعتماد مردم به دولت و علل دکتر رایضی را خدشه دار می کند. خودرو به عنوان دومین عامل موثر در رفاه مردم نسبت به گذشته گریزان تر است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید