تیم مذاکره کننده ایران در مسیر وین/ادامه مذاکرات از سرگیری برجام در اتریش

گروه بین الملل رجانیوز: انریکه مورا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توئیتی اعلام کرد که برای بررسی بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق هسته ای ایران و بازگشت به اجرای کامل برجام به وین سفر خواهد کرد.

وی نوشت: «من در راه وین هستم تا در مورد بازگشت به اجرای کامل برجام بر اساس متنی که هماهنگ کننده در 20 جولای روی میز گذاشته است، گفتگو کنم. من از مقامات اتریشی بسیار سپاسگزارم.”

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز از عزیمت تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به وین برای ادامه مذاکرات برای رفع تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران خبر داد.

رویترز همچنین گزارش داد که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و مذاکره کننده ارشد واشنگتن نیز برای شرکت در مذاکرات هسته ای به وین سفر کرده است.

یک مقام آمریکایی به آکسیوس گفت که مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران درباره برجام فردا (پنجشنبه) در وین آغاز می شود.

«جوزف بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مقاله ای در فایننشال تایمز در چهارم اوت نوشت: «پس از 15 ماه مذاکرات فشرده و سازنده در وین و تعاملات متعدد با طرف های برجام و ایالات متحده آمریکا. ، من به این نتیجه رسیده ام که جایی برای سازش های مهم دیگر وجود دارد. پایان فرا رسیده است. من اکنون متنی را روی میز گذاشته ام که جزئیات لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای برای احیای برجام را شرح می دهد. این متن بهترین توافقی است که من برای تسهیل مذاکرات ممکن می بینم. این توافق کامل نیست، اما تمام عناصر لازم را در بر می گیرد و شامل سازش های دشواری است که همه طرف ها به دست آورده اند.

  تورم نقطه ای در ماه اکتبر کاهش یافت

هیئت دائمی روسیه در وین نیز در توئیتی نوشت: ما قاطعانه به لزوم از سرگیری اجرای کامل برجام در اسرع وقت اعتقاد داریم. توافق هسته ای به دستاورد منحصر به فرد دیپلماسی چندجانبه با اثربخشی و کارایی اثبات شده تبدیل شده است. هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

هیئت روسی افزود: روسیه کاملاً به برجام متعهد است و بر همان نگرش مسئولانه شرکای خود و کمک جامعه بین‌المللی تکیه دارد. امیدواریم تعهدات آمریکا و ایران در خصوص آمادگی برای دستیابی به توافق برای تضمین اجرای کامل برجام و قطعنامه 2231 محقق شود.

علاوه بر این، مسکو اعلام کرد: «بدون «راه‌اندازی مجدد» برجام با ظرفیت کامل، بعید است سطح قبلی شفافیت برنامه هسته‌ای ایران که هدف توافق هسته‌ای است، محقق شود.

علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، درباره بسته پیشنهادی بورل نوشت: «هماهنگ‌کننده ایده‌های خود را برای نتیجه‌گیری مذاکرات ارائه کرد. ما هم از نظر شکلی و محتوایی ایده هایی برای بسته شدن مذاکرات داریم که به اشتراک گذاشته خواهد شد.»

آخرین دور مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا درباره لغو تحریم‌ها و برجام در روزهای هفتم و هشتم تیرماه در دوحه با میانجیگری انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید