ثبات در منطقه قفقاز تنها با صلح پایدار حاصل می شود

15240 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، صبح روز سه شنبه بیست و دوم شهریور ماه درگیری نسبتاً شدیدی بین نظامیان جمهوری ارمنستان و آذربایجان در نوار مرزی مشترک دو کشور رخ داد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه ای ایروان را به یک عملیات خرابکارانه «گسترده» متهم کرد. در همان زمان، وزارت دفاع جمهوری ارمنستان با رد ادعای باکو، درگیری نظامی را نتیجه تحریکات باکو اعلام کرد و آذربایجان را به استفاده از آتش توپخانه و هواپیماهای بدون سرنشین متهم کرد.

منابع رسانه ای از باکو گزارش دادند، وزارت دفاع آذربایجان گزارش داد که در جریان درگیری های نظامی اخیر با ارمنستان، 71 سرباز جمهوری آذربایجان جان خود را از دست دادند. همچنین نیکول پاشینیان نخست وزیر جمهوری ارمنستان در جلسه کابینه وزیران در خصوص ادامه درگیری های مرزی با جمهوری آذربایجان گفت: در این درگیری ها تاکنون 135 سرباز ارمنی کشته شده اند اما این تعداد کمی نیست و تعداد زیادی مجروح شدند.

انتشار خبر تلفات در باکو و ایروان در شرایطی صورت گرفت که منابع محلی از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای توقف درگیری های اخیر بامداد پنجشنبه خبر دادند.

میروسلاو ینکا، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در نشست روز پنجشنبه شورای امنیت که بنا به درخواست برگزار شد، بر ضرورت تنش زدایی در مرزهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاکید کرد و هشدار داد که درگیری‌های اخیر ظرفیت بی‌ثبات کردن منطقه را دارد. ارمنستان این مقام عالی رتبه سازمان ملل تاکید کرد: جامعه جهانی باید تمام تلاش خود را برای تنش زدایی بین این دو کشور به کار گیرد.

  ثبت نام سه استعداد جدید در شهربابک

اما وزیر دفاع ترکیه در دیدار با همتای آذربایجانی خود اعلام کرد: ترکیه قاطعانه پشت باکو خواهد ایستاد.

پس از این تحرکات، وزیر امور خارجه کشورمان با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان تماس گرفت و ضمن ابراز نگرانی از آغاز دور جدید درگیری ها بین آذربایجان و ارمنستان، آمادگی خود را برای کمک به حل این مشکل اعلام کرد. وی به صراحت تاکید کرد که حفظ تمامیت ارضی دو کشور همسایه برای ایران مهم است و مرز ایران و ارمنستان یک مسیر ارتباطی تاریخی است که باید بدون تغییر باقی بماند.

سفارت ایران در ارمنستان نیز در بیانیه ای اعلام کرد: ایران با هر سناریویی که به مرز ایران و ارمنستان آسیب برساند برخورد خواهد کرد.

سیدعباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان نیز در واکنش به حوادث پرتلاطم منطقه قفقاز در توئیتی نوشت: در مناقشات منطقه ای و بین المللی مواضع اساسی جمهوری اسلامی ایران است. ایران همیشه در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت است.» و مبتنی بر قانون، صداقت، عدالت و حقوق بین‌الملل است.

موسوی تاکید کرد: درخواست اعلام سمت اضافی و موازی با هر قصدی غیرکارشناسی و مضر است.

روابط ایروان و باکو همواره بر سر مسئله قره باغ کوهستانی تیره بوده است. پس از اولین جنگ در اوایل دهه 1990 که در آن بیش از 30000 نفر کشته شدند، ایروان و باکو دوباره در پاییز 2020 وارد درگیری نظامی شدند. این نبردها جان بیش از 6500 نفر را گرفت. ارمنستان در جنگ آخر شکست را پذیرفت و مجبور شد مناطق مهمی را واگذار کند.

  سکه 16 میلیون و 50 هزار تومان بود

آغاز دور جدید درگیری های نظامی بین ارمنستان و آذربایجان که چند هفته پس از دیدار روسای جمهور دو کشور صورت گرفت، نشان از بی نتیجه بودن رایزنی های سیاسی برای پایان دادن به درگیری و خونریزی بین ایروان و باکو دارد. تحلیلگران بر این باورند که شکل گیری یک آتش بس شکننده بین باکو و ایروان، به جای نشانه ای از صلح پایدار، نشانه وضعیت «نه جنگ نه صلح» است که ثبات منطقه قفقاز را تهدید می کند.

منبع: نورنیوز

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید