جاه طلبی های سعودی در مصر – بررسی های سرمقاله رسانه ها

به گزارش سرمقاله، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی “WAS” نوشت: صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی دیروز یک شرکت سرمایه گذاری سعودی-مصری را با هدف شروع سرمایه گذاری در تعدادی از بخش ها در مصر راه اندازی کرد. این شرکت بر سرمایه گذاری در بخش های مهمی مانند زیرساخت ها، املاک و مستغلات، بهداشت و درمان و خدمات مالی، پروژه های کشاورزی، پروژه های صنعتی، غذا، دارو و غیره تمرکز خواهد کرد.

شرکت فوق به توسعه و تقویت مشارکت صندوق سرمایه گذاری عمومی و شرکت های پیشرو و بخش خصوصی عربستان سعودی برای تعدادی از فرصت های سرمایه گذاری در جمهوری عربی مصر کمک خواهد کرد. این موضوع در کسب درآمدهای جذاب و پایدار و توسعه همکاری بین تعدادی از بخش های استراتژیک نقش خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اینترنتی «الخلیج آنلاین» امارات، راه اندازی شرکت سرمایه گذاری سعودی-مصری در راستای استراتژی صندوق سرمایه گذاری عربستان برای به دست آوردن فرصت های سرمایه گذاری جدید در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است. این اقدام در بلندمدت همکاری های اقتصادی – استراتژیک دو کشور را تقویت کرده و به درآمدهای پایدار منجر خواهد شد. این اقدام همچنین باعث تقویت صندوق سرمایه گذاری عربستان و تنوع بخشیدن به منابع درآمد این کشور بر اساس چشم انداز 2030 می شود.

صندوق سرمایه گذاری عربستان سعودی PIF شرکتی را برای سرمایه گذاری در مصر راه اندازی کرد - بلومبرگ

از سوی دیگر، رسانه های محلی مصر از جمله سایت «قاهره 24» گزارش دادند که دولت مصر با فروش سهام شرکت هلدینگ گاز (GASCO) در شرکت تولید کود مصر (MOPCO) به نفع این سرمایه گذاری ها موافقت کرده است. صندوق عربستان سعودی ارزش سهام این شرکت بر اساس گزارش اداره مرکزی آمار وزارت نفت مصر 99.17 پوند مصر (5.18 دلار) تعیین شد.

  واکنش آمریکا به هدف قرار دادن فرودگاه ابها

ایمن سلیمان، مدیر اجرایی صندوق سرمایه گذاری مستقل مصر، تأیید کرد که صندوق سرمایه گذاری عربستان سعودی ممکن است سهام شرکت ها را به عنوان بخشی از طرح گسترده تر این صندوق برای سرمایه گذاری تا سقف 10 میلیارد دلار در مصر به دست آورد.

در قسمت پایانی گزارش پایگاه اینترنتی الخلیج آنلاین آمده است که چشم انداز 2030 عربستان به دنبال تنوع بخشیدن به درآمد صندوق سرمایه گذاری از طریق سرمایه گذاری های داخلی و خارجی است تا از اقتصاد این کشور در برابر نوسانات قیمت نفت حمایت کند.

دارایی های این صندوق بالغ بر 400 میلیارد دلار است که آن را در رتبه هشتم جهان در بین بزرگترین صندوق های دولتی قرار می دهد. این صندوق قصد دارد دارایی های خود را در سال 2025 به یک تریلیون دلار و در سال 2030 به دو تریلیون دلار افزایش دهد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید