جایگزینی صادرات نفت روسیه به چین به جای ایران؟! از شنیدن تا واقعیت

نفت ارزان‌تر روسیه جایگزین نفت ارزان‌تر ایران در بازار چین شد. این گزارشی است که اخیرا رویترز منتشر کرده و مدعی است صادرات نفت ایران به چین به دلیل جایگزینی نفت روسیه کاهش چشمگیری داشته است. اما این گزارش چقدر دقیق است؟!

به گزارش رجانیوس به نقل از ایران آنلاین، در پی انتشار این گزارش که همزمان با عملیات بزرگ اقتصادی کشور؛ رسانه‌های اپوزیسیون گزارش داده‌اند که صادرات نفت ایران به چین به شدت کاهش یافته و روسیه تلاش می‌کند با تخفیف 30 دلاری بازار چین را تسخیر کند و نفت ایران را از بازار حذف کند.

اما حقیقت در این مورد چیست؟ پالایشگاه های مستقل چین مستقر در استان شرقی شاندونگ خریداران اصلی نفت ایران هستند، اما این پالایشگاه ها از فوریه و آوریل واردات نفت خود را به دلیل افزایش قیمت ها، محدودتر بودن سهمیه واردات و قرنطینه مربوط به تاج کاهش داده اند. با نصف ظرفیت کار می کردند. به گفته اما لی، تحلیلگر چینی در Vertex; پالایشگاه ها از فوریه تولید خود را کاهش داده اند و تعدادی از محموله های نفت در بنادر چین باقی مانده است.

گزارش اداره گمرک چین که آمار واردات نفت ایران در ماه های دسامبر و ژانویه را منتشر می کند. او نشان می دهد که در هر یک از این ماه ها 260 هزار تن معادل 1.9 میلیون بشکه نفت ایران وارد چین شده است.

رشد 36 هزار بشکه ای تولید نفت ایران

همچنین بر اساس آخرین گزارش اوپک از تولید نفت اعضای این سازمان در ماه گذشته (فروردین)، تولید نفت ایران در ماه آوریل نسبت به سه ماه نخست سال 2022 میلادی 36 هزار بشکه افزایش یافته است.

  مشاوره حقوقی با وکیل از وزارت کار و کار

ایران در ماه آوریل روزانه 2 میلیون و 564 هزار بشکه نفت تولید کرد که این رقم در سه ماه نخست امسال 2 میلیون و 528 هزار بشکه و در سال 2021 حدود 2 میلیون و 392 هزار بشکه بود.

با توجه به اینکه ایران در این مدت تغییری در ظرفیت پالایشی خود نداشته و میزان مصرف نفت خام در کشور تغییری نکرده است، بنابراین این افزایش تولید صرف صادرات می شود.

رسانه های مخالف به نقل از رویترز گزارش دادند که از کاهش سهم نفت ایران از تحریم های بین المللی در چین خرسند هستند. این مؤید این واقعیت است که صادرات نفت ایران به چین کاهش نیافته و طبق روال گذشته در حال انجام است و تنها با توجه به شرایط خاص چین و اعمال قرنطینه های سخت، برخی محموله های نفتی در بنادر چین پهلو گرفته اند.

نفت دروغ می گوید

در حالی که تولید نفت در ایران افزایش یافته است، به گفته اوپک، برخی در فضای مجازی از کاهش 265 هزار بشکه ای صادرات ایران به چین در مدت مشابه صحبت می کنند، با فرض صحت این گفته، ایران یا توانسته بازار جدیدی ایجاد کند 300 هزار بشکه. بشکه‌های نفت این موضوع با توجه به ادامه تحریم‌ها دستاورد بزرگی برای کشور خواهد بود، زیرا توانست یک یا چند رقبای خود را از بازار 300 هزار بشکه‌ای خارج کند و نفت خام خود را به این بازار یا تمام آن ایران بفرستد. صادرات نفت به چین به دلیل افزایش صادرات روسیه به چین در حال کاهش است صحت ندارد.

  برای ارائه مکتب حاج قاسم چه کردید؟

دیدگاهتان را بنویسید