جداسازی حساب یک الزام قانونی است/ شرایط حساب تجاری ممکن است در صورت لزوم اصلاح شود

14680 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، «داود منظور» معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به موضوع تفکیک حساب های بانکی تجاری از غیرتجاری گفت: این موضوع در حوزه مالیاتی مطرح نیست. در وهله اول اما حوزه بانک مرکزی و برای شفافیت عملیات بانکی فعالان اقتصادی بازگشته اند و این شناسایی برای رصد و کنترل موضوعاتی مانند پولشویی و…

رئیس سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: البته سازمان امور مالیاتی نیز از این تفکیک حساب ها منتفع خواهد شد و با شناسایی حساب های معاملاتی، سپرده گذاری در آن ها فعالیت فروش و معاملات محسوب می شود و این یکی از پایه های تشخیص مالیات خواهد بود. برای سازمان؛ بنابراین ما از جداسازی حساب های تجاری و شخصی استقبال می کنیم.

منظور تصریح کرد: تفکیک حساب های تجاری و شخصی بر اساس ماده 10 قانون پایانه ها و سامانه مالیات دهندگان انجام می شود که در آن بانک مرکزی موظف به تفکیک حساب ها است.

و ادامه داد: با اجرای قانون پایانه های تجاری و سامانه مودیان، تمامی فعالان اقتصادی موظف به صدور صورتحساب الکترونیکی به ترتیب مقرر در قانون هستند. حال اگر بخواهیم بررسی کنیم که آیا یک فعال اقتصادی این فاکتور را صادر کرده است یا خیر و آیا تمامی فاکتورها را صادر کرده است، فاکتورهای صادر شده توسط وی را با اطلاعاتی که از فروش وی بر اساس حساب های تجاری داریم مقایسه می کنیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: تفکیک حساب ها از این رو یک الزام قانونی است که بانک مرکزی موظف به اجرای آن است، یعنی ضوابط حساب های تجاری باید توسط هیات پول و اعتبار و هیات عامل بانک مرکزی تعیین شود.

  نانو چوب تولید و ارائه محصولات چوبی و فولادی با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی

مودیان یا فعالان اقتصادی برای استفاده از مشوق‌های حساب‌های تجاری باید با بانک تماس گرفته و مشخص کنند که کدام یک از حساب‌های خود بازرگانی است و از سوی دیگر کلیه حساب‌هایی که فعالان اقتصادی دارند توسط سازمان امور مالیاتی معرفی شده است. یک حساب تجاری و ما این موارد را به بانک مرکزی گزارش می کنیم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در واقع در سامانه مشترکی که بین سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی راه اندازی شده و در وب سرویسی که راه اندازی کرده ایم، تمام حساب هایی را که نزد بانک مرکزی داریم اعلام می کنیم که به این صورت است. far دارای 8 میلیون حساب نزد ما است، بنابراین به عنوان قبوض مالیاتی معرفی شد.

وی ادامه داد: این حساب ها تجاری هستند و با معرفی آنها به بانک مرکزی از مشوق های بانک مرکزی بهره مند می شوند و از سوی دیگر ممکن است خود فعالان اقتصادی بخواهند حساب های دیگری را که به بانک می رود تجاری سازی کنند و بانک مرکزی نیز این حساب ها را می پذیرد و در این سایت عمومی به ما معرفی و اعلام می کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: اما در این بین ممکن است برخی افراد حساب خود را به عنوان حساب تجاری معرفی نکنند، اما از این حساب های شخصی برای انجام امور تجاری استفاده کنند.برای شناسایی کسب و کار.

وی ادامه داد: حساب های تجاری مشکوک به حساب هایی گفته می شود که تعداد سپرده های یک ماهه در این حساب ها بیش از 100 و در عین حال کل سپرده های یک ماهه بالاتر از 35 میلیون تومان باشد که بانک مرکزی آن را در تاریخ معرفی می کند. ما هر ماه

  اظهارات حیرت انگیز اقتصاددانان برجسته آمریکایی در مورد بیت کوین سرمایه گذاران را شوکه کرد

رئیس سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: میزان واریز به حساب افراد با احتساب حقوق و دستمزد محدود است و حتی واریز اقوام و آشنایان کمتر از انگشتان یک دست است، اما زمانی که 100 واریز یا بیشتر به حساب افراد واریز شود. حساب شخصی نشان می دهد که شخص در حال تجارت است و احتمالاً از این ترفند برای فرار مالیاتی استفاده می کند.

وی افزود: متأسفانه گاهی دیده می شود که برخی از کسب و کارها مشتریان را مجبور به واریز پول به حساب های خاصی می کنند که این امر به منزله استفاده تجاری از حساب های شخصی است.

منظور ادامه داد: البته گاهی پیش می آید که مثلاً هزینه ساختمان به یک حساب واریز شود یا در حساب های خیریه چندین واریزی داشته باشیم، اما هم شرایط 100 سپرده به بالا و هم مبلغ کل سپرده ها 35 میلیون تومان در نظر گرفته می شود. یا بیشتر به تایید هیئت پول و اعتبار حساب معاملاتی تلقی می شود.

وی افزود: البته این دو شرط از سوی بانک مرکزی بر اساس ضوابط کنترل پروفایل حساب های بانکی و راستی آزمایی رفتار صاحبان حساب تعیین می شود و در آینده به عنوان مثال شرط 35 میلیون تومان، شرط است. 45 یا 50 میلیون تومان یا ارقام دیگر یا به جای 100 سپرده یا بیشتر مثلا 150 سپرده یا حتی کمتر از 100 سپرده مثلا 50 یا 70 سپرده و این دو شرط بنا به مقتضیات زمان تغییر می کند اما در حال حاضر شرایط چنین است

رئیس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: البته ذکر این نکته ضروری است که وقتی می گوییم واریز به حساب یک شخص به معنای «کل حساب های مرتبط به یک کد ملی» است.

  بهترین مرکز اکو قلب جنین در تهران

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید