جراحی اقتصادی نشان از شجاعت دولت سیزدهم دارد

به گزارش سرمقاله، امیررضا واعظ آشتیانی درباره طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها گفت: دلار کاهش یافته است. دولت‌ها در گذشته با توجه به نرخ تورم باید این کار را می‌کردند، حالا اینکه چرا دولت‌ها شکست خورده‌اند یا نتوانسته‌اند این کار را انجام دهند، در این دسته قرار نمی‌گیرد.»

وی افزود: امروز دولت سیزدهم آن جسارت را به خرج داد و این رقم را تعدیل کرد زیرا تورم و رکود بر کشور حاکم است و خرابه های دولت یازدهم و دوازدهم است و دولت سیزدهم وارث آواربرداری است. وقتی دولت این طرح را ارائه می کند، منتقدان باید منصفانه به آن نگاه کنند. کسانی هستند که همیشه به دنبال این هستند که اتفاق جدیدی نیفتد و اگر اتفاق جدیدی بیفتد، موضوع را نقد می کنند. انتقادی که هیچ منطقی پشت آن نیست. گروه دیگری هستند که یا ناآگاهانه با ادبیات غیرصادقانه به این طرح حمله می کنند و مدعی هستند که یارانه گدایی است. برای جلوگیری از تحقق این ادعا چه راهکاری می توان ارائه کرد؟

این فعال اقتصادی افزود: در شرایط بحران اقتصادی تجربه کشورهای دیگر نشان داده که دولت ها به سمت یارانه رفته اند اما این یارانه ها ادامه پیدا نکرده است. برخی مشکلات اقتصادی را ابداع می کنند که در هیچ کتاب اقتصادی نمی بینیم و تجربه اقتصادی ندارند».

یکی از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: قطعا هر دولتی در حوزه های مختلف انتقادات خاص خود را دارد و این حق صاحب نظران، مردم و نمایندگان مردم و مجلس است و هیچ دولتی نباید ادعا کند که انتقاد نمی کند. که “بدون نقد نه پیشرفتی حاصل می شود و نه نقطه ضعفی شناسایی می شود.”

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی ادامه داد: زمانی که ارز 4200 تومانی توسط دولت یازدهم و دوازدهم اختراع شد و آن را ارز جهانگیری نامیدند، رانت ها و فرصت های زیادی ایجاد شد و آسیب های اقتصادی به اقتصاد کشور وارد شد. میلیاردها دلار از ارز کشور هدر رفت و عقیم شد. بنابراین ما شاهد آشفتگی در بخش اقتصادی کشور بودیم.

ذینفعان کسانی هستند که همیشه در شرایط سخت یار و یاور انقلاب بوده اند

واعظ آشتیانی تاکید کرد: اصلاح پرداخت یارانه ها در این شرایط ضروری بود چرا که برخی از مردم کشور ما بخشی از زندگی خود را با یارانه تامین می کنند و در صورت عدم تامین این یارانه شاهد تبعات فرهنگی و اجتماعی خواهیم بود. بنابراین بخشی از جامعه که امروز به آن یارانه می دهیم کسانی هستند که در شرایط سخت کشور و انقلاب همواره یاور انقلاب بوده و در مواقع حساس سینه خود را بسته اند و با دشمنان یک نظام مقابله کرده اند.

یکی از اعضای شورای مرکزی این حزب، مطلق، گفت که حذف ارز ترجیحی و گزینه های اجاره به اقشار آسیب پذیر کمک می کند. در کاهش تورم و افزایش قدرت خرید تا حدودی موثر است و در عین حال کمک می کند معیشت این قشر از جامعه دچار مشکل نشود.»

وی افزود: برخی از منتقدان طرح عوام فریبی یارانه ها غرق فرصت طلبان هستند که 4200 تن دریافت کردند.

جراحی اقتصادی شجاعت می خواهد، ما باید از اقدامات دولت حمایت کنیم

وی همچنین به رکود تورمی اشاره کرد و افزود: در این شرایط مشکلات رکود تورمی زیادی داریم که دولت باید با آن مقابله کند. در دستور کار قرار دادن «جراحی اقتصادی» کار بسیار جسورانه ای است و ما همواره تاکید کرده ایم که چرا دولت ها پوپولیستی هستند. وی ادامه داد: دولت سیزدهم تیغ را به دست گرفته است و امیدواریم با نیروهای موثر و کمترین آسیب به سمتی برویم که این عملیات اقتصادی آثار خوبی داشته باشد.

  چقدر گوشت قرمز قلب شما را آزار می دهد

واعظ آشتیانی در پایان خاطرنشان کرد: جراحی اقتصادی جسارت می خواهد و به همین دلیل در چند دهه اخیر این کار را انجام نداده ایم و باید از دولت سیزدهم حمایت کنیم و نقاط ضعف آن را یادآور شویم. پیش شرط کاهش خسارت اصلاح یارانه ها بود که امیدواریم نتایج خوبی به دنبال داشته باشد.

منبع: پانا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید