جزئیات تغییر نظام مالیاتی صنف

9846 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، روزنامه ایران می نویسد در چند روز اخیر برخی اصناف به مالیات های اعلامی سازمان امور مالیاتی اعتراض کرده اند. به گفته فعالان اقتصادی، مالیات های جدید تفاوت زیادی با سال های گذشته دارد. اما در دیداری که اعضای عربستان سعودی با وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی داشتند، همه چیز مشخص شد. در واقع با توجه به تغییر نحوه مالیات، مالیات های اعمال شده بر مشاغل نیز تغییر کرده است. در حالی که در سال های گذشته مالیات مشاغل بر اساس رابطه مؤدی و حسابرس محاسبه می شد، در سال جاری اطلاعات مالی کسب و کار ملاک محاسبه است. با این حال، به گفته مقامات مالیاتی، معافیت‌های مالیاتی برای جلوگیری از فشار اقتصادی بر کسب‌وکارها، به‌ویژه پس از همه‌گیری کرونا که به شدت آسیب دیده است، وضع شده است و اکثر شرکت‌ها تا سقف 5 میلیون تن مالیات پرداخت می‌کنند. با تمام این اوصاف وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه هم اکنون 5 درصد تخفیف در مالیات تولیدکننده وجود دارد، اعلام کرد که همکاری نهایی در بحث مالیات با اصناف انجام خواهد شد.

حداکثر همکاری را با اصناف خواهیم داشت

به گفته وزیر اقتصاد و دارایی، مالیات جدیدی وضع و دریافت نشده است و تنها اتفاقی که افتاده تغییر رویکرد نظام مالیاتی است.

سید احسان هندوزی افزود: در سال های گذشته رویکرد مالیاتی سلیقه ای و مبتنی بر رابطه مؤدی و حسابرس بود که گاهی با فساد همراه بود اما اکنون به سمت نظام مرکزی رفته ایم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در ابتدای راه هستیم، گفت: بر این اساس ممکن است خلأهایی در کار وجود داشته باشد که در جلسه ای که با اصناف برای تشکیل کارگروه های حل اختلاف در استان ها داشتیم رفع شد. “

وی در پایان تاکید کرد: امسال 5 درصد از مالیات آنها را برای تولیدکنندگان کاهش دادیم و حداکثر کمک و مساعدت را به اصناف خواهیم داشت.

تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه تا ۱۵ تیرماه

وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه دستوری با روسای اتحادیه های صنفی کشور، اتحادیه بازار اسلامی تهران و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، مهلت اظهارنامه مالیاتی فعالان اقتصادی را تا ۱۵ تیرماه تمدید کرد.

  رسیدگی به اعتراضات مالیاتی از طریق درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی

خاندوزی گفت: نگاه وزارت اقتصاد و نظام اداری در دولت سیزدهم، حرکت به سمت سیستمی مبتنی بر اطلاعات و واقعیات اقتصادی در اخذ مالیات از سامانه حسابرسی است که امکان رویکردهای فردی و سلیقه ای را به حسابرسان مالیاتی می دهد. می تواند منجر به روابط ناسالم احتمالی شود. هندوزی با بیان اینکه قطعا در آینده نیز این روند را ادامه خواهد داد، گفت: با توجه به اینکه نیازمند ایجاد و تقویت پیوند تنگاتنگ نظام اقتصادی کشور با نظام ائتلافی و اصناف هستیم، قطعا فراتر از تعهدات موجود در زمینه همکاری های حقوقی خواهد بود. “با شما خواهیم داشت.

هندوزی با بیان اینکه فعالان بخش خصوصی باید همواره درخواست شفاف سازی از سازمان امور مالیاتی را به عنوان رویکرد اصلی خود بدانند، بیان کرد: سازمان امور مالیاتی باید منضبط و شفاف باشد و با داشتن اطلاعات و مدارک مثبت با واحدهای صنفی همکاری کند و یقیناً مسئولیت اثبات این که یک معامله پرسود است. منجر به درآمد شده است یا بر عهده خود سازمان نیست که باید برود و دلایل و مدارک درآمدزایی از نظر اطلاعات رسمی کشور را ارائه کند.

وی افزود: هر چیزی که سازمان امور مالیاتی در محاسبه مالیات پایه گذاری می کند باید بر اساس اسناد باشد که دوستان ما در این سازمان باید بروند و آنها را پیدا کنند و به هیچ وجه نباید توپ را به زمین انداخت.

خاندوزی در ادامه با بیان اینکه ساختمان دولت فشار مضاعف بر مودیان آگاه برای وصول درآمدهای مالیاتی استان ها نیست، بلکه برای شناسایی مودیان جدید و فرارهای مالیاتی است و از رئیس سازمان امور مالیاتی خواست تا این موضوع را به استان ها مورد تاکید قرار دهد. در سراسر کشور.

80 درصد اطلاعات مالی اصناف دقیق است

رئیس سازمان مالیاتی در گفت و گو با «ایران» با بیان اینکه در گذشته مالیات توسط اصناف به صورت تقریبی اخذ می شد، اظهار داشت: مالیات و میزان فروش خود را ارزیابی می کردند.

  چرا رستم قاسمی می خواهد مردم را در طرح ملی مسکن ملزم کند؟ قفس بسازم یا خانه؟

داوید منظور افزود: اما با روی کار آمدن نظام جدید بانکی همه چیز شفاف شده و نیازی به مراجعه حضوری حسابرسان به واحدهای صنفی نیست.

به گفته وی، با روش جدید تمامی اطلاعات کارت به کارت، انتقال از طریق سامانه مطمئن، ساتنا و غیره. قابل مشاهده و قابل مشاهده است، به طوری که 70 تا 80 درصد اطلاعات مالی کسب و کار را می توان با دقت بالایی شناسایی کرد.

ملاک اطلاعات بود

همچنین رئیس مرکز تحقیقات و برنامه ریزی مالیاتی سازمان مالیاتی با بیان اینکه علت اعتراض برخی از مشاغل به سال های گذشته بازمی گردد، گفت: یک میلیون و 500 هزار تن مالیات پرداخت کرده است. امسال به 2 میلیون تن و سال بعد به 2.5 میلیون تن رسید زیرا سازمان مالیاتی اطلاعات مستدلی نداشت.

مهدی موحدی تاکید کرد: اما امسال نحوه تعیین مالیات به کلی تغییر کرده است. مفاد قانون بودجه سال جاری به عنوان بند «م» تبصره 12 جزء سوم، بر استفاده از اطلاعات تراکنش های کارتخوان که اطلاعات فروش مشاغل محسوب می شود، تاکید دارد.

وی افزود: بنابراین کلیه اطلاعات مربوط به قرعه کشی کارت، حواله و کارت به کارت صاحبان مشاغل فروش آنها محسوب می شود. با پرکردن اطلاعات سازمان مالیاتی به عنوان مثال مالیات اشخاص که سال گذشته 500 هزار تن بود امسال به 80 میلیون تن افزایش یافته است که طبق قانون سازمان مالیاتی موظف به دریافت آن است.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات و برنامه ریزی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، در دی و بهمن ماه سال گذشته طرح ساماندهی دستگاه های کارتخوان اجرایی شد و تمامی این دستگاه ها ضمیمه پرونده مالیاتی مشاغل می باشد و بدین ترتیب اطلاعات مالی به کسب و کار.

موحدی همچنین تاکید کرد: اما برای پرهیز از فشار بر بنگاه ها، قوانینی مانند تبصره 100 برای کمک به صاحبان مشاغل وضع شده است. در این راستا اگر تراکنش های فردی کمتر از 4 میلیارد و 800 میلیون تن در سال باشد، حداکثر سه برابر مالیات دریافتی سال گذشته تا سقف 5 میلیون تن از وی اخذ می شود.

یک میلیون مالیات دهنده صفر است

  خبر فوری از آزادسازی 3.5 میلیارد دلار از منابع بلوکه شده ایران

مدیرکل دیوان محاسبات کشور نیز در این خصوص توضیح داد: با توجه به اینکه سازمان مالیاتی موظف است بر اساس اسناد و مدارک مالیات را بر اساس تغییرات قانون مالیات های مستقیم تعیین کند، شاهد تغییر در مالیات ها هستیم. . شاهین مستوفی گفت: پیش از این روش مالیات بر سر، مالیات بر سر بود، اما از سال 1398 نظام مالیات بر سر لغو شد. بر این اساس سازمان بر اساس اطلاعات دقیق مالیات دریافت می کند. وی افزود: اما با توجه به همه گیر شدن تاج و آسیب هایی که به کسب و کار وارد شد، سازمان تصمیم گرفت بحث مالیات را بر اساس تعامل با اصناف مطرح کند تا نرخ مالیات به طور ناگهانی افزایش پیدا نکند و خللی در کسب و کار ایجاد نکند.

به گفته وی، در این راستا با چند اقدام بعدی وزیر اقتصاد، رئیس سازمان مالیاتی و به ویژه اصناف سقف ماده 100 افزایش یافت. در حالی که طبق قانون بودجه امسال معافیت ماده 84 30 برابر شده است و تنها افرادی با درآمد سالانه 1.4 میلیارد تومان می توانند از این معافیت استفاده کنند اما این معافیت از 30 برابر به 100 برابر افزایش یافته است. بدین ترتیب درآمدهایی تا سقف 4.8 میلیارد تن مشمول این معافیت شد و افراد بیشتری مشمول این معافیت شدند. به گفته این مقام مالیاتی در مجموع 2 میلیون و 400 هزار مؤدی می توانند از معافیت ماده 100 بهره مند شوند که از این 2 میلیون و 400 هزار مؤدی، یک میلیون و 100 هزار مؤدی دارای مالیات صفر هستند. 400 هزار نفر بین صفر تا 5 میلیون تن مالیات می پردازند. به این ترتیب در مجموع یک و نیم میلیون مودیان اصناف مالیات پرداخت نمی کنند یا حداکثر مالیات آنها تا پنج میلیون تن است. یعنی الان کارمندی با حقوق ماهیانه 4 تا 5 میلیون تن در سال بیش از این میزان مالیات می پردازد.

به این ترتیب بیش از 60 درصد مودیان کمتر از 5 میلیون تن مالیات پرداخت می کنند و حدود 46 درصد از آنها مالیات صفر دارند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید