جزئیات تمام اقدامات انجام شده علیه قانون جدید چک

13032 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از بانک مرکزی، دکتر مهران محرمیان با بیان اینکه در قانون جدید احراز هویت 17 تکلیف برای شبکه بانکی درج شده است، گفت: از این تعداد 11 تکلیف انجام شده است که مهم ترین آنها صدور هر چک است. باید در سیستم ماهیگیری ثبت شود.

بیش از یک میلیون نفر برای اجرای قانون جدید چک ساعت کار می کنند

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: برای اجرای این قانون باید کارهای زیادی انجام می شد چرا که باید در کل شبکه بانکی و افرادی که در بازرسی ها حضور داشتند انجام می شد و ما هم این کار را انجام می دادیم. محدودیت های زیادی داشت نگرش و همه اینها دوران در فضای تاج اتفاق افتاد.

به گفته دکتر محرمیان، بیش از یک میلیون نفر ساعتی را برای این کار سپری کرده اند که 150 هزار ساعت در بانک مرکزی و 850 هزار ساعت در شبکه بانکی بوده است.

وی افزود: این منهای زمانی است که کارکنان شعبه برای اطلاع رسانی، آموزش و صحبت با مشتریان رفته اند.

وی تاکید کرد: بیشتر اقدامات انجام شده برای اجرای این قانون در زمانی انجام شد که شبکه بانکی و کل کشور درگیر توزیع تاج بودند و بسیاری از خدمات به صورت غیرحضوری ارائه می شد، بنابراین می توان گفت کار انجام شد. جهادی شد و روح این قانون به خوبی اعمال شد و جلو رفت.

وی با تشکر از حمایت کمیسیون اصل 90 مجلس در اجرای قانون جدید چک، گفت: رویکرد کمیسیون اصل 90 در این زمینه یک رویکرد کمکی بود و باید از آقای شجاعی تشکر کنم. پیمان فر و آقای ابوترابی که از ابتدا در شبکه بانکی بوده اند.»

دکتر محرمیان افزود: در سال 1400 بالغ بر 180 میلیون فقره چک جدید صادر شده که 65 میلیون فقره آن در سامانه صیاد ثبت و صادر شده است و در واقع دریافت کننده چک آن را تایید کرده و اگر بخواهد آن را به شخص دیگری واگذار کند. آنجا ثبت نام کرد.

وی ادامه داد: این موضوعی است که قبل از اجرای این قانون وجود نداشت و شرایط به گونه ای بود که اگر چک در بازار دهم تحویل داده می شد به کسی اطلاع نمی دادند و ابزاری برای پولشویی، مالیات بود. فرار و سایر اختلالات که خوشبختانه تحت کنترل هستند.

محاصره وجوه در بانک های دیگر در راه است

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به اجرای قانون اصلاح قانون چک گفت: یکی از کارهایی که انجام نشده این است که اگر فردی چک را حساب کند و چک از حساب های دیگر برگردد. به قلب و روح خود رسیده است. این قبلا در همان بانک کار می کند و اگر آن شخص حساب دیگری در همان بانک داشته باشد، برداشت مسدود و تکمیل می شود.

  آخرین آمار رنگ آمیزی تاج و شهر در ایران / ثبت نام 54 فوت و 1382 بیمار جدید

دکتر محرمیان افزود: در خصوص بلوکه شدن وجوه در سایر بانک ها مشکل اصلی این بود که این اقدام باید به صورت همزمان در تمامی بانک ها انجام می شد. این سرویس در حال حاضر در 25 بانک کار می کند و با رهبری رئیس کل بانک مرکزی به بانک ها اعلام کردیم که هفته آینده مانوری در این زمینه انجام خواهیم داد.

وی افزود: روزانه ده ها هزار فقره چک برگشتی داریم که باید بیاید تا مطمئن شویم مشکل فنی ندارد و البته پنج بانک دیگر هم به این طرح ملحق خواهند شد که ممکن است دو هفته طول بکشد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: این کار را به صورت آزمایشی انجام می دهیم تا بانک ها به خدمات خود فشار بیاورند، مشکلی پیش نیاید و در نهایت کار کنند.

دکتر محرمیان ادامه داد: سرویس ما وصل است و در حال انجام مرحله آزمایشی مانور هستیم و در صورت موفقیت آمیز بودن جواب می دهد و اگر سرویس بانکی پایدار نباشد ممکن است مدتی طول بکشد و به آنها فرصت بدهد تا خدمات آنها را تثبیت کنید.

وی درباره چالش بانک های غیرمرتبط گفت: بحث انسداد و رفع انسداد حساب ها برنامه پیچیده ای است و برای هر کدام از آنها بانک ها باید حدود 150 تست انجام دهند. بنابراین این کار در شرف اتمام است و به زودی به بهره برداری می رسد.

دسترسی به خدمات سامانه شکار از طریق پیامک امکان پذیر است

دکتر محرمیان با تاکید بر اینکه تمام وظایف مربوطه حتی کارهایی که هنوز در شبکه بانکی اجرا نشده است، کارهایی است که در بانک مرکزی ساخته و اجرا شده است، گفت: سوال اینجاست که آیا خدمات در بانک مرکزی اجرا می شود یا خیر. در دسترس عموم باشد یا نه.از این نظر بانک ها و موسسات اعتباری رابط بانک مرکزی و مردم هستند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال ثبت چک های خودپرداز توسط بانک مرکزی انجام شد و 15 بانک به این سرویس متصل هستند و سایر بانک ها نیز به تدریج متصل خواهند شد.

در مورد پیامک هم که شاهد کاهش سرعت بانک ها بودیم، بانک مرکزی وارد عمل شد و سرویس را راه اندازی کرد و در چند روز اخیر جواب داد و تا کنون 90 هزار چک به این شکل پردازش شده و رفته رفته در بین مردم رواج پیدا کرده است. .

  شهادت کارمند ناجا در درگیری با قاچاقچیان

وی افزود: اگر همه افراد در شبکه بانکی چک برگشتی ولو یک ریالی داشته باشند قفل می شود و دیگر نمی توانند چک صادر کنند اما قبلا اینطور نبود.

محرمیان گفت: قبلاً فردی که چکی از بانک های مختلف داشت می توانست آن را یکی یکی تا زمانی که چک می گرفت حتی اگر ورشکست شده بود به مردم بدهد اما اکنون که چک حتی با یک ریال برگشت داده می شود قفل است. و دارنده چک دیگر نمی تواند چک جدیدی صادر کند.

الزام ثبت اطلاعات بازرسی تضمینی در سامانه صیادی توسط بانک ها

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در خصوص چک های تضمینی نیز افزود: این کار از ابتدای اردیبهشت ماه انجام شده است به این معنی که بانک ها موظف به ثبت اطلاعات چک های تضمینی صادر شده در سامانه صیاد هستند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه چک های تضمینی که قبلا صادر شده و در دست مردم است مهلتی برای گردش در بازار دارند، فرصت داده ایم تا 17 خردادماه این چک های اینترنتی تکمیل شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: از 18 خرداد ماه اگر بانکی چک تضمینی صادر کند که در سامانه صیاد ثبت نشده باشد، باید در همان بانک نقد شود و این چک دیگر در سایر بانک ها قابل نقد نیست. بانک ها و طبیعتا با بانک مربوطه برخورد می کنند.

دکتر محرمیان درباره زیرمجموعه بودن بانک ها نیز گفت: این موضوع محقق شده است اما اگر گزارشی باشد رفع می شود.

اجرای قانون جدید چک دو سال است که یک اقدام جهادی بوده است

وی گفت: من به هیچ وجه عدم اجرای قانون جدید چک توسط بانک مرکزی را قبول ندارم.

وی افزود: به عنوان مثال در خصوص اعتبار سنجی اولین جایی که به ما تذکر داد کمیسیون اصل 90 بود، موارد را آماده کرده ایم و آماده کار هستیم. آنها را به شورای پول بردیم و این شورا به ما هشدار داد که مراقب باشیم در بازار عواقب منفی نداشته باشیم.

وی افزود: بنابراین در خصوص اعتباربخشی، آمادگی کامل برای اجرای آن وجود دارد و به محض تایید شورای پول، اقدام خواهد شد. البته کمیسیون اصل 90 و شورای پول تاکید دارند که این موضوع باید حل شود. به تدریج و با آرامش انجام شود.»

محرمیان با اشاره به اینکه مهلت اجرای قانون جدید چک محدود است، گفت: در 17 موردی که به بانک مرکزی ارجاع شد اگر می خواستیم مهلت دقیق بدهیم کمتر از پنج سال می شد اما شبکه بانکی با کار جهادی در کمتر از دو سال متوجه شدند.

  واکسیناسیون دانش آموزان اجباری نیست

اتصال 50 درصد دستگاه های خودپرداز به خدمات سامانه صیاد

وی افزود: 50 درصد دستگاه های خودپرداز و پاویون ها به شبکه بانکی کشور متصل هستند که بالغ بر 30 هزار پرونده است و به زودی بانک های جدید به آن متصل خواهند شد.

آقای محرمیان گفت: بانک های بزرگ به دستگاه های خودپرداز متصل هستند و هدف ما این است که تا پایان اردیبهشت ماه این موضوع را نهایی کنیم.

وی افزود: تنها مشکلی که ممکن است مانع کار برخی بانک ها شود این است که برخی از تست هایی که انجام می دهند مشکل فنی دارد و چند روز به تعویق می افتد.

از بررسی های جدید برای اطمینان از رفع مشکل قانونی استفاده کنید

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در خصوص استفاده از چک های جدید برای اطمینان از عدم امکان استفاده در حال حاضر گفت: این چک ها موضوع اصلی حقوقی است. قانون تصریح می کند که تاریخ باید ثبت شود. زمانی که چک صادر می شود، «اما آنچه تاکنون در بازار رایج بوده، ننوشتن تاریخ روی چک تضمینی بوده که خلاف قانون است.

دکتر محرمیان افزود: در این راستا با نهادهای نظارتی از جمله دیوان محاسبات کشور، سازمان بازرسی، کمیسیون اصل 90 و سایر نهادها ارتباط داریم.

وی گفت: کمیسیون اصل 90 تصور می کرد که موضوع ثبت تاریخ با وکالت قابل تعویق است که البته از نظر ما با قانون همخوانی ندارد اما تا زمان توافق مشکلی برای اجرای این موضوع نداشتیم. توسط مقامات نظارتی.»

دکتر محرمیان افزود: پاسخی که ما را به جلسات سازمان بازرسی و دیوان محاسبات کشور بازگرداند این بود که فکر می کنیم باید سریعا تاریخ ثبت شود.

وی افزود: به همین دلیل استفساریه ای را به مجلس فرستادیم تا پاسخ دهد، قانون واقعا چه معنایی داشت؟ اگر جواب ما را بدهند و اعلام کنند مشکلی نیست، از نظر فنی کار پیچیده ای نیست و ما آن را انجام می دهیم، در واقع یک گره قانونی است.

پیشگیری از فعالیت های غیرقانونی نیازمند همکاری نهادهای نظارتی و قضایی است

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی برای حذف گفت: متأسفانه باندها و افرادی هستند که بدون رضایت ذینفع چک مراجعه می کنند و وکالت نامه هایی را در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می کنند که تخلف نیز دارند. متأسفانه این اتفاق می افتد و ما از پلیس، سایر نهادهای نظارتی به ویژه قوه قضائیه خواسته ایم با این مشکل برخورد کنند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید