جزئیات دیدار گروسی با محمد اسلامی

محمد اسلامی و رافائل گروسی در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره توسعه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران موضوعاتی را مطرح کردند.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خبری با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: امیدواریم اقدامات مخرب دشمنان علیه ایران که نمونه کوچک آن ترور دانشمند هسته ای بود، ادامه پیدا نکند.

به گفته اسلامی، ایران یک برنامه بلندمدت برای توسعه برنامه هسته ای صلح آمیز خود دارد. آژانس از ظرفیت قانونی خود برای حمایت و پشتیبانی از توسعه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران استفاده خواهد کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه برنامه هسته ای ایران گفت: رژیم جعلی اسرائیل مدام ایران را تهدید می کند و تاکنون نتیجه ای نگرفته و در آینده نیز نخواهد داشت.

اگر ایران و آژانس در مورد تضمین به توافق نرسند، دستیابی به توافق بر سر برجام دشوار است.

رافائل گروسی نیز در این نشست گفت: در دیداری که با اسلام داشتم، تعاملات پرباری داشتیم. مسائل خاصی وجود دارد که مدت‌هاست حل نشده و نیاز به شفاف‌سازی دارد، بنابراین سعی کردیم رویکردی عمل‌گرایانه داشته باشیم.»

به گفته گروسی، اگر ایران و آژانس در مورد مسائل امنیتی به توافق نرسند، دستیابی به توافق در برجام دشوار خواهد بود، این بسیار مهم است که برای همکاری به تفاهم متقابل برسیم. انرژی هسته ای برای توسعه کشورها از جمله ایران بسیار مهم است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره انتشار گزارش های محرمانه ایران به آژانس و بحث اصل محرمانگی گفت: متاسفانه برخی از اعضا به این محرمانه بودن احترام نمی گذارند و جای تاسف دارد.

  دولت باید به همه مردم ایران یارانه بدهد

گروسی به ادعاهای ادعایی در پرونده هسته ای ایران اشاره می کند که برنامه ایران بعد نظامی دارد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که رژیم صهیونیستی تا کی به شکایت از ایران ادامه می دهد؟ او گفت: «کار ما تحت تأثیر یا کنترل هیچ کشوری قرار نخواهد گرفت. مبنای قضاوت ما مستقل از دیدگاه طرفین است. تمرکز آژانس بر همکاری با ایران است و آژانس کار خود را به صورت حرفه ای انجام می دهد.

در سال 1997، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل مدعی شد که اسنادی در اختیار دارد که نشان می دهد تهران در برخی از مراکز نامعلوم فعالیت های هسته ای انجام داده است. نتانیاهو مدعی است رژیم صهیونیستی اسناد آژانس را ارائه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید