جزئیات سود 40 میلیارد دلاری قرارداد ایران و روسیه مشخص شد

گروه اقتصادی رجانیوز: غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: شکل گیری روابط ایران و دولت روسیه از برکات دولت سیزدهم است که حاصل این روابط، سفر است. رئیس جمهور ایران به روسیه و سفر متقابل ولادیمیر پوتین به ایران و مذاکره سازنده ای بود و تفاهم نامه ای که بر اساس آن 40 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش بالادستی نفت و گاز انجام می شود، قطعاً دامنه بسیار گسترده ای خواهد داشت. علاوه بر ایجاد اشتغال فعال، بر اقتصاد کشور اثرگذار است.

وی افزود: در مذاکرات منتهی به انعقاد برجام، شرکت فرانسوی توتال با سرمایه گذاری 5 میلیارد دلاری در بخش بالادستی صنعت نفت موافقت کرد اما این سرمایه گذاری صورت نگرفت و این شرکت تحت نظارت آمریکا از ایران خارج شد. تحریم ها. وقتی این معامله 40 میلیارد دلاری را با هم مقایسه می کنیم، می بینیم که روسیه 8 برابر این مبلغ در ایران سرمایه گذاری خواهد کرد.

مصباحی مقدم با بیان اینکه متاسفانه در بخش بالادستی صنعت نفت سرمایه گذاری جدی و اساسی صورت نگرفته است، گفت: برخی از چاه های نفت و گاز کارایی خود را از دست داده اند اما با سرمایه گذاری روس ها در بخش بالادستی صنعت نفت. در صنعت نفت به زودی شاهد احیای مخازن و بهره برداری بیشتر و افزایش تولید و در نتیجه رشد صادرات خواهیم بود.

عضو شورای اسلامی شهر ادامه داد: علاوه بر افزایش تولید و صادرات نفت، با توجه به اینکه شرکت های متعددی در حوزه نفت و گاز در روسیه فعال هستند، امکان تبادل دانش و فناوری وجود دارد و از توانمندی های این شرکت در صدر صنعت نفت مورد استفاده قرار می گیرد.

  مقایسه ایمنی شاهین و سمند بر اساس تصویر

وی افزود: همکاری شرکت های نفتی ایران و روسیه می تواند باعث تعمیق و غنی سازی روابط دو کشور شود. علاوه بر این، کشورهایی که در چارچوب توافق با روسیه هستند نیز از مزایای چنین توافقی بهره مند می شوند و روابط ایران با این کشورها نیز بهبود می یابد.

مصباحی مقدم با بیان اینکه در روابط ایران و روسیه، روبل و ریال باید مبنای مبادله باشد، گفت: این امر موجب تقویت پول ملی و توسعه صادرات ایران به روسیه و در عین حال اشتغال فعال خواهد شد. زمان. تاثیر بسیار گسترده ای بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

وی با بیان اینکه روس ها برای افزایش فشار گاز از پارس جنوبی وارد بحث می شوند، گفت: سال ها قبل از ایران قطر توانست با سرمایه گذاری شرکت های خارجی سهم بیشتری از تولید گاز از این میدان مشترک را به خود اختصاص دهد. ; اما اکنون صنعت نفت ایران می تواند سریعتر از این منطقه مشترک بهره برداری کند و در صورت وجود عقب ماندگی را جبران کند.

مصباحی مقدم با اشاره به تلاش دولت سیزدهم برای خنثی سازی تحریم ها گفت: دیپلماسی فعال سیاسی و اقتصادی دولت سیزدهم باعث شده است که صادرات نفت خام علیرغم تحریم ها به بیش از یک میلیون بشکه در روز برسد. البته قیمت نفت و به تبع آن درآمد حاصل از آن در سال گذشته افزایش یافت و این باعث شد شاهد کسری بودجه و وام های بانک مرکزی نباشیم.

وی ادامه داد: با دیپلماسی سیاسی دولت سیزدهم در این مدت، روابط ایران با همسایگان از جمله عمان، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان، آذربایجان و اخیراً ترکیه نیز بهبود یافته است. برقراری ارتباط با پاکستان نیز در دستور کار قرار دارد.

  چه کسانی به آیت الله رئیسی اطلاعات نادرست می دهند؟

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: مسیری که دولت طی کرده است راهی است که مشکلات را حل می کند. از یک سو روابط خارجی و بین المللی ایران به ویژه با دو قدرت جهانی چین و روسیه تقویت شده است و از سوی دیگر روابط خارجی ایران با همسایگان یکی پس از دیگری رو به بهبود است و از سوی دیگر دولت در حال بهبود است. وام گرفتن از بانک مرکزی برای پرداخت بدهی خود به کارکنانش.

وی افزود: به زودی شاهد روند نزولی نرخ تورم خواهیم بود و تا دیر وقت دولت می تواند شرایط را برای ثبات اقتصادی فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید