جزئیات مالیات و افزایش حقوق برای کارمندان و بازنشستگان

10829 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، حقوق کارمندان و بازنشستگان همواره یکی از تحریک آمیزترین اظهارنظرها در بررسی حساب های بودجه بوده که امسال نیز از این روند مستثنی نیست. دولت پیش از این لایحه بارها اعلام کرده بود که با توجه به منابع موجود و البته افزایش تورمی حقوق کارکنان، امکان افزایش بیش از حد حقوق وجود ندارد. بیش از 70 درصد آن به هزینه های جاری اختصاص می یابد که بخش عمده آن برای پرداخت حقوق کارکنان است.

اولین پیشنهاد امتیاز بود

در لایحه بودجه 1401 به طور متوسط ​​10 درصد افزایش حقوق پیشنهاد شد، اما با تفاوت اندکی نسبت به قبل، مقرر شد 533 هزار تن معادل 1700 امتیاز به طور دائم با نسبت ریالی سالانه 3 درصد اضافه شود که در این صورت حداقل حقوق به دست آمده است. 28 درصد افزایش یافت و به 4.5 میلیون تن رسید و بقیه افراد تا 5 درصد افزایش حقوق داشتند.

همچنین دولت در لایحه بودجه سقف معافیت مالیاتی دستمزد را 60 میلیون تن در سال تعیین کرد که به پنج میلیون تن در ماه رسید.

معادله حقوقی تغییر کرده و حداقل کارمندان و بازنشستگان یکسان نبوده اند

اتفاقی که در جریان بررسی لایحه بودجه در مجلس رخ داد، پیش بینی دولت را تغییر داد. بر اساس مصوبه مجلس، حداقل دستمزد کارمندان و بازنشستگان از مرز چهار میلیون و 500 هزار تن دولت فراتر رفته و معادله اولیه وصول بر اساس امتیاز و ضریب نیست. مجموع اشتغال کارکنان نباید کمتر از پنج میلیون و 600 هزار تن باشد.

بر این اساس حداقل دستمزد شاغلان نسبت به سال گذشته (سه میلیون و 500 هزار تن) حدود 60 درصد و نسبت به صورتحساب (چهار میلیون و 500 هزار تن) به 24 درصد می رسد که البته این حداقل رشد نیز می تواند باشد. حداکثر درآمد برای افزایش حقوق

  رهبر انقلاب: شهید سلیمانی ملی‌ترین شخصیت ایران و جهان اسلام است/ به برکت خون او امروز جریان مقاومت پربارتر است/ خبر حضور ایشان در منطقه روحیه دشمن را در هم ریخته است/

در خصوص حقوق بازنشستگان نیز با پیش بینی افزایش 10 درصدی، حقوق آنها پس از افزایش نباید کمتر از پنج میلیون تن باشد.

در این صورت برخلاف سال گذشته و آنچه دولت در لایحه بودجه امسال پیش بینی کرده بود، حداقل دستمزد شاغلان و بازنشستگان متفاوت است. بنابراین در لایحه امسال و قانون سال گذشته هر دو گروه حداقل یکسانی داشتند اما در قانون امسال حداقل دستمزد کارمندان پنج میلیون و 600 هزار و بازنشستگان پنج میلیون تن در ماه است.

معافیت مالیاتی معادل حداقل است

با تصویب مجلس سقف مالیات حقوق افزایش یافت و به 67 میلیون و 200 هزار تن در سال رسید که 5 میلیون و 600 هزار تن در ماه می شود و این به معنای معافیت بیشتر حقوق کارکنان از مالیات است. به عنوان حداقل درآمد آنها در حالی که قبل از این معافیت مالیاتی با حداقل دستمزد فاصله داشت، مثلاً در حسابی که حداقل دستمزد چهار میلیون و 500 هزار تن داشت، معافیت مالیاتی از پنج میلیون شروع می شد.

نحوه دریافت مالیات بر حقوق

در سال جاری نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان مدنی و غیردولتی از کل مبلغ مندرج در احکام کار شامل حقوق کار، حقوق کار، مدیریت فوق العاده و فوق العاده مستمر و غیردائم و سایر پرداخت ها و نیروی کار به جز پایان سال به شرح زیر است: برای مازاد 67 میلیون و 200 میلیون تومان به 180 میلیون تومان 10 درصد، برای مازاد 180 میلیون تا 300 میلیون تومان 15 درصد، برای مازاد 300 میلیون تومان تا 420 میلیون تومان. 20 درصد و برای مازاد 420 میلیون و بالای 30 درصد مشمول مالیات می شود.

  صدام با حمایت مدافعان جهانی حقوق بشر جنایات خود را انجام می دهد / پیام شهدا این است که در راه خدا ترسی نیست / هیچ ملتی بدون جنگ به اوج نمی رسد

حقوق شما در سال گذشته چگونه بود؟

یعنی طبق قانون بودجه سال گذشته، نرخ دستمزد گروه‌های مختلف مزد بر اساس آخرین حکم کار در سال 1399، 25 درصد تعیین شد، مشروط بر اینکه میزان افزایش دستمزد برای هر فرد کمتر از دو نفر نباشد. میلیون و 500 هزار تن.

همچنین حداقل دستمزد شاغلان و بازنشستگان 3 میلیون و 500 هزار و معافیت مالیاتی سالانه 48 میلیون تن تعیین شد که به چهار میلیون تن در ماه رسید.

منبع: ایسنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید