جزئیات واردات خودروی اقتصادی چیست؟

وزیر صمت پس از تصویب آزادسازی واردات خودرو در کشور گفت: خودروهای اقتصادی وارد کشور خواهند شد.

به گفته فاطمی امین، تمرکز بر واردات خودروهای کم مصرف برای استفاده عموم مردم است.

آقای منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت نیز در این باره گفت: اگر عرضه و تقاضا متعادل شود، قطعاً بر قیمت تأثیر می گذارد و پیش بینی ما این است که با شروع واردات و تداوم آن، قیمت ها به تدریج به حد نصاب برسد. سطحی که مشتری انتظار دارد.”، نزدیک تر شوید.

پس از سخنان وزیر، جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس در توئیتی اعلام کرد: واردات خودرو با دو شرط معاف است. سقف قیمت خودرو 7000 دلار و حجم موتور 1000 متر مکعب می باشد.

اما پس از آن وزارت صمت گفت که صحبت از محدودیت در واردات خودرو شده است. نایب رئیس مجلس صمت این محدودیت را شایعه خواند و آن را تکذیب کرد.

گزارش - جزئیات واردات اقتصادی خودرو اعلام شد

برای پیگیری بیشتر به سراغ دبیر انجمن واردکنندگان خودرو رفتیم. آقای دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: وزارت صمت مسئول واردات خودرو نیست بلکه بخش خصوصی مسئول واردات خودرو است. بعد از 4 سال کارمندان متوجه شدند که کنترل بازار خودرو بدون واردات سخت است.

پیش نویس طرح واردات خودرو هفته گذشته تدوین و به دولت ارسال شد که در آن واردات خودرو نباید آزاد شود.

دودفر می گوید: برای خودروهایی که نیاز به واردات دارند سقف اعداد وجود دارد، مانند خودروهای زیر 20 هزار دلار. نکته دیگر اینکه واردات باید در مقابل صادرات خدمات، قطعات و خودرو همانطور که در قانون آمده است انجام شود.

  فضای غیرسازنده انگلیس و آمریکا همزمان با آغاز مذاکرات/ چرا تحریم های جدید آمریکا فقط دستان خالی این کشور را نشان می دهد؟

گزارش - جزئیات واردات اقتصادی خودرو اعلام شد

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: خودروی وارداتی دارای سقف قیمت، عوارض و تعرفه است. احتمالا محدوده قیمتی که در این مصوبه معرفی شده است بین 700 میلیون تا یک میلیارد و 200 میلیون تن است.

به گفته وزیر صمت، محدودیتی برای واردات این خودروها وجود نخواهد داشت. این واردات توسط خودروسازان خصوصی انجام خواهد شد اما دودفر معتقد است واردات این خودروها باعث کاهش قیمت نمی شود و تنها باعث افزایش عرضه خودرو می شود.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: در قیمت گذاری خودروهای وارداتی بند اعمال شود یعنی. در نظر گرفتن سایر موارد مانند نرخ ارز، کالاهای داخلی، حقوق گمرکی. نرخ ارز در سال های گذشته 4200 بود که امسال 24 هزار تن برآورد می شود و تعرفه ها نسبت به گذشته تغییری نکرده و کاهشی نداشته است. از بین تمامی محدودیت ها، منوط به تصویب این آیین نامه قانونی در هیأت وزیران است.

گزارش - جزئیات واردات اقتصادی خودرو اعلام شد

طبق استانداردهای جهانی تعریف خودروی اقتصادی به این معناست که فرد می تواند با حقوق 5 ماهه خودرو بخرد در حالی که الان می توان پراید را با حقوق 30 ماهه خریداری کرد. اگر حقوق 7 میلیون تومان و پراید 200 میلیون تومان باید 30 ماه طول بکشد حق خرید پراید را کنار بگذارید!

آقای مرزبان راد از اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت می گوید: خودرویی با کیفیت بالاتر از تولیدات داخلی باید وارد کشور شود. اگر خودرویی با همین کیفیت وارد شود مشکلی حل نمی شود.

منبع: yjc

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید