جزئیات پولشویی انتخابات کروز/ حسین فریدون همچنان در میان است

رسیدگی به تخلفات شرکت قطعات کروز به عنوان یکی از بزرگترین پرونده های مفاسد اقتصادی کشور از نخستین روزهای بهمن ماه سال جاری در شعبه 4 دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد و ادامه یافت.

این پرونده دارای 18 متهم متهم ردیف اول و دوم با تابعیت ایرانی-آمریکایی و ایرانی-کانادایی است که یکی از آنها فراری است. این دو نفر با رهبری و رهبری یک گروه جنایتکار در زمینه قاچاق حرفه ای و سازمان یافته قطعات خودرو به مبلغ 33961 میلیارد و 686 میلیون و 419 هزار و 100 تن در سال های 92 تا 99 در نظام اصلی اقتصادی کشور حضور داشتند. متهم به پرداخت رشوه به ماموران گمرک هستند.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت کروز تایید شد که حسین فریدون از حساب های مسعود احمدی زاده برای دریافت رشوه و حق الزحمه از رسول دانیال زاده استفاده کرده است.

متهمان ردیف اول و دوم نیز با گرانفروشی قطعات خودرو از قبیل کالاهای عمومی و تحصیل مال غیرقانونی به مبلغ 220 میلیون و 443 هزار و 78 دلار از یک دستگاه خودرو سایپا و ایران خودرو در تخلف توزیع مایحتاج عمومی شرکت داشتند. . شرکت ها بین سال های 1995 و 1995. 98 مورد اتهام قرار گرفتند.

بر اساس کیفرخواست صادره، شرکت قطعات کروز بیش از یک میلیارد و 380 میلیون دلار ارز ملی بین سال‌های 92 تا 1998 دریافت کرده است که بالاترین ارز در میان قطعه‌سازان کشور است.

حمید کشاورز متهم اول پرونده دارای تابعیت ایرانی-آمریکایی و محمدعلی پور فطرتی متهم دوم تابعیت ایرانی-کانادایی دارند.

متهمان درجه سه تا یازدهم مدیرعامل وقت و کارکنان شرکت کروز هستند که با مدارک جعلی شرایط را برای قاچاق سازمان یافته قطعات خودرو تسهیل می کردند. با همکاری متهمان دوازدهم تا هجدهم که از ماموران گمرک هستند اقدام به تهیه فرم های جعلی با مهر جعلی و واردات قطعات خودرو از کشورهای خارجی با عناوین دیگر کردند.

  زانوی پلیس آمریکا بر گردن دختر 12 ساله + فیلم

سرمایه ثبت شده شرکت کروز در سال 1362 چهار و نیم میلیارد تن بود و در سال 89 اقدام به خرید سهام شرکت های خودروسازی کرد. این شرکت ابتدا سهام خود را در ایران از طریق شرکت تدبیر سرمایه خریداری کرد و در ابتدا قصد داشت یکی از زیرمجموعه های خود را به عضویت هیات مدیره خودرو ایران درآورد، اما شورای رقابت با اقدام غیرقانونی کروز مخالفت می کند.

شرکت کروز یک شرکت رسمی به نام شرکت پیشگامان گلیار تشکیل می دهد و سهام خریداری شده ایران خودرو (92/26 درصد) را در اختیار این شرکت قرار می دهد. خودرو با عضویت شرکت کروز در هیات مدیره ایران زمینه فروش قطعات گران قیمت خودرو را به این شرکت فراهم کرده است و اسناد و مدارک نشان می دهد که این شرکت میزان کالای ارزی ترخیص شده از گمرک را بیش از ارز پرداختی به گمرک اعلام کرده است. در سال 95 تا 98 شرکت های خودروسازی قیمت خودرو را محاسبه و از مردم دریافت کردند و در نتیجه 220 میلیون دلار از جیب مردم خارج شد و قیمت خودرو را طی سال های گذشته افزایش داد.

بر اساس گزارش سال 94 معاونت حقوقی سپاه، مبلغ 16 میلیارد و 200 میلیون ریال توسط آقای محمدعلی پور فطرتی توسط کارکنان حسین فریدون در زمان تراکنش های بانک به حساب بانک صادرات آقای مسعود احمدی زاده واریز شده است.

استفاده حسین فرجدون از حساب های مسعود احمدی زاده برای دریافت رشوه و حق الامتیاز از رسول دانیال زاده تایید شد و مسعود احمدی زاده با ارائه حساب بانکی به حسین فریدون به اتهام ارتشا به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

  برای صنعت تسلیحات روسیه آماده شوید

به گزارش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پرداخت ۶ میلیارد ریال در ۲ سمت، ۱۱ میلیارد ریال در یک سمت و یک سمت در انتخابات مجلس نهم برای انتخابات مجلس نهم توسط شرکت کروز و با تایید حمید کشاورز توچایی انجام شد. بر اساس ردیابی مبالغ مذکور برای انتخابات به حسین فریدون و یارانش پرداخت شده است.

متهمان این پرونده نیز بیش از سه میلیارد تن رشوه به حسین فریدون، برادر حسن روحانی پرداخت کردند.

قاضی صلواتی در نهمین جلسه رسیدگی به پرونده کروز با اشاره به ادعای متهم مبنی بر عدم ارتباط وی با هیچ یک از شخصیت های سیاسی گفت: اسناد ردیابی اموال شما نشان می دهد که در تاریخ 22 آذر 94 مبلغ 600 میلیون تومان در حساب ابراهیم علیپور برای انتخابات.

وی ادامه داد: در تاریخ 22 آذر 94 مبلغ یک میلیارد و 110 میلیون تومان به ابراهیم علیپور، 23 آذر 94 مبلغ 290 میلیون تومان به کاوشی برای انتخابات و در 25 آذر 94 مبلغ 100 میلیون تومان به آقای کشاورتز پرداخت کردید.

قاضی صلواتی افزود: تمامی چک ها موجود است که نشان می دهد به حساب بانکی مسعود احمدی زاده واریز شده است. احمدی زاده به اتهام تامین مالی برای ارتکاب رشوه از طریق دادن حساب خود به حسین فریدون در دادگاه کیفری دو تهران به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این موضوع در دادسرا در حال رسیدگی است و در صورت تشکیل پرونده به پرونده موجود الحاق می شود.

قاضی فساد کروز به متهم گفت: «شما گفتید که سیاستمدار نیستید و با سیاستمداران کاری ندارید، اما این پول صرف انتخابات شده است.

  شورا، در صورت لزوم، مجلس را تحقیر کرد

به گفته دادستانی، این شرکت بیش از هزار سکه کامل، نیم سکه و سکه چهارم، صدها میلیون وجه نقد به صورت کارت هدیه، قطعات خودرو، خودروهای کارخانه ای و خودروهای سالم به مردم داده است.

به گفته دادستانی، آقای کشاورتز گفت که او در هیچ یک از پرداخت های رشوه نقشی نداشته است، اما فهرست به دست آمده از بازرسی شرکت کروز نشان می دهد که حمید کشاورتز همه لیست های رشوه را امضا کرده است.

دادستانی در خصوص پرداخت رشوه به نام هدایا و عیدی گفت: در اظهارات تعداد زیادی از متهمان هدف از پرداخت رشوه نمک پاشی چند نفر است تا از مغایرت اسناد مخدوش چشم پوشی شود.

جزئیات پولشویی از انتخابات کروز

بر اساس گزارش دادستانی، متهمان شرکت کروز در سال های 94 و 96 برای نفوذ به مراکز تصمیم گیری با پول های کثیف پاشیده اند. در سال 1994، آقای کشاورتز 100 میلیون تن برای انتخابات پارلمانی دریافت کرد. همچنین آقای ابراهیم علیپور برای حضور در یک سمت 600 میلیون تومان و بابت آن در مجموع یک میلیارد و 110 میلیون تومان و یا برای حضور در انتخابات 94 به آقای کاووسی 290 میلیون تومان پرداخت شده است.

این پرداخت این ارقام در سال 94 بود که هنوز نرخ تورم جهش نکرده بود و این ارقام در آن زمان بسیار بالا بود. متهمان این پرونده در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نیز مبالغ هنگفتی به برادر رئیس جمهور پرداخت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید