جفت پوچ بایدن علیه ایران

از دیدگاه ایالات متحده آمریکا، برجام ابزاری برای محدود کردن انرژی هسته‌ای و بستری برای اعمال محدودیت‌های دیگر بر محدودیت‌های دفاعی، امنیتی و منطقه‌ای ایران تلقی می‌شود. اتفاقی که البته با وجود ساده لوحی برخی دولتمردان وقت، به دلیل هوشمندی راهبردی در ایران به نتیجه نرسید و نتوانست به ایجاد محدودیت هایی علیه کشورمان منجر شود؛ اما این بدان معنا نیست که کاخ سفید این طرح را فراموش کرده است، مهم نیست چه کسی در دفتر بیضی شکل آن ساکن است.

این معنا را می توان در سخنرانی های جو بایدن، بلینکن و سالیوان قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مشاهده کرد. اگرچه ایالات متحده آمریکا در تلاش برای گسترش محدودیت‌های جدید در توافقنامه احیای برجام و همچنین گنجاندن سایر موضوعات در آن شکست خورده است، اما همچنان آشکارا اختلافات خود را با عمق راهبردی و همکاری راهبردی تهران متمرکز بر مقابله با مداخله خارجی بیان می‌کند و باز هم چیزی جز شکست نیست و این باعث شرم این کشور می شود.

دیروز جو بایدن در تمدید وضعیت اضطراری در لبنان گفت ادامه انتقال تسلیحات ایران به حزب الله استقلال لبنان را تضعیف کرده و به بی ثباتی سیاسی و اقتصادی در منطقه می انجامد. وی اقدامات ایران در حمایت از حزب الله را تهدیدی فوق العاده و فوق العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا توصیف کرد.

موقعیت آمریکا در منطقه

رئیس‌جمهور آمریکا با نادیده گرفتن اقدامات تنش‌زای رژیم صهیونیستی و دخالت‌های نابجای آمریکا و یکی از کشورهای عربی منطقه، تلاش می‌کند مشکل لبنان را با ایران مرتبط کند. البته این اظهارات مکرر آمریکا موفقیت آمیز و مؤثر نبود و در همان کلمات باقی ماند. دلیل این امر را نیز باید در اسناد فوق این کشور جستجو کرد. آمریکایی ها با فرار از افغانستان و مجبور شدن محیط زیست به کاهش نیروهای خود در برخی کشورهای منطقه، دیگر نمی توانند توسعه را مدیریت کنند. آنها در حال حاضر با طرح ایران برای بیرون راندن ارتش خود از منطقه شامات روبرو هستند. این سیاست رسمی و اعلامی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر خروج آمریکا از شرق فرات در سوریه حتی از سوی بازیگران جهانی و منطقه ای مانند روسیه و ترکیه نیز مورد حمایت قرار گرفت.

  دستور جدید دریای اژه برای همه زندانیان

طرح جدید آمریکایی که به ناتوی عربی معروف بود نیز به دلیل عدم استقبال از سوی کشورهای منطقه شکست خورده است تا جایی که یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود، روز پنجشنبه به رویترز گفت. هنوز چارچوبی برای راه اندازی دفاع یکپارچه در منطقه وجود نداشت و تنها در مرحله همان ایده باقی مانده است. همه این موارد که نشان از شکست آمریکا دارد نشان از برتری ایران در منطقه و ادامه بازی به نفع محور مقاومت است. در سطح جهانی، آمریکایی ها به خوبی می دانند که باید بر مهار چین به عنوان اصلی ترین تهدید جهانی علیه رویکرد یکجانبه آمریکا تمرکز کنند تا با کاهش هزینه ها و همچنین کاهش تمرکز خود در غرب آسیا، شرایط را برای رقابت پیچیده با پکن آماده کنند.

تحولات روز گذشته و هشدار رئیس جمهور چین به رئیس جمهور آمریکا در گفت و گوی تلفنی دوجانبه و اعلام این هشدار مبنی بر اینکه آمریکا در قضیه تایوان با آتش بازی نکند نشان از پیچیدگی است. معمای جدید جهان پس از بحران اوکراین و شرایط سخت برای ادامه تجاوزات واشنگتن.

دکترین ترس را شکست دهید

کشورهای غربی به ویژه آمریکایی ها هیچ ابتکاری در زمینه برجام ندارند. اقدامات آنها بیشتر در چارچوب “دکترین ترس و ارعاب” بود که دنیس راس، دیپلمات کهنه کار آمریکایی که در دولت های کلینتون، بوش جونیور و اوباما کار می کرد، قبلاً در مورد آن اظهار نظر کرده است. او معتقد است که «برای اینکه به دیپلماسی فرصت بدهیم، باید ترس ایران از خود را بازگردانیم». سیاست ارعاب برای تعیین ضرب الاجل، صدور قطعنامه بدون اجماع در شورای حکام و اعمال تحریم های جدید علیه کشورمان مورد استفاده قرار گرفت، اما بی احتیاطی تهران در تعیین ضرب الاجل های موهوم در یک سال گذشته به قدری برای غرب گران شد که یک اروپایی دیپلمات و یک مقام آمریکایی روز گذشته در یادداشتی در فایننشال تایمز وجود ضرب الاجل در مذاکرات برای احیای برجام و اولتیماتوم به ایران را تکذیب کردند. قطعنامه شورای حکومتی تنها مانع از ادامه همکاری تهران در برجام با آژانس شد و نشان داد که آمریکا نتوانسته اجماع لازم را بین کشورهای عضو برجام ایجاد کند. تحریم‌های جدید علیه تهران که بیشتر بر همکاری‌های ایران و چین متمرکز بود، با واکنش روشن و تند مقامات پکن همراه شد و نشان داد که یکجانبه‌گرایی آمریکا و تداوم استراتژی دونالد ترامپ در این راستا باعث می‌شود. کار نمیکند. لازم به ذکر است روز گذشته وزیر امور خارجه بار دیگر بر خطوط قرمز منافع ملی ایران در مذاکرات تاکید کرد و گفت: مذاکرات را در نظام دیپلماتیک رصد خواهیم کرد اما می خواهیم به یک توافق خوب، قوی و با ثبات برسیم.

  ترامپ: آمریکا در حال نابودی است

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید