جلسات دادگاه پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی/پرداخت غرامت به خانواده های کشته شدگان پرواز شماره 752/پس از سقوط هواپیما چه گذشت؟

سیاست-گروه رجانیوز: بامداد 27 دی 1397، یک فروند بوئینگ 737 اوکراینی با 176 سرنشین از فرودگاه امام خمینی (ره) برخاست و در ساعت 06:18 بر اثر خطا در پرتاب موشک از سامانه پدافندی Tor M-1 سقوط کرد. .

من گزارش میدم رجانیوز; پس از ترور سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی در 13 ژانویه 2018 در فرودگاه بغداد، به دستور مستقیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در پی درخواست مردم برای انتقام ظالمانه از عاملان این اقدام شنیع، اسلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به این اقدام در ساعت 1:20 بامداد روز 18 ژانویه، درست پنج روز بعد، در پایگاه عین الاسد، که مقر نیروهای نظامی ایالات متحده در عراق بود، آغاز شد. 13 حملات موشکی

با توجه به احتمال پاسخ از سوی آمریکا و تشدید تنش های جدید پس از این حمله، نیروهای نظامی و پدافندی در سطح آماده باش 3 (سطح آماده باش بسیار بالا) قرار گرفتند و متأسفانه به دلیل خطای انسانی اپراتور M- 1 تور پدافند اشتباه فاحشی مرتکب شد و هواپیمای اوکراینی را مانند موشک کروز شناسایی کرده و با پرتاب دو موشک از صفحه رادار خارج می کند.

شبهات مختلفی در این مورد مطرح شده است، مانند ثبت اطلاعات توسط سیستم های جاسوسی آمریکا و اسرائیل. زیرا در شب حادثه تعداد زیادی پهپاد آمریکایی در منطقه در حال پرواز بودند. علاوه بر این، حملات سایبری مختلفی به زیرساخت های کشور صورت گرفت که همگی دفع شد. البته هنوز شواهد موثقی از علت اصلی این حادثه وجود ندارد.

حملات موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه آمریکا در عین الاسد در شرایطی صورت گرفت که از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون هیچ کشوری جرات مقابله و حمله مستقیم به پایگاه های نظامی آمریکا را نداشته است.

  اتفاقات چند ماه اخیر در کشور یک جنگ جهانی بود

گزارش حادثه از سردار حاجی زاده

سرلشکر امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک مصاحبه تلویزیونی پس از سقوط هواپیمای اوکراینی در تاریخ 30 دی ماه 1397 گفت که صدای دلخراش هواپیمای مسافربری اوکراینی را در غرب یک کشور شنیده است. پس از حمله موشکی به پایگاه آمریکایی، وقتی مطمئن شد که این اتفاق افتاده است، آرزوی مرگ کرد تا شاهد چنین حادثه ای نباشد.

سردار حاجی زاده در بخشی از سخنان خود گفت: آنچه در بررسی های ما انجام شد، در شب حادثه، وضعیت آمادگی در سطح نظامی بود و بالاترین سطح آمادگی به سامانه های شبکه یکپارچه پدافندی ابلاغ شد. در این شرایط تعدادی سامانه پدافندی به رینگ پدافندی تهران اضافه شد. یعنی اولین سامانه هایی که در غرب تهران قرار دارند این حادثه ناشی از آن بوده است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: در چند مرحله به همه سامانه ها اطلاع داده می شود که موشک های کروز به سمت کشور پرتاب شده و آماده هستند. سیستم ها در بالاترین سطح آمادگی قرار داشتند، یعنی فقط باید یک دکمه را فشار دهید. مصاحبه ای نیز با این اپراتور انجام شده که پخش خواهد شد و وی بیان می کند که چندین بار درخواست کرده ایم که آسمان کشور از پروازها تعلیق شود، یعنی «پاکسازی». در مواقعی که این اتفاق می افتد، این سیستم در 19 کیلومتری با هدفی مواجه می شود که به عنوان “کروز” شناسایی می شود.

و افزود: خطای اپراتور هم از همان جایی است که تماس نگرفته است. سیستم ارتباطی وی در جریان این حادثه دچار اختلال شده و به هیچ وجه قادر به برقراری ارتباط نبوده است. اپراتور 10 ثانیه فرصت داشت تا تصمیم بگیرد و می توانست هدف را بزند یا از دست بدهد، او آن تصمیم بد را می گیرد و هواپیما هدف قرار می گیرد.

  آخرین اساسنامه قانون رتبه بندی معلمان

سردار حاجی زاده در ادامه در خصوص علت تاخیر در اعلام این موضوع گفت: از آنجایی که باید این موضوع در ستاد کل بررسی می شد و علت اصلی آن مشخص می شد ظرف 48 سال به صورت علنی اعلام شده که زمان زیادی نیست.

پیام مقام معظم رهبری پس از سقوط هواپیمای اوکراینی

در پی نتایج تحقیقات ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی ضمن ابراز همدردی عمیق با خانواده های داغدار، به ستاد کل نیروهای مسلح دستور دادند. نیروها برای پیگیری کاستی ها یا خطاهای احتمالی در این حادثه و اطمینان از عدم تکرار چنین حادثه ای. ساختند

1 خبر اولیه

پرداخت غرامت به خانواده های کشته شدگان هواپیمای اوکراینی

در 21 دی ماه 1400 سید ابراهیم رئیسی با صدور دستوری مبنی بر تضمین حقوق قانونی خانواده شهدای هواپیمای اوکراینی و تسریع در پرداخت غرامت آنها، به وزارتخانه های راه و شهرسازی، دفاع و پشتیبانی وزارتخانه ها دستور داد. نیروهای مسلح، بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاونت حقوقی با تشکیل کارگروهی پیگیر حل مشکلات این خانواده ها شدند.

معاون استاندارد سازمان هواپیمایی کشوری 26 دی ماه سال گذشته از پرداخت مبلغ 150 هزار دلار از سوی این ستاد به ورثه جان باختگان هواپیمای اوکراینی در وزارت راه و شهرسازی و برخی خانواده ها خبر داد. مبلغ دریافتی برای سایر خانواده ها این مبلغ به محض درخواست پرداخت خواهد شد.

برگزاری پنج جلسه دادگاه در پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح کشور در تاریخ 11 اسفند 1397 اعلام کرد: با خاتمه رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی در دادگاه نظامی، این پرونده در مرحله کیفرخواست قرار گرفت و مراحل قضایی پس از طی مراحل مقدماتی با حضور متهم و اولیای دم در دادگاه آغاز می شود.

  مرکبات از ایران برای اولین بار به چین صادر می شود

از آن زمان تاکنون 5 جلسه رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی 737 با حضور متهم، وکلای متهم شکات، خانواده های جان باختگان، وکلای خانواده های جان باختگان و … تشکیل شده است. نماینده دادسرا به ریاست قاضی ابراهیم مهرانفر در دادگاه نظامی استان تهران.

2 خبر اولیه

قاضی این پرونده در آخرین جلسه 7 آذرماه سال جاری با بیان اینکه دادگاه اصل بی طرفی را رعایت می کند، گفت: برای کشف حقیقت با کسی سازش نمی کنیم و هر زمان که نیاز باشد این کار را خواهیم کرد. یک شخص یا یک چهره رسمی

قاضی مهرانفر با اشاره به اظهارات متهم اصلی در چهارمین جلسه دادگاه، از اظهارات متهم در جلسه گذشته در حد توضیحات اولیه بود و سوالات زیادی برای پرسیدن از دیگر متهمان باقی ماند و آنها نیز ناچار شدند پاسخ.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید