جنون عظیم پولی اردوغان آغاز شده است

طبق سرمقاله فایننشال تایمز، چند هفته پس از آن که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از آنچه که بزرگترین پروژه مسکن اجتماعی در تاریخ جمهوری ترکیه نامید، رونمایی کرد، بیش از 7 میلیون نفر برای ثبت نام هجوم آوردند.

تحلیلگران و چهره های مخالف در ترکیه پروژه 50 میلیارد دلاری یارانه دولتی را – با هدف کمک به خانواده های کم درآمد برای دسترسی به مسکن – راهی برای راه اندازی کمپین انتخاباتی پر هزینه می دانند.

انتظار می‌رود این انتخابات سخت‌ترین رقابتی باشد که اردوغان در حدود 20 سال حکومت خود با آن روبرو شده است.

بلومبرگ - اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در نظر دارد 32 میلیارد دلار یارانه انرژی در سال انتخابات 2023 دریافت کند

گزارش مخارج دولت که ماه گذشته منتشر شد نشان داد که در حالی که خزانه داری برای 9 ماه اول سال 2022 بودجه تقریباً متعادلی داشت، اکنون قصد دارد سال را با کسری حدود 460 میلیارد پوند (25 میلیارد دلار) به پایان برساند. رقمی که حدود 3 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است و نشان از زیاده خواهی های عظیم دولت دارد.

گلچین جوزکان، استاد مالی در کینگز کالج لندن، گفت: “من از آنها انتظار دارم هر کاری که می توانند انجام دهند، فراتر از هر کاری که در گذشته انجام داده اند، زیرا این یک انتخابات بسیار پرمخاطره است.” هیچ چیز در این زمینه به اندازه اندازه بسته مالی یا اندازه ضمانت های وام من را شگفت زده نمی کند.

مراد کوروم، وزیر محیط زیست و شهرسازی ترکیه، این پیشنهاد را که یک طرح مسکن قبل از انتخابات است، رد کرد. او در مصاحبه ای با فایننشال تایمز گفت: «این پروژه ای نیست که ما انجام دادیم زیرا نگران بودیم یا به انتخابات بعدی فکر می کردیم. برعکس، ما همیشه به نیازهای شهروندان خود گوش داده ایم.

  فرصت سود ۶ میلیارد دلاری ایران از تجارت گاز روسیه/ تهران در مسیر تبدیل شدن به هاب گازی منطقه است

مسکن عمومی TOKI، استانبول - عکس |  عصر شهری

بر اساس داده های بانک مرکزی، با افزایش 53 درصدی قیمت ها در ماه جولای، مسکن برای بسیاری از خانواده های کم درآمد غیرقابل دسترس شده است. او گفت که این پروژه به شهروندان کم درآمد طرح پرداخت یارانه ای را ارائه می دهد که از 2280 لیر (120 دلار) در ماه شروع می شود. خانه های جدید در تمامی 81 استان ترکیه ساخته خواهد شد.

با این حال، کوروم از افشای هزینه برنامه عظیم مسکن خودداری کرد و تنها گفت که بخشی از این هزینه توسط TOKİ، آژانس دولتی مسکن که در طول دو دهه قدرت اردوغان به یک غول تبدیل شده است، پرداخت می شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید