جنگ نرم آمریکا و چین علیه اوکراین

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بین الملل بیزینس تایم، پکن با مشاوره در مورد سیاست «مستقل» پس از جنگ بین روسیه و اوکراین تلاش کرده است تا شکاف بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده را پر کند.

به گزارش گلوبال تایمز انگلیسی زبان، پکن از رهبران اتحادیه اروپا می خواهد که نقشی کلیدی در حل بحران اوکراین و جایگزینی واشنگتن داشته باشند.

چند روز پیش، رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، طی یک کنفرانس ویدئویی با رهبران اتحادیه اروپا، چهار پیشنهاد در مورد چگونگی همکاری چین و اتحادیه اروپا برای کمک به بحران کنونی در اوکراین، به ویژه در مورد حمایت اتحادیه اروپا از نقش کلیدی در ارتقای ارتباط امن بین این دو، ارائه کرد. دو کشور سرمقاله گلوبال تایمز که یک روز پس از بیست و سومین نشست دوجانبه اتحادیه اروپا و چین منتشر شد، به صراحت نقش ایالات متحده و ناتو را در یافتن راه حل هایی برای یک چارچوب امنیتی موثر و پایدار برای اتحادیه اروپا مورد بحث قرار می دهد.

مشخص نیست بروکسل در این دیدار چه موضعی اتخاذ کرده است. با این حال، بروکسل تلاش کرده است تا پکن را متقاعد کند که در تحریم ها مداخله نکند و مسئولیت خود را به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل برای حمایت و احترام به قوانین بین المللی یادآوری کرده است.

اورسولا فون در لین، رئیس کمیسیون اروپا گفت: ما تاکید می کنیم که حمله روسیه به اوکراین نه تنها یک لحظه تعیین کننده برای قاره ما، بلکه برای روابط ما با بقیه جهان است. قوانین بین المللی و همچنین حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین باید رعایت شود. در این زمینه، چین به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل مسئولیت ویژه ای دارد. هیچ شهروند اروپایی هیچ حمایتی از روسیه در این جنگ نخواهد پذیرفت.

  یارانه نقدی 1400 امشب پرداخت می شود

با این حال، پکن “میز را تغییر داد” و به بروکسل توصیه کرد به راه خود برای یافتن راه حلی برای جنگ روسیه و اوکراین ادامه دهد. چین پیشنهاد کرده است که اتحادیه اروپا از ائتلاف تحت رهبری آمریکا که تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرده است، دست بردارد.

12396 خبر اولیه

در همین حال، پکن بارها نقطه میانی خود را در مناقشه روسیه و اوکراین تکرار کرده و از اینکه وضعیت اوکراین به وضعیت فعلی خود رسیده است و چین همیشه در صلح بوده است، ابراز تأسف کرده است.

تلاش های پکن برای دور نگه داشتن اتحادیه اروپا از واشنگتن در جنگ در زمان حساسی برای اروپایی ها و آمریکایی ها انجام می شود. تحریم ها علیه روسیه بر اقتصاد ایالات متحده و اتحادیه اروپا تأثیر گذاشته است. افزایش تورم مواد غذایی و افزایش قیمت انرژی و تضعیف بودجه خانواده از پیامدهای آن است.

یورواستات اعلام کرد تورم در منطقه یورو در ماه مارس از 5.9 درصد در فوریه به 7.5 درصد افزایش یافت. بیشتر این تورم ناشی از افزایش 44.7 درصدی قیمت انرژی است.

مشکل تورم غذا و انرژی در اتحادیه اروپا بزرگتر از ایالات متحده است، زیرا اتحادیه اروپا بیشتر از ایالات متحده به واردات هر دو کالا وابسته است.

ایالات متحده بزرگترین تولید کننده نفت و گاز طبیعی در جهان است و تحریم ها می تواند صادرات این کشور به اتحادیه اروپا را افزایش دهد. در این میان، ایالات متحده یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان پیشرو محصولات کشاورزی مانند ذرت و گندم است.

ایالات متحده همچنین یک شریک کلیدی در یافتن راه حلی برای تنوع منابع انرژی اروپا است. علاوه بر این، ایالات متحده به عنوان یکی از اعضای کلیدی ناتو، متحدی در محدود کردن تجاوز روسیه است.

  عزم دولت برای اجرای لایحه رتبه بندی معلمان است

اگرچه بعید است پکن به دلیل تحریم های روسیه اتحادیه اروپا را از واشنگتن دور کند، اما نزدیک شدن پکن با روسیه خطر قطع روابط چین با دو شریک تجاری اصلی خود را نشان می دهد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید