جهان در شرف خلاص شدن از شر کووید 19 است

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت و آمارهای عینی از مراجعات سرپایی به مراکز درمانی و موارد بستری، موج هفتم کرونا در حال فروکش است.

با افت شاخص های کرونری در 29 شهریور، رنگ قرمز پس از حدود دو ماه و نیم از نقشه کرونا کشور حذف شد. در روزهای اخیر روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز از کاهش مراجعات سرپایی و بستری شدن در بیمارستان خبر داده اند. با افول و گذر کشور از موج هفتم کرونا، بیش از 90 درصد شهرهای کشور در وضعیت زرد و آبی قرار دارند. با وجود شرایط آرام بیمارستان‌ها در هفته‌های اخیر، تعداد موارد تایید شده نیز در هفته گذشته کاهش یافته است، به طوری که در 24 ساعت گذشته شاخص آلودگی به زیر 500 مورد در روز و تعداد مبتلایان به 303 مورد تایید شده کاهش یافته است. . همچنین آمار تلفات پس از حرکت زیگزاگی آن طی دو ماه گذشته در نهایت به ۱۴ کشته در روز رسید. در روزهای اخیر 30 استان صفر یا یک کشته داشته اند.

از سوی دیگر، ویروس شناسان و اپیدمیولوژیست ها معتقدند؛ سناریوی نهایی موج پاییزی کرونا قابل پیش‌بینی نیست، اما نتیجه نظرات کارشناسان این است که همزمان با تغییر فصل شاهد موجی از بیماری کرونا خواهیم بود. بر این اساس تاکید متخصصان بر تجویز دوز تقویتی و سه دوز واکسن برای دانش آموزان است. ویروس کرونا پس از 5 جهش مکرر اکنون در ضعیف‌ترین شکل بیماری‌زای خود قرار دارد، اگرچه قدرت عفونی آن هنوز از جهش‌های قبلی بالاتر است. به نظر می رسد با توجه به ثبات روند نزولی و کاهش آمار، این موج در شرف پایان است. طبیعتاً آنچه در این موج اخیر شاهد بودیم، با وجود گستردگی درگیری و شیوع این بیماری، میزان مرگ و میر و بستری شدن بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه به‌طور چشمگیری کمتر از موج‌های قبلی کرونا بود.

  بیت کوین به پول ملی تبدیل شده است

بر اساس آخرین به‌روزرسانی‌ها، تعداد شهرهای کرونا در ایران افزایش یافته و اکنون تعداد این شهرها به ۱۷۱ شهر رسیده است. به این ترتیب تعداد شهرهای دارای وضعیت قرمز که در هفته گذشته 30 شهر بود به صفر رسید و تعداد شهرهای دارای وضعیت نارنجی از 35 شهر به 20 شهر کاهش یافت. همچنین تعداد شهرهای دارای وضعیت زرد از 342 شهر به 257 شهر و تعداد شهرهای دارای وضعیت آبی از 71 شهر به 171 شهر افزایش یافت. تهران هم آبی بود. با این حال؛ کارشناسان همچنان بر تداوم دستورالعمل های بهداشتی و به ویژه استفاده از ماسک در اماکن عمومی و همچنین تکمیل واکسیناسیون علیه کرونا تاکید دارند.

بیم آن می رود که پس از بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در سطح جامعه، گردش این ویروس افزایش یابد. زیرا عملاً فاصله گرفتن فیزیکی دانش آموزان در کلاس ها و استفاده از ماسک غیرممکن است و جمعیت 16 میلیونی دانش آموز زنجیره انتقال ویروس را فعال نگه می دارند. اگرچه در سال های دیگر این زنجیره آنفولانزا را منتقل کرده است و اکنون به دلیل آرامش نسبی در جهان به دلیل اوج گیری کرونا و تجربه بازگشایی مدارس در بهار امسال و عدم تاثیر مشهود در افزایش تعداد کرونا، به راحتی می‌توانیم شرایط عادی آموزشی را در کشور تصور کنیم. اگرچه تاکید کارشناسان بهداشت بر تزریق دوزهای تقویت کننده واکسن به ویژه برای افراد بالای 65 سال، افراد مبتلا به بیماری های همراه و نقص ایمنی، کودکان و زنان باردار است، اما با وجود در دسترس بودن انواع واکسن ها، برآوردها نشان می دهد افرادی که افرادی که واجد شرایط دریافت واکسن هستند، احتمال بیشتری برای دریافت واکسن دارند تا دوزهای تقویت کننده تزریقی که به خوبی تحمل نمی شوند.

  تفاوت بین شیار سیم کارت و اسلات سیم کارت چیست؟

بنابراین از مجموع 65 میلیون نفری که اولین دوز واکسن را تزریق کردند، 31 میلیون نفر دوز سوم را دریافت کردند که نشان می‌دهد بیش از نیمی از این افراد نمی‌خواستند دوزهای تقویت کننده دریافت کنند. آمار رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد؛ تاکنون 65 میلیون و 60 هزار و 515 نفر دوز اول، 58 میلیون و 454 هزار و 596 نفر نوبت دوم و 31 میلیون و 120 هزار و 652 نفر نوبت سوم و بیشتر و تعداد کل واکسن های تزریق شده در کشور 154 واکسن دریافت کرده اند. میلیون و 635 هزار و 763 دوز. مقدار تزریق روزانه واکسن حدود 200000 تا 300000 دوز در روز است.

بر اساس آمارها، به نظر می رسد ایران در آستانه پایان موج هفتم کرونا است، در روزهای گذشته رئیس سازمان جهانی بهداشت امیدوارکننده ترین خبر را درباره کرونا اعلام کرد و گفت: پایان کرونا نزدیک است. در حالی که همه ما پس از گذشت نزدیک به سه سال از شروع همه گیری کووید-19 منتظر شنیدن این خبر بودیم. همچنین مدتی است که ویروس شناسان و متخصصان حوزه کرونا می گویند احتمالاً اپیدمی این بیماری پایان خواهد یافت و تبدیل به یک بیماری فصلی مانند سرماخوردگی خواهد شد. تدروس آدهانوم با اعلام اینکه پایان اپیدمی کرونا نزدیک است، گفت: ما هرگز در موقعیتی بهتر از اکنون برای شکست دادن این اپیدمی نبوده ایم. مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: جهان بیش از هر زمان دیگری به پایان اپیدمی کرونا نزدیک شده است که از پایان سال 2019 تاکنون میلیون ها نفر را به کام مرگ کشانده است.

  تداوم گرد و غبار در کشور تا فردا / در صورت لزوم از منزل خارج نشوید

به گفته تدروس آدهانوم هفته گذشته، تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا به کمترین میزان خود از مارس 2020 رسیده است. ما هرگز در موقعیت بهتری برای شکست دادن این بیماری همه گیر نبوده ایم. او گفت: «ما هنوز به پایان کرونا نرسیده‌ایم، اما به نظر می‌رسد این نقطه نزدیک است.» بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، آدهانوم از جهان خواست تا از فرصت برای پایان دادن به این همه‌گیری استفاده کنند.

سازمان جهانی بهداشت چند روز پیش اعلام کرد که تعداد موارد جدید و مرگ و میر ناشی از اپیدمی کرونا تقریباً در تمام نقاط جهان در حال کاهش است که مایه خوشحالی است. این سازمان اعلام کرد در هفته پایانی مردادماه 4.5 میلیون مورد جدید ابتلا به کرونا به ثبت رسیده که نسبت به هفته قبل 16 درصد کاهش و فوت نیز 13 درصد کاهش داشته است. بر اساس داده‌های به‌روز شده درباره این بیماری همه‌گیر، در کشورهایی که هنوز درگیر آن هستند، سه کشور با بالاترین میزان ابتلا از سه قاره مختلف شامل آمریکا از قاره آمریکا، هند از آسیا و فرانسه از اروپا هستند. آمریکا با بیش از 97 میلیون و 481 هزار بیمار در رتبه اول از نظر تعداد کل بیماران قرار دارد. ایران با مجموع 7 میلیون و 542 هزار و 230 مورد و 144 هزار و 273 فوتی بر اثر کووید 19، در حال حاضر رتبه هفدهم را در بین کشورهای دارای بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا دارد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید