جهش دستمزد کارگران در سال 1401

11009 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، مازیار گیلانی نژاد (فعال کارگری) درباره رقم سبد نگهداری و مذاکرات دستمزد گفت: تومانی. میزان مستند بودن این قیمت گذاری و میزان تطابق آن با موضوع بند دوم ماده 41 ق.م.ا را مدیون اعضای این شورا هستیم. اما افزایش 30 درصدی قیمت مواد غذایی در این لایحه شگفت‌انگیزترین بخش آن است. چگونه غذا در سال گذشته تنها 30 درصد افزایش یافته است؟

وی خطاب به اعضای شورای عالی کار گفت: مگر اینکه گوشت، مرغ، شیر و لبنیات بخرید. غذاهای اساسی مانند گوشت، برنج، حبوبات و لبنیات گاهی بیش از 100 درصد افزایش قیمت داشته اند. در آن زمان سبد غذایی رسمی تنها 30 درصد گران شد و این سبد غذایی غیر واقعی مبنای محاسبه کل سبد معیشتی شد!

این فعال کارگری با بیان اینکه به گفته اساتید اقتصاد دانشگاه ها اکنون خط فقر بیش از یازده میلیون تن است و سند آن مصاحبه کارشناسان اقتصادی با رسانه ها است، ادامه می دهد: خط فقر با خط فقر فرق می کند. این به حداقل رساندن در محاسبات سبد معیشت به این معنی است که خانواده های کارگری مجبورند با کمتر از کمتر بسازند و نفس نکشند. خط فقر باید هزینه یک زندگی شایسته را پوشش دهد. هزینه هایی که برای همه مقرون به صرفه است و انتزاعی و دست نیافتنی نیست.

وی در پایان تاکید می کند: در مذاکرات برای دستمزد 1401 حداقل دستمزد یعنی. همین پایه حقوق بدون مزایا باید به 8 میلیون و 979 هزار تن در سبد نگهداری برسد. همانطور که می دانیم در بسیاری از کارگاه های کشور پرداخت پایه حقوق خالی کفایت می کند و به همین دلیل افزایش پایه حقوق هم برای شاغلین و هم برای کارگران بازنشسته بسیار مهم است.

  المیادین: ائتلاف سعودی از توقف عملیات نظامی در یمن خبر داد

منبع: ایلنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید