جهش 8 برابری قیمت مسکن در دولت روحانی/ 120 میلیون مترمربع مسکن با تداوم دولت قبل تا سال 1404.

گروه اقتصادی رجانیوز: تولید مسکن محرک موثر قیمت مسکن است. با وجود اهمیت بالای تولید مسکن برای ثبات قیمت مسکن، آمارها از کاهش تولید مسکن در دولت روحانی حکایت دارد.

بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، در سال 1398 تعداد کل واحدهای مسکونی تکمیل شده شهری نسبت به سال 1391 که ساخت و سازهای آغاز شده در دولت دهم تکمیل شد، تقریباً نصف بوده است. تعداد کارگاه های ساخت و ساز مسکونی در سال 1399 نسبت به سال 1392 حدود 39 درصد کاهش داشته است.

%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86%201 خبر اولیه

جهش 8 برابری قیمت مسکن در دوره روحانی

در نتیجه سقوط تولید مسکن در دولت روحانی، قیمت مسکن سر به فلک کشیده است. قیمت مسکن در تهران در تیرماه 1392 زیر 3.7 میلیون تومان بود در حالی که در تیر 1400 به بالای 30 میلیون تومان رسید. یعنی 700 درصد افزایش قیمت داشته است.

%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86%202 خبر اولیه

در دوره دولت قبل به دلیل رعایت نکردن طرح مسکن مهر و ارائه نشدن طرح جایگزین، عرضه مسکن به شدت کاهش یافت و در نتیجه قیمت هر مترمربع مسکن بیش از 26 میلیون تومان افزایش یافت. . در پایان دولت احمدی نژاد قیمت هر مترمربع مسکن در تهران کمتر از 3 میلیون و 700 هزار تومان بود. اما در پایان دولت گذشته قیمت مسکن بیش از 26 میلیون تومان افزایش یافت و از مرز 30 میلیون تومان گذشت و نتیجه همه برنامه ها و کلیدهای روحانی، آواره شدن میلیون ها خانوار مستاجر ایرانی است.

کاهش 30 درصدی وام های عمرانی در دوره روحانی

این در حالی است که حسن روحانی مدعی شد که ساخت مسکن وظیفه دولت نیست و دولت باید به مردم فرصت دهد که خودشان خانه سازی کنند که در دولت وی نسبت به کارنامه دولت دهم 30 درصد میزان پرداختی ساخت مسکن را کاهش داد. .

  قاتل شهید رنجبر بار دیگر محاکمه می شود

در سال های 88، 90 و 1390 دولت دهم سالانه نزدیک به 900 هزار وام مسکن به مردم پرداخت کرد که این رقم در دولت قبل با کاهش آشکار به حدود 600 هزار وام رسید. نتیجه بی توجهی دولت قبل در حوزه مسکن کاهش عرضه آن و افزایش ۲۶ میلیون تومانی قیمت مسکن بود.

120 میلیون مترمربع مسکن با جانشینی روحانی تا سال 1404

آمارها نشان می دهد اگر دولت قبل چهار سال دیگر تمدید می شد و سیاست هشت سال اخیر مسکن ادامه می یافت، تا سال 1404 قیمت تمام شده مسکن در تهران از 120 میلیون تومان عبور می کرد. توقف پروژه مسکن مهر و عدم ارائه طرح جایگزین و مرخصی ملکی در بازار مسکن منجر به کاهش شدید تولید و عرضه مسکن و افزایش چند برابری قیمت آنها شد.

در دولت دهم مستاجران با اعطای 20 تا 30 میلیون تومان و دریافت یک واحد مسکونی 60 تا 90 متری که اقساط وام آن بین 200 تا 300 هزار تومان بود، می توانستند در طرح مسکن مهر ثبت نام کنند. اما نتیجه عملکرد دولت قبل این بود که مردم برای خرید خانه یک متری باید 20 تا 30 میلیون تومان بپردازند. یعنی یک واحد 50 متری در تهران حداقل یک میلیارد تومان قیمت دارد. طبیعی است که صنوف رانتی در کشور چنین فرصت مالی ندارند و اگر دولت قبل یک دوره دیگر ادامه می داد، خانه دار شدن غیرممکن نبود.

250 خبر اولیه

اقدامات دولت سیزدهم برای مقابله اساسی با بحران مسکن

دولت سیزدهم در نخستین ماه های آغاز به کار خود، مقدمات گسترده ای را برای اجرای این پروژه عظیم برای تحقق هدف ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال انجام داد. از جمله این تمهیدات، تامین هزاران هکتار زمین در اقصی نقاط کشور برای اجرای این طرح بود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

اکنون در یک سال از دولت سیزدهم بحث تامین زمین تقریبا به طور کامل حل شده و طرح نهضت ملی مسکن اجرایی شده است. در این راستا 928 هزار واحد در دست ساخت است.

اجرای طرح نهضت ملی مسکن و رساندن ساخت مسکن به یک میلیون واحد در سال تنها اقدام دولت در حوزه مسکن نبود.

اقدام جدی دولت برای اخذ مالیات از خانه های خالی برای تشویق صاحبان این املاک به بازار فروش یا اجاره از دیگر اقدامات وزارت راه و شهرسازی است. همچنین اعطای هزاران فقره وام ودیعه مسکن، حمایت قانونی و قانونی از مستاجران با اعمال سقف ۲۵ درصدی رشد اجاره بها و در این صورت تغییر مکانیسم تعیین کمیسیون مشاوران املاک به منظور رفع انگیزه. توسعه گران برای رشد قیمت و اجاره بها از دیگر اقدامات دولت سیزدهم برای بهبود وضعیت مسکن در کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید