حاتب زاده: گفتگو با سعودی ها مثبت بود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مذاکرات روز پنجشنبه در بغداد بین ایران و عربستان سعودی جدی، مثبت و آینده‌نگر بود.

به گزارش رجانی به نقل از فارس، سعید حاطب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح تحولات اخیر سیاست خارجی پاسخ داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ابتدا پیشاپیش روز قدس را گرامی داشت و بر مسئولیت کشورهای اسلامی در قبال آرمان فلسطین تاکید کرد.

دیپلمات ارشد کشور افزود: امیدوارم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز قدس مانند هر سال با حضور همه ملت بزرگ ایران و ملت های آزاده و ملت های مسلمان در کشورهای اسلامی برگزار شود. باشکوه از هر سال

حاتب زاده همچنین به سالگرد شکست تهاجم نظامی آمریکا در طبس اشاره کرد.

وی در خصوص تشدید جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی و اقدامات وزارت امور خارجه در این زمینه گفت: آنچه امروز در جهان اسلام شاهد آن هستیم مسئله جهان اسلام، فلسطین و این است. رژیم در تلاش است تا این معضل را به مشکل ثانویه تبدیل کند.«تحول، افکار عمومی جهان اسلام با وجود توطئه های رژیم آپارتاید صهیونیستی، همچنان مسئله فلسطین را موضوع اول خود می داند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: برای این رژیم هر بار که روابط خود را عادی می کند، این رژیم به یک سنت تبدیل شده است. ایران به دلیل نقشی که در جبهه مظلوم جهان دارد تلاش می کند جهان اسلام را به مسئله فلسطین نزدیک کند.

همه ابعاد مختلف مسئله فلسطین نشان می دهد که این اولین مشکل جهان اسلام است و امیدواریم هر چه زودتر وعده الهی محقق شود.

حاتب زاده درباره خبر تنش بین ایران و افغانستان در مرز دوغارون گفت: مرزبانان غیور ما به دلیل اوضاع داخلی افغانستان و ناآگاهی احتمالی برخی از مرزبانان افغانستانی در مرز در مرزهای ما با افغانستان مستقر هستند. مسئول جلوگیری از هرگونه قاچاق غیرقانونی هستیم و آماده ارائه آموزش به مرزبانان افغان هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: تکرار این پرونده مایه نگرانی جدی است. امیدواریم که خویشتن داری باعث سوء تفاهم در طرف مقابل نشده باشد.

حاتب زاده همچنین با اشاره به پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان گفت: مذاکرات ایران و عربستان در بغداد پنجشنبه گذشته با تلاش دولت عراق و آمادگی و کمک دولت عمان با مذاکرات مثبت و پیشروانه انجام شد. وی ادامه داد: چارچوبی که از ابتدا پیش بینی شده بود بررسی شده و مذاکرات جدی بوده است و اگر به سطح سیاسی برسد، شاهد پیشرفت در مذاکرات خواهیم بود و هنوز در جلسه وزرای خارجه نخواهیم بود.

  ماسک دوباره از دوج کوین پشتیبانی می کند

وی درباره مذاکرات وین و گفتگوهای تلفنی امیر عبداللهیان و بورل گفت:

مذاکرات درباره آنچه ایران و گروه 1+5 را نگران می کند به پایان رسیده است و آنچه بین ایران و ایالات متحده باقی مانده است از طریق خود پیش می رود. بورل و امیر عبداللهیان معتقد بودند که نفس کشیدن خوب نیست و هنوز مشخص نشده است که این دیدار در کجا و در چه سطحی برگزار شود. این گفتگوها از طریق هماهنگ کننده وین انجام می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری گفت: مسائل داخلی عراق به خود عراقی ها مرتبط است.

وی در خصوص اعزام دیپلمات از نهاد حاکمیتی افغانستان به سفارت افغانستان در تهران گفت: جابجایی دیپلمات ها بین مرکز و سفارتخانه ها امری عادی است که طبق تصمیمات دولتی طی سه، چهار یا پنج سال انجام می شود. .» جدید نیست ربطی به شناسایی و مشکلات دیگر ندارد سفارت افغانستان چند هزار نفر جمعیت دارد و به پرسنل زیادی نیاز دارد و ما باید کمک کنیم که سفارت بعد از پایان کار به خواب رود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکرات ایران و عربستان گفت: با هیئت سعودی درباره مسائل دوجانبه و منطقه ای صحبت کرده ایم و انشالله حج برگزار می شود و صحبت ها نشان می دهد که شاید 40 هزار نفر اعزام شوند. و سایر موضوعات در دستور کار که ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تغییر سفرا گفت: حدود 40 سفیر در لیست جایگزین هستند و تغییر مشخص شده و مراحل اداری در حال انجام است.

وی در پاسخ به سوالی درباره حق آبه هیرمند گفت: حق آبه یک توافق دیرینه بین ایران و افغانستان است و ایران در تلاش است تا اختلافات را از طریق کشورها حل کند و کمیسران آب جلسه داشته اند و برخی اقدامات کافی نیست. هیئت حاکمه

  دو قانونگذار دیگر نیز به این تاج آلوده شده بودند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هتک حرمت به قرآن کریم نیز گفت: اقدامات مشاهده شده در برخی کشورهای اسکاندیناوی زننده بود و وزارت امور خارجه از طریق وزارت امور خارجه این موضوع را پیگیری کرد. آنها به وزارت امور خارجه سوئد و غیره نیز اعلام بی گناهی کرده اند، اما ما نمی خواهیم به نام آزادی به مقدسات مسلمانان توهین کنیم.

حاتب زاده در پاسخ به سوال دیگری گفت: مرزبانان غیور ما با دقت کار خود را انجام می دهند و جمهوری اسلامی ایران تعهدات خود را به کشورها گوشزد کرده و در این زمینه مسئولانه عمل کرده است و مسائل داخلی عراق باید در داخل کشور حل شود. اما کشورهای منطقه زمانی با صدای بلند صحبت کردند و عراق ضمن تلاش برای ثبات عراق، باید تلاش کند تا عراق را به کشوری سازنده از جمله در منطقه تبدیل کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره سرزمین های اشغالی گفت: نه تنها در این موضوعات، بلکه در مسائل مهم بین المللی نیز شاهد حضور خودی و خارجی هستیم. ما نباید اجازه دهیم کسی اولویت های ما را برای ما تعیین کند. اولویت ما در جهان اسلام فلسطین و پایان اشغالگری است. همانطور که رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی مجبور شد از آپارتاید فاصله بگیرد، رژیم آپارتاید صهیونیستی نیز باید با صدای تمام مردم واقعی فلسطین همه پرسی را بپذیرد و تا امروز زمان زیادی باقی نمانده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره یک سری بمب گذاری در افغانستان که خزرها و شیعیان را هدف قرار می دهد و ناتوانی طالبان در تامین امنیت افغانستان گفت: وضعیت افغانستان از جمله همه گروه های قومی و مذهبی برای جمهوری اسلامی مهم است. از روز اول و مسئولیت ایران در قبال همه اقوام یادآور شد. ما در افغانستان اقلیت نداریم، قبایلی داریم که امروز و فردا را در افغانستان تقسیم می کنند. اجازه بدهید مسئولیت صریح هیأت حاکمه افغانستان در تأمین امنیت همه اقوام در افغانستان را به شما یادآوری کنم. این هیئت هنوز نتوانسته امنیت را در برخی مناطق برقرار کند.

  پوتین ارمنستان و رژیم باکو را متقاعد کرد که به توافق برسند

وی در پاسخ به سوال خبرنگار CNN در مورد غنی سازی نطنز و اینکه ایران از 60 درصد به 90 درصد می رود؟ وی گفت: ایران عضو NPT است و رژیم منع اشاعه را پذیرفته و قوانین حفاظت از نعل اسب را وضع کرده است و انتقال سانتریفیوژها از کرج به نطنز با اطلاع آژانس انجام شده است. نیاز دارد و تمامی اقدامات را با آگاهی و نظارت آژانس انجام می دهد. بگذارید نیازهای صلح آمیز هسته ایرانی مشخص شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره حملات سایبری گفت: برخی روزها تا چندین هزار حمله سایبری در سایت ها و وزارتخانه های مختلف در ایران انجام می شود. مرکز ملی فضای مجازی همواره این موضوع را در دستور کار قرار داده است و اتفاقی که دیشب افتاد چند هزاری بیش نیست.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره سفر مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه به باکو گفت: پروژه های مشترک زیادی بین ایران و آذربایجان در 10 ماه گذشته شناسایی شده است. باید بین ایران، ترکیه و آذربایجان برنامه ریزی شود. امیدواریم شاهد اجرای پروژه ها و نتایج آن برای دو طرف باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحولات اخیر یمن نیز گفت: ایران از تداوم آتش بس در یمن استقبال می کند و به عنوان یک طرف سازنده برای پایان دادن به محاصره تلاش می کند. این موضوع بین ما و کشورهای منطقه و بین ما و سازمان های بین المللی و امیر عبدالیان و گوترش در دیدار مونیخ مطرح شد.

تمرکز گوتیرز قدردانی می شود.

وی همچنین در راستای اجرای دیپلماسی قضایی گفت: قریب‌آبادی هفته گذشته با امیر عبداللهیان در وزارت امور خارجه مذاکراتی داشت و قرار شد در زمینه حقوق شهروندی و کمک‌های قضایی بیشتر همکاری کنیم. قوه قضاییه در حمایت از مشکلات ایرانیان خارج از کشور با ما همکاری فوق العاده ای داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در امور تبادل اسیران جنگی بین ایران و آمریکا گفت: این دو موضوع باید از هم تفکیک شوند، مسائل انسانی که ایران همیشه آماده حل و فصل و پیشبرد آن بوده است. موضوعی که باید از این موضوع جدا شود، رفتار سیاسی آمریکاست.

دیدگاهتان را بنویسید