حالا نوبت کره جنوبی است…

جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در واکنش به دزدی دریایی یونانی دو نفتکش یونانی را در آب های خلیج فارس توقیف کرد. توقیف دو نفتکش یونانی پس از آن اتفاق افتاد که یونان در 26 آوریل سال جاری یک نفتکش روسی با نفت ایران را که طبق قوانین خاص کشورمان در حال تردد بود در آب های ساحلی خود توقیف کرد و گزارش های اخیر حاکی از آن است که یونان محموله نفتی یک کشتی را به این کشور تحویل داده است. ایالات متحده یک تانکر برای انتقال به ایالات متحده.

به گفته رجانیوس؛ حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان می نویسد:

1. جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در واکنش به دزدی دریایی یونانی دو نفتکش یونانی را در آبهای خلیج فارس توقیف کرد. توقیف دو نفتکش یونانی پس از آن اتفاق افتاد که یونان در 26 آوریل سال جاری یک نفتکش روسی با نفت ایران را که طبق قوانین خاص کشورمان در حال تردد بود در آب های ساحلی خود توقیف کرد و گزارش های اخیر حاکی از آن است که یونان محموله نفتی یک کشتی را به این کشور تحویل داده است. ایالات متحده یک تانکر برای انتقال به ایالات متحده. این اقدام

دولت یونان مبنای قانونی ندارد و تنها به درخواست آمریکا و در چارچوب تحریم های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه این کار را انجام داده است!

سازمان بنادر و دریانوردی ایران با صدور بیانیه ای اقدام دولت یونان را مصداق بارز دزدی دریایی خواند و ضمن فراخوانی از سفیر یونان، ضمن یادآوری تعهدات بین المللی این کشور، تاکید کرد که «توقیف کشتی های باری با پرچم جمهوری» جمهوری اسلامی مصداق دزدی دریایی بین المللی است که مسئولیت آن بر عهده دولت یونان و اشغالگران غیرقانونی است.

  8 سال است در تهران حتی یک واگن مترو نمی دهند/ 1000 واگن کمبود داریم.

2- خوشبختانه مسئولین محترم کشورمان به این نتیجه رسیده اند که این گونه احضارها و اعتراضات صرفا دیپلماتیک نمی تواند نتیجه ای داشته باشد و ادامه این رویه نتیجه ای جز «هیچ» نخواهد داشت!

بنابراین دو نفتکش یونانی را به اسارت گرفتند. اقدامی که ابتدا بر اساس اصل پذیرفته شده «حق مقابله به مثل» اتخاذ شد.

– انتقام حق قانونی و مسلم کشور ماست و ثانیا; بر اساس دو کنوانسیون بین‌المللی ژنو 1958 و جامائیکا 1982 که به «نظام حقوقی آبراه‌های بین‌المللی و حق عبور کشتی‌ها» می‌پردازد، ایران حق دارد و می‌تواند تنگه هرمز را به روی همه نفت‌کش‌ها ببندد. کشتی ها، اگر منافع ملی خود را روی نقشه دید، محموله کالاهای تجاری و سلاح کشورهایی که حقوق ملی و قانونی کشورمان را نقض و تجاوز کرده اند را ببندد.

3. بند 1 ماده 16 کنوانسیون ژنو بیان می کند که «تعیین امنیت کشتی ها برای عبور از تنگه بین المللی – اینجا هرمز – بر عهده کشور است».

– اینجا ایران اسلامی – جایی که تنگه در آبهای ساحلی قرار دارد. بنابراین توقیف دو نفتکش یونانی یک اقدام قانونی مطابق با قوانین مندرج در حقوق بین الملل است.

4- اکنون قرار است جمهوری اسلامی ایران تنگه هرمز را برای نفتکش ها و کشتی های حامل کالاهای کره جنوبی مسدود کند و تا زمانی که این کشور بدهی 7 میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت نکند، کشتی هایش اجازه عبور از این تنگه را خواهند داشت. در عین حال، کره جنوبی 7 میلیارد دلار بابت عرضه نفت و تجارت به ایران بدهکار است. پیش از این در یادداشتی به ضرورت این اقدام اشاره کرده ایم. زیرا کره جنوبی هیچ مبنای قانونی برای امتناع از پرداخت بدهی 7 میلیارد دلاری خود به ایران ندارد و صرفاً بیانیه ای به نام «تحریم های ثانویه» را نقل می کند.

  اپیدمی تاج تغییرات در سبک اشتغال

– تحریم های ثانویه » آمریکا از پرداخت مطالبات ما به ایران امتناع می کند! و در حالی که «تحریم های ثانویه» یک قانون نمادین است! اینجا ایالات متحده است و هیچ جایگاه و موضوعی در حقوق بین الملل ندارد. چرا کشورهایی که تحریم های آمریکا علیه ایران اعمال می کنند باید از عواقب این اقدام غیرقانونی و مبتذل در امان باشند؟!

اگر انتقام از کره جنوبی و توقیف کشتی های آن در

تنگه هرمز حق قانونی کشور ما – یعنی – چرا از این حق قانونی برای حفظ و دفاع از منافع ملی کشورمان استفاده نکنیم؟!

دیدگاهتان را بنویسید