حداکثر رسوایی پایگاه اطلاع رسانی رجا

دولت های آمریکا همواره در تلاش هستند تا تاریخ موفقی از دشمنی با ایران ارائه دهند. در همین راستا، رقابت داخلی جمهوری خواهان و دموکرات ها نیز اغراق در این زمینه را غیرقابل انکار کرده است.

اظهارات اخیر مایک پمپئو در مورد اثربخشی سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ در این زمینه قابل توجیه است. با این حال، ادعاهای وزیر خارجه آمریکا قابل بررسی است.

پمپئو به رسانه‌های سعودی گفت: “بسیاری به ما گفته‌اند که اگر از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شوید، جنگ رخ خواهد داد. هشدارهای زیادی مبنی بر بستن سفارت آمریکا از سوی آمریکا وجود دارد. اگر از تل آویو به اورشلیم نقل مکان کند، جنگ خواهد شد. هشدار داده شده بود که اگر به سردار سلیمانی حمله کنید، جنگ می شود. یکی دوتاش را انجام ندادیم. ما هر سه را انجام دادیم و جنگی در کار نبود.» او با این اظهارات در نهایت استدلال می کند که سیاست منطقه ای رژیم ترامپ در منطقه غرب آسیا نتایج مطلوب را برای آمریکا به همراه داشته است. ناگفته نماند آنچه در ادبیات آمریکا تحت عنوان «سیاست آمریکا در خاورمیانه» به کار می رود، بر خواسته های رژیم صهیونیستی سایه سنگینی انداخته است. این را در دانشگاه ها و کارشناسان بزرگ جهان تصدیق می کنند، همانطور که پروفسور جان میرشایمر، متفکر آمریکایی در روابط بین الملل نیز این موضوع را تایید می کند. نفوذ آمریکا بر لابی صهیونیستی به ویژه در دوران جمهوری خواهان و همکاری بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ مشهود بود.

بنابراین بررسی سه موردی که وزیر امور خارجه سابق آمریکا به آن اشاره کرد، می‌تواند میزان افزایش امنیت آمریکا و رژیم صهیونیستی، تغییر رفتار احتمالی ایران و محور مقاومت و موفقیت این کشور در تحقق اهداف مورد انتظار را نشان دهد. کمپین

اولین؛ از 12 شرط بندی پامپئو تا تلاش برای گرفتن عکس یادگاری

  به زبان ساده چگونه از بورس خودرو بخریم؟

خروج از برجام در 18 اردیبهشت 1388 توسط دولت وقت آمریکا صورت گرفت. هدف از این اقدام آمریکا را می توان در 12 پیش شرطی که مایک پمپئو پس از کناره گیری ترامپ از برجام فاش کرد، دانست. با این حال، فهرست اسراف آمیز آمریکا فهرستی از آرزوهای آمریکایی و صهیونیستی بود که هرگز محقق نشد. ترامپ و پمپئو تلاش کرده‌اند توانایی‌های نظامی و منطقه‌ای ایران را به عنوان پیش‌شرط مذاکرات آینده از تهران استخراج کنند. فهرست بلندبالای مطالبات منطقه ای و موشکی نشان می داد که جمهوری خواهان عجول سعی در تحمیل پیامدهای دوم و سوم ایران به شیوه ای جدید داشتند، اما به سرعت نشانه هایی از سیاست فشار ناکارآمد آشکار شد. جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بعداً پیش‌شرط‌ها را به سه کاهش داد و البته بار دیگر بر عرضه بیش از حد آمریکا و اهداف امنیت ملی علیه ایران تاکید کرد. اما با گذشت زمان، آمریکایی ها به تدریج از مواضع خود عقب نشینی کردند. یک سال پس از خروج ایالات متحده در ماه مه 1998، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی، با پس گرفتن 12 پیش شرط برای سازش و مذاکره با ایران، گفت: “من دوست دارم ایرانی ها (مقامات ایرانی) با من تماس بگیرند… ما فقط می خواهیم که آنها سلاح هسته ای ندارند ما خیلی از آنها را نمی خواهیم.»

همزمان با خروج آمریکا، خط میانجی و میانجی برای قرار دادن ایران بر سر میز مذاکره گسترش یافته است. روسیه، عراق و سوئیس برای این عملیات اعلام آمادگی کرده اند و عمان و قطر نیز وارد عمل شده اند. در مورد اخیر، وزیر خارجه آلمان به عنوان آخرین برنده، یعنی نخست وزیر ژاپن به تهران رفت. ترامپ از طریق آبه پیام‌های منفعلانه‌ای به ایران ارسال کرد و گفت که “ایالات متحده قصد تغییر رژیم در ایران را ندارد” و دولت آمریکا فقط “خواهان گفتگوهای صادقانه” است. آمریکایی ها قبل از انتخابات حداقل با گرفتن عکس یادگاری با حکومت ایران تلاش کردند یک دستاورد سیاسی را ثبت کنند که البته ناکام ماندند. همه اینها در شرایطی اتفاق افتاد که حاکمیت یک دولت غرب گرا در ایران مانع از استفاده این کشور از همه منافع بازدارنده و مورد انتظارش شد.

  نظر رسمی مجلس در مورد لیست سبز خودرو

دومین؛ اسرائیل ضعیف تر و ناامن تر از همیشه است

اقدام دراماتیک و نمادین آمریکا برای انتقال سفارت خود از تل آویو به بیت المقدس این تصور را در صهیونیست ها ایجاد کرد که این رژیم در جریان حرکت ترامپ امنیت بهتری را تجربه خواهد کرد. آشفتگی سیاسی در این رژیم موقت، شکست مفتضحانه در نبرد اورشلیم و سقوط نتانیاهو گواه این مدعاست. 12 روز جنگ نابرابر بین رژیم در نوار غزه کوچک و کاملاً محاصره شده نشان داد که حتی قادر به مبارزه با بخش کوچکی از مردم فلسطین نیست. شلیک موشک ها و راکت های زیاد مقاومت به نبرد سیف القدس ده ها زخمی و کشته برجای گذاشت و پناهندگی صهیونیست ها نشان از شکنندگی این رژیم داشت. سیستم گنبد آهنین نیز با وجود هزینه زیاد در این نبرد شکست خورد. این در حالی است که رژیم برای هر شلیک 80000 دلار هزینه داشت که با موشک های چند دلاری مقاومت مواجه شد. جنگ 12 روزه را حتی می توان عامل مهمی در سرنگونی دولت 12 ساله نتانیاهو و آغاز فروپاشی و فروپاشی این رژیم دانست. رژیم اکنون در تلاش است تا حکومتی باثبات در سرزمین های اشغالی ایجاد کند، اما ناکام مانده است. این در شرایطی است که روزانه اخبار حملات سایبری به زیرساخت های رژیم، آتش سوزی های مشکوک و عملیات شهادت طلبانه، امنیت اشغالگران را تحت الشعاع قرار می دهد.

سوم؛ اخراج آمریکا از منطقه

در مورد سوم، وزیر خارجه سابق آمریکا به ترور فرماندهان مقاومت اشاره می کند. اما آن ترور نه تنها نتوانست در استراتژی ایران در منطقه تجدید نظر کند، که حتی منجر به تشدید ناامنی برای ایالات متحده، ترس از عاملان و از همه مهمتر اجرای پروژه اخراج آمریکا به عنوان بخش مهمی از انتقام سنگین شد. وضعیت آمریکا در منطقه پس از این ترور قابل توجه است. فرار آمریکا از افغانستان، آغاز روند اخراج اشغالگران عراقی از پارلمان عراق و بدنام شدن آمریکا توسط دوستان و متحدان آنها مانند عربستان سعودی، امری بدیهی است.

  جعل و فتوشاپ در باشگاه پرسپولیس + عکس

با تشدید حملات به نیروهای آمریکایی در عراق، مشخص شد که ادعاهای پمپئو مبنی بر جلوگیری از جنایات آمریکا در بغداد اساسا غیر قابل اعتماد است. بسیاری از هم اکنون درک کرده اند که سوء استفاده ترامپ از قدرت و دستور ترور سردار سلیمانی، ایالات متحده را بر آن داشته تا همچنان با بحران های گسترده ای مواجه شود که پیامدهای آن، حتی در این زمینه، نگرانی جدی برای ایالات متحده است. نشنال اینترست نوشت: ایران نه تنها به ترور سردار سلیمانی با یک حمله موشکی گسترده پاسخ داده است، بلکه در واقع استراتژی اصلی خود را بر اساس خروج کامل نیروهای آمریکایی از منطقه تعیین کرده است. ناظران بین المللی بر این باورند که این اقدام ایالات متحده را در معرض خطر قرار داده و انرژی و پول زیادی را صرف حفاظت از پایگاه های نظامی خود، حفاظت از جان سربازان و عاملان قتل ها کرده است.

در نهایت، طرد شدن یکباره و اختلافات داخلی دونالد ترامپ ناشی از شکست سیاست آمریکا، حتی به استعفای جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران منجر شده است.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید