حمایت چین و روسیه از پیشنهادهای سازنده ایران در وین / کشورهای غربی از جمله آمریکا پیشنهاد خلاقانه ارائه نمی کنند

گروه سیاسی – رجانیوس: حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در گفت و گو با CGTN به تشریح آینده برنامه هسته ای ایران پرداخت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در چین به سر می‌برد، در گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: در سفرم به چین بر سر چند موضوع مهم اتفاق نظر حاصل شد. از جمله اجرای توافقنامه جامع راهبردی تهران و پکن. برای اجرای این توافق بلندمدت برای توسعه روابط دو کشور، هر دو طرف نیاز به نقشه راه دارند.

وی افزود: بر سر همکاری راهبردی فراگیر و بلندمدت 25 ساله به توافق رسیدیم. سفر من اینجاست تا با همکار چینی ام وانگ یی درباره نحوه عملکرد این برنامه صحبت کنم. ما در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردیم.

حسین امیرعبدالهیان ادامه داد: چین همواره نقش فعال و منطقی در مذاکرات هسته ای به ویژه در مذاکرات جاری در وین برای رفع تحریم ها علیه کشورمان داشته است. در جریان مذاکرات (مذاکرات در حال انجام برای لغو تحریم ها در وین)، چین همواره با تحریم های سنگین آمریکا علیه ایران مخالف بوده و آزار و اذیت آمریکا را محکوم کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در این گفت و گو تاکید کرد: در دیدار با همکاران چینی خود از حمایت پکن در این زمینه قدردانی و ابراز امیدواری کردم که پکن به حمایت از مواضع تهران ادامه دهد. ما همچنین به مقامات چینی اطمینان دادیم که ایران هرگز قصد اتلاف وقت یا تاخیر در مذاکرات را ندارد. در جریان مذاکرات، ما یک پیشنهاد مثبت، سازنده و واقع بینانه در وین ارائه کردیم. چین و روسیه از این پیشنهاد حمایت کردند. اما کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، هیچ پیشنهاد نوآورانه ای ارائه نکرده اند.

  این افزایش به دلیل کسری بودجه است و نه حذف ارز ترجیحی

امیر عبداللهیان تاکید کرد: در صورتی که سایر کشورها به تعهدات خود در توافق هسته ای بازگردند، ایران نیز به تعهدات خود در این توافق برمی گردد. اگر تهران موفق شود به منافع اقتصادی مورد انتظار خود از توافق دست یابد، همه کشورها نیز از یکدیگر سود خواهند برد.

دیدگاهتان را بنویسید